Colmar’da masalsı Noel

Yeni yıl ruhunu tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız Fransa’nın Alsace rotasının kalbi Colmar en doğru adreslerden. Kış soğuklarına rağmen içinizi ısıtan masalsı büyüleyici atmosferiyle 2017'de Avrupa’daki en iyi Noel pazarları sıralamasında ikinci olan Colmar, içinden geçen nehir ve ışıltılı köprüleriyle Little Venice (Küçük Venedik) olarak da anılıyor. Alsace rotasının en popüler durağı Colmar’ın yakın çevresinde bulunan birbirinden güzel küçük köylerde kurulan diğer Noel pazarları ile yeni yıl coşkusunu daha da katlayabilirsiniz. İşte detaylar...

Haberin Devamı

Mini Dağ evlerinde Noel Pazarı

Colmar’ın ikonik Ortacağ'dan kalma sonradan kurabiye evler şeklinde süslenmiş masalsı evleri Noel döneminde daha da gösterişlidir. Noel pazarı tam da bu kurabiye evlerin bulunduğu eski şehirdeki birkaç farklı meydana kuruluyor. Noel pazarları ışıklarla yeni yıl süsleriyle donatılmış tahtadan kulübeler yani mini dağ evlerinden oluşur. Kulübelerde el sanatları, hediyelik eşyalar, yerel ürünler, yeni yıl kurabiyeleri, sıcak şarap gibi şeyler satılır. Hem göze hem de mideye hitap eder yani. Sadece Colmar’da değil, tüm Avrupa genelinde senenin son ayı ışıl ışıl Noel pazarları sayesinde sokakta keyifle geçiriliyor. Soğuk geçen aralık ayında sokağa çıkmak için daha güzel bir sebep olabilir mi? Colmar Noel pazarı aslında oldukça kompakt... Birkaç saatte yürüyerek tüm sokakları gezmek mümkün.Civardaki köyler de tamamı yürüyerek gezilecek küçük yerler. Köyler arası ulaşım için de otobüs ya da tren seçenekleriyle aynı gün iki-üç köy gezilebilir.

Haberin Devamı


Colmar’da masalsı Noel
Colmar’da masalsı Noel

Hangi lezzetleri tatmalı?

Burada İlk akla gelen şey ne derseniz? Tabii ki sıcak şarap ve yeni yıl kurabiyeleri... Colmar’a özgü mutlaka tadılması gereken lezzetlerden bazıları ise şöyle..

Flammkuchen: Tadınca pizzanın lahmacun hali bu olsa gerek dedirten çıtır çıtır incecik hamurlu Alsace bölgesine özgü bir tür pizza. Diğer bir adı Tarte Flambee. Denemeden ayrılmayın.

Pain D’espices: Yeni yıl kurabiyesindeki baharatlardan bolca konulan büyük bir kek ya da kekimsi Fransızların bayıldığı ekmek. Şirin bir pastane fırınımsı yerin önünde uzun kuyruk varsa bu Pain D’espice içindir. Büyük dilimler halinde satılıyor. Tarçın seviyorsanız bu tam size göre...

Pretzels: Alman pretzeline benziyor, ancak Fransızlar bu benzetmeden pek hoşlanmıyorlar. Söylediklerine göre Fransız versiyonunda kaya tuzu kullanılıyormuş o yüzden lezzeti farklıymış. Bilmem ne kadar doğru ama herkesin en çok da çocukların bayıldığı kesin. Ufaklık ne yiyecek derdi çeken aileler için harika bir atıştırmalık.

Haberin Devamı

Sıcak Şarap- Glühwein ya da Vin Chaud: Hem Almanca hem Fransızca satışını görmek mümkün. Kırmızı ya da beyaz şarabın meyve ve baharatlarla kaynatılmasıyla hazırlanır. Soğuk havada içinizi ısıtır. Noel pazarlarında sıcak şarap şirin depozitolu bardaklarda satılır. Bardak için depozito genelde 1 Euro. Magnet almak yerine bardağı hatıra olarak yanınıza almayı düşünebilirsiniz.

Colmar’da masalsı Noel
 

Çocukla Colmar

Noel pazarları sıcak şarap ve yemek seçenekleri ile daha çok yetişkinlere hitap ederken, Noel pazarlarının en sevdiğim özelliği aslında çocuklar da dahil her yaşa hitap ediyor olması. Colmar Noel pazarının çok çocuk dostu olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklar için eğlenceli etkinlikler sayesinde ailecek keyifli zaman geçirebilirsiniz. Çocukla Noel pazarı gezmek niyetindeyseniz, lütfen dikkat, kalabalıklar içerisinde çocuğunuz bir anda gözden kaybolabilir. Bazı basit önlemler alarak riski azaltabilirsiniz. Dikkat çekici renklerde giydirebilir, ya da çocuğunuzu sizi kaybetmesi durumunda yerinden kıpırdamamasını ve yüksek sesle sizin adınızı bağırmasını öğretebilirsiniz.

Colmar’da masalsı Noel
Colmar’da masalsı Noel

Haberin Devamı

Colmar’a nasıl gidilir?

Colmar Fransa’nın Alsace rotasının ortalarında Fransa-Strazburg ya da İsviçre-Basel’den ulaşmak mümkün. Basel’e sadece İstanbul değil, İzmir ve Antalya’dan da direkt uçuşların olması büyük kolaylık. Alsas bölgesini bir hafta sonu rotası olarak keşfetmek mümkün.

Colmar’da masalsı Noel

Colmar ve çevresinde gezilebilecek diğer köyler

Fransa’nın şarap rotası olarak isim yapmış Alsace rotasının birbirinden güzel köylerinde farklı Noel pazarlarında büyüleyici birkaç gün geçirebilirsiniz. Ortaçağ'dan kalma görülmeye değer köylerden bazıları şöyle; Eguisheim, Kaysersberg, Ribeauville & Riquewihr...  Bu köyler içerisinden en sevdiklerimiz Eguisheim ve Kaysersbergö daha küçük ve sakin olmalarından atmosfer çok daha büyüleyici.

Haberin Devamı

Farklı köyleri ziyaret etmenin birkaç yolu var. Esnek olamak isterseniz araba kiralayabilirisiniz, araba tercih etmiyorsanız Noel pazarları döneminde çalışan Christmas shuttle ya da genel toplu ulaşım otobüsleri ile gezebilirsiniz. Bir başka seçenek ise tren... Günlük beş kişiye kadar sınırsız tren seyahati avanatajı sağlayan günlük grup bileti ile civardaki köyleri keşfedebilirsiniz. Bunun için tourism infoya mutlaka uğrayın.

Colmar’da masalsı Noel

Ne zaman gidilir?

Noel pazarları tüm Avrupa genelinde kasımın son haftası başlar ve 30 Aralık’a kadar devam eder. 24 ve 25 Aralık günlerinde ise belirli saatlerde açık olur. Sabah 10’dan akşam 8’e kadar gezilebilir, sadece 24-25 Aralık günleri için farklı saat uygulaması var. 24 Aralık 10.00-17.00, 25 Aralık ise 14.00-19.00 arası açık.

Haberin Devamı

Kurabiye evler gibi sonradan süslenmiş tarihi binaları sayesinde senenin her mevsimi özellikle Noel döneminde sırf bu masalsı görsel şölen için binlerce turist Colmar’a uğruyor. Alsace rotasının kalbinde yer alan Colmar birkaç saatte altını üstünü getirebileceğiniz küçücük bir kasaba da olsa gerçekten görülmeye değer.

Yazarın Tüm Yazıları