Tayland’ın çalışan maymunları: Makak

Güneydoğu Asya'nın en önemli gelir kaynaklarının en başında hindistancevizi geliyor. Ancak bu lezzetli ve sağlıklı meyvenin hasadı da bir o kadar zor. Bebeklikten yetiştirilen maymunlar, 20 metreyi bulan hindistancevizi ağaçlarına çıkıp, ellerinde ki keskin bıçaklarla hindistancevizi topluyorlar. İşte Tayland'ın çalışan maymunları Makaklar...

Haberin Devamı

Tayland'ın maymunlarının türü 'Kuyruklu Makak’ olarak adlandırılıyor. Kuyruklu makak maymunları, öbür türlerine göre daha kuvvetli ve akıllı. Bu durumu 30 sene önce fark eden Tayland'ın köylü halkı, makak maymunlarını bebekken hindistancevizi toplamak için eğitip, çalıştırmaya başlamış. 

Tayland’ın çalışan maymunları: Makak

Kuyruklu makak maymunları, insanlara göre 8-10 kat daha hızlı çalışıyor. Günde ortalama 1000’e yakın hindistancevizi hasat eden maymunların ödülü ise sadece iki veya üç adet mango veya muz oluyor.

YURTDIŞI: Keşfetmenin eğlenceli yanı olan seyahat için TIKLA!


Taylara göre, kuyruklu makak maymunu doğum yaptıktan sonra sahiplerinin sözlerini dinlemeyip, çocuğuyla birlikte firar ediyor. Bu nedenle işçi maymunlar daha dört aylıkken kısırlaştırılıyor. 

Haberin Devamı


Tayland’ın çalışan maymunları: Makak

Tayland'ın en önemli geçim kaynağı olan hindistancevizini, yerel halk her yemekte, tatlılarda, soslarda, içeceklerde hatta dondurma yapımında bile kullanıyor. Hindistancevizi yağının şuanda tüm dünya üzerinde en sağlıklı yağ olarak kabul edildiğini herkes biliyor.

Tayland’ın çalışan maymunları: Makak

Hindistancevizi karbonhidratlar açısından zengindir çok etkili ve fazla miktarda doymamış yağlar içerir ve aynı şekilde tam bir lif deposudur. Bol miktarda protein ve piridoksin, riboflavin, tiamin yanında C, E ve K vitaminleri içermektedir. Birçok bakterilerle savaşmaya yardımcı olan bu meyvenin hasadında maymunların çalıştığını kim bilebilirdi ki...Haberin Devamı

YURTDIŞI: Keşfetmenin eğlenceli yanı olan seyahat için TIKLA!

Yazarın Tüm Yazıları