GeriSeyahat 2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

İyisiyle, kötüsüyle 2016 yılını geride bırakırken, geçen yılda tanıtılan en radikal konsept süperyat projelerini inceleme zamanı geldi. Sizler için yılın en ilginç 10 süperyat tasarımını derledik. İşte o yatlar...

Aqueous 120

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

Çalışmalarını Amerika Florida’da sürdüren, Facheris Design’ın dikkat çekici Aqueous 120 süperyat tasarımı Mart 2016’da tanıtıldı. Konsept, büyük bir sonsuzluk havuzu ile güvertenin bir bölümünün üstünü kapatan geri çekilebilir tentesi, üst güvertesindeki iki geniş oturma grubu ve barı ile dikkatleri üzerine toplamıştı.

Süperyatın dış mekanlarının kaplamasındaki paslanmaz çelik akşam, teknenin genel görünümüne zenginleştirici bir etki katıyor. Pruva güvertesindeki, terasta geniş bir güneşlenme alanı ve jakuzi bulunmaktadır. Aqueous 120’nin en dikkat çekici özelliği ise, bir helikopter iniş pistine dönüşebilen büyük güneşlenme minderidir.

Black Swan

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

Başarılı Türk yat tasarımcısı Timur Bozca, 2016 yılının haziran ayında Black Swan süperyatını tanıtmıştı. Konsept yatın önemli özellikleri arasında, ortasındaki üçgen biçimli pencereleri sayesinde, içeriye doğal ışığın ulaşmasına izin verilmesidir. Black Swan’ın detaylarına yatvitrini.com ’dan ulaşabilirsiniz.

Choice

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

Ünlü Hollandalı Feadship tersanesi, gelecek nesillere ilham vermek için, “Future Concepts” çalışmasını düzenli olarak piyasa ile paylaşmaya devam ediyor. Yat sahiplerinin bile hayal edemedikleri kavramlar, her yıl gün ışığına çıkıyor. Bu yıl da aynı uygulama ile, Choice süperyatı tanıtıldı. Choice süperyatının detaylarına yatvitrini.com’dan ulaşabilirsiniz.

Follow The Sun

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

İsveçli ünlü süperyat tasarımcısı Dennis Ingemansson, 50 metre uzunluğundaki Follow The Sun konsept projesini Türk tersane NedShip Group ile birlikte geliştirdi. Follow The Sun, ekolojik çözümlere odaklanarak, yaklaşık 160 metrekare güneş pili alanı ve rüzgar tribünü düşüncesi ile birleştirilerek, çok farklı bir konsept olarak karşımıza çıktı. Follow The Sun’ın daha detaylı bilgilerine yatvitrini.com’dan ulaşabilirsiniz.

Hareide Design

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

Klasik bir gövde tasarımına dayanan 108 metrelik Hareide Design, bir çok kişinin fizibilitesini sorgulamasına neden olan ilginç özelliklerle dolu. Konseptteki ortadan açılan kapağın dışında, arka bölümündeki açık bahçe özelliği ve bir de kumla kaplı plajı bulunuyor. Hareide Design’ın detaylarına yatvitrini.com’dan ulaşabilirsiniz.

Revolution

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

İngiliz yat tasarımcısı Andy Waugh, 2016 yılında 45 metre uzunluğundaki Revolution süperyatını tanıttı. Expedition, Epiphany ve Nouveau projelerinde olduğu gibi, yeni konseptte de tasarımcı yat tasarımının sınırlarını zorluyor. Tasarımcıya göre yeni proje; “Geleneksel yatlardan sıkılan ve kalabalığın arasından sıyrılacak kadar cesur görünen müşteriye, hitap edecek bir süperyat projesi” olarak tanımlanıyor.

Seataci

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

Charles Bombardier, balinalardan esinlenerek tasarlanan, doğa dostu bir güç sistemi ile sığ sularda da gezinebilen lüks süperyat Seataci'yi tanıttı. Bombardier, balinaları taklit ederek pervanelerden daha verimli olduğunu ispatladığı, daha az su altı gürültüsü üreten yatın, gövdesine zarar vermeden sığ sularda rahatlıkla seyir yapabileceğine inanıyor. Konsept proje Seataci’nin detaylarına yatvitrini.com’dan ulaşabilirsiniz.

Shaddai

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

150 metre uzunluğundaki Shaddai süperyat projesi, ünlü İtalyan yat tasarımcısı Gabriele Teruzzi’nin hayalinin çizim masasında gerçeğe dönüşmesidir. İtalyan tasarımcı daha önce de, AM Yacht Design firmasında Oceano 42 Mangusta süperyatının proje sorumluluğunu üstlenmişti.

En yeni konsepti ile tasarımcı, yat sahibi ve misafirleri için benzersiz bir bakış açısı sağlamaya odaklanmış. Tasarımcı, yat sahibi için master kamarayı 38 metre yükseklikte, yatın çok üzerinde bir yerde konumlandırmış. Shaddai ‘nin detaylı bilgilerine yatvitrini.com’dan ulaşabilirsiniz.

Stella

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

2016 yılının en farklı süperyat projelerinden birisi de, Red Yacht Design tasarım firmasının, Türk yat üreticisi Mengi-Yay Yachts için tasarladığı 50 metre uzunluğundaki Stella. Yatın ana güvertesinin kıç kısmındaki havuzun çevresinde, 280 metre karelik genişlikte büyük bir plaj alanı ile birlikte geniş oturma grubu konumlandırılmış.

Pruvasında ise, bir ofis, giyinme odası, banyo ve yat sahibi için özel spa da bulunan bir master kamara konumlandırılmış. Çatı penceresi, balkonları ve ana kabin, yat sahibine açıklık hissi verebilmesi için çok geniş ve aydınlık tasarlanmış. Yatın detaylarına yatvitrini.com’dan ulaşabilirsiniz.

Unidentified Floating Object

2016 Yılının en heyecan verici yat tasarımları

İtalyan Jet Capsule, 2016 yılında en son denizcilik konsepti UFO (Bilinmeyen Yüzen Nesne)'yu tanıttı. Çapı 12,5 metre olan tekne, tüm doğal unsurların avantajlarından yararlanmak için çeşitli sistemleri kullanıyor. UFO, yarım küresel kabuk şeklinde, deniz altında konuklarına özel bölmeler sunuyor.

Denizde yüzen kürenin alt bölümü banyo-tuvalet ve konaklama için ayrılırken, deniz üstündeki bölümünde mutfak, oturma ve yemek yeme alanı ile kaptan köşkü yer alıyor.Kürenin çevresinde ise, Satürn gezegeninin halkasına benzer bir disk tasarlanarak, bu bölümde bir bahçe, güneşlenme ve plaj konseptleri oluşturulabilecek.

False