MENÜ

Tasarım

Tasarım ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Tasarım haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 27.448 Tasarım haberi bulunmuştur.

Tasarım bir planın, bir nesnenin ya da bir inşa süreci içinde (mimarî çizimler, mühendislik çizimleri, iş süreci v.b.) meydana getirilmesine denir. Elizabeth Adams Hurwitz tarafından kısa ve öz olarak “gerekli olanın araştırılması” şeklinde tanımlanmıştır. Genellikle tatbikî sanatlar ve görsel sanatlar, mühendislik, mimarî, peyzaj ve diğer yaratıcı işler çerçevesinde ele alınır. Hem bir isim, hem de bir fiil (tasarlamak) olarak kullanılır. Tasarlamak, yeni bir nesne veya ürün (makine, mobilya, endüstriyel ürün v.b.), mekân ve alan (yapı, peyzaj) için bir plân oluşturma ve geliştirme sürecine işaret eder. Tasarı ise hem son plân veya taslak (bir çizim, modelleme v.b.) ya da bir plân veya taslağın sonucu (üretilen bir nesne, ürün, mekân ve alan) için kullanılır.

Tasarım Haberleri

Misise bir ödül daha

Misis'e bir ödül daha

19.11.2018Merkez
Yaratıcı Girişimcilik Programı başlıyor

Yaratıcı Girişimcilik Programı başlıyor

Yaratıcı girişimcilerin iş fikirlerini gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olan 3 günlük Yaratıcı Girişimcilik Programı, ORIGINN iş birliğiyle 17-19 Aralık tarihleri arasında İzmir’de düzenleniyor. 2 Aralık’a kadar başvuruların kabul edildiği eğitim, yaratıcı sektörlerden iş fikirlerinin katılımına açık.

19.11.2018Kampüs
KDV indirimi mobilya satışlarını artırdı

KDV indirimi mobilya satışlarını artırdı

MASKO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mutlu: "İndirim (KDV indirimi) işlerimizi canlandırmaya başladı. Satışlarımız geçen aya göre yüzde 30-40 artmış durumda. Bu ay, yeni yıl alışverişlerinin de başlamasıyla daha fazla hissedeceğimize inanıyorum. Yeni yönetim olarak ihracat tarafına ağırlık veriyoruz ve yeni projeler üretiyoruz. Hedefimiz Türkiye’nin toplam ihracatından yüzde 15 seviyesinde pay alabilmek" açıklamasında bulundu.

18.11.2018Ekonomi
Galaxy S10 ile birlikte bir dönem sona eriyor

Galaxy S10 ile birlikte bir dönem sona eriyor!

Samsung'un gelecek yıl duyurması beklenen yeni amiral telefonu Galaxy S10 ile birlikte Güney Kore merkezli teknoloji devinin çentiği ortadan kaldıracağı söyleniyor. Peki Samsung'un aklında ne var?

18.11.2018Teknoloji
Deniz ve farklı  olma çabası

Deniz ve farklı olma çabası

Bu hafta moda camiası iki önemli etkinlikte hazır bulundu. Ve iki davete de Deniz Akkaya’nın sıra dışı tarzı damgasını vurdu. Moda konseyi tartıştı: Top model Deniz Akkaya şık mı, rüküş mü?

18.11.2018Magazin
Anka ihracata uçuyor

Anka ihracata uçuyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen insansız hava aracı (İHA) ilk ihracat başarısına çok yaklaştı.

18.11.2018Teknoloji
Bakan Varank, uçak motoru parçası geliştirecek laboratuvarı açtı

Bakan Varank, uçak motoru parçası geliştirecek laboratuvarı açtı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Nihai hedefimiz Türkiye'yi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirmektir. Tabii bunu yaparken günceli çok iyi takip etmek, kabiliyetlerimizin farkına varmak ve fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Dolayısıyla açılışını yapacağımız laboratuvarın, Türkiyeyi geleceğin teknoloji merkezlerinden biri yapacak önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum." dedi.

18.11.2018Teknoloji
Semih Varol kimdir

Semih Varol kimdir?

Sosyal medya fenomeni Semih Varol trafik kazası geçirdi. Kazayı yara almadan atlatan sosyal medya fenomeni Semih Varol, sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Peki, Semih Varol kimdir?

18.11.2018Magazin
DEİK bir yılda 1 milyon iş insanına ulaşacak

DEİK bir yılda 1 milyon iş insanına ulaşacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Şu an yeterince etkili olmadığımız pazarlara yeni stratejilerle güçlü şekilde girebilmek için eylem planlarımızı hazırladık. İş konseyi başkanlarımızın da bu sürece aktif olarak dahil olmalarını istiyoruz" dedi. DEİK Başkanı Nail Olpak ise "DEİK olarak, 145 iş konseyimizle, 2019 yılında, 1 milyon iş insanına ulaşacak ve ticaretimizi daha da geliştireceğiz" şeklinde konuştu.

17.11.2018Ekonomi
App Storea damga vuran yerli uygulamalar

App Store'a damga vuran yerli uygulamalar

İstanbul, Türkiye’deki uygulama geliştiricileri için bir merkez ancak farklı şehirlerde de geliştirilen ve App Store’da kullanıcılarla buluşan birbirinden ilginç ve kullanışlı uygulamalar mevcut. İşte Türkiye'nin dört bir noktasından geliştirilen ve App Store'da ses getiren o uygulamalar...

16.11.2018Teknoloji
Üniversite öğrencilerinden rektöre jest

Üniversite öğrencilerinden rektöre jest

Üniversite öğrencileri "Efficiency Challange" yarışmasında kazandıkları görsel tasarım ödülü kupasını Rektör Prof. Dr. Ali Gür'e verdi.

15.11.2018Kampüs
Xiaomi Mi 9un muhtemel özellikleri belli oldu

Xiaomi Mi 9'un muhtemel özellikleri belli oldu!

Çin merkezli telefon devi Xiaomi'nin beklenen telefonlarından Xiaomi Mi 9'un muhtemel özellikleri belli oldu. Mobil sektöre yönelik güvenilir sızıntıları ile tanıdığımız tasarımcı Benjamin Geskin, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek Mi 9'un nasıl bir tasarıma sahip olacağını ortaya koyan yeni görseller yayınladı.

15.11.2018Teknoloji
Nokia 106 ve Nokia 230 yenilenerek geri döndü

Nokia 106 ve Nokia 230 yenilenerek geri döndü!

Telefon devi Nokia, bir döneme damga vuran telefonları Nokia 106 ve Nokia 230'u yeniledi. Köşeli hatlara sahip olan ilk modelin aksine yeni modelde ise daha oval bir tasarım tercih edilmiş.

15.11.2018Teknoloji
Bakan Kurum İzmirde

Bakan Kurum İzmir'de

14.11.2018İzmir
‘Türkiyenin tasarım gücünü dünyaya tanıtacağız’

‘Türkiye'nin tasarım gücünü dünyaya tanıtacağız’

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, AA muhabirine, katma değeri yüksek ürünlerin ihracat içindeki payının artırılmasına büyük önem verdiklerini söyledi.

14.11.2018Ekonomi
Yapay zekalı robotlar, yeşil sahalarda

Yapay zekalı robotlar, yeşil sahalarda

Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, robotik kodlama ile öğrencilerin yaptığı yapay zekalı robotlar, herhangi bir müdahale olmaksızın futbol oynuyor.

14.11.2018Teknoloji
Bilgili çıraklar Object of Şişhane ile Design Weekte

Bilgi'li çıraklar 'Object of Şişhane' ile Design Week'te

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin, zanaat atölyelerinde ustalarla birlikte tasarladıkları ürünlerden oluşan “Objects of Şişhane” sergisi ve 4. sınıfların Mezuniyet Projeleri Seçkisi, 16 – 18 Kasım tarihleri arasında Design Week Türkiye’de sergilenecek.

13.11.2018Kampüs
Bu sergide doğadan renkler var

Bu sergide doğadan renkler var

Doç. M. Hülya Doğru’nun dördüncü kişisel sergisi ‘Noms de la Nature’, Paris’te izleyicileriyle buluşacak.

13.11.2018Kitap Sanat
Xiaomi Mi 9un konsept görüntüleri yayınlandı

Xiaomi Mi 9'un konsept görüntüleri yayınlandı

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi'nin beklenen telefonu Mi 9'un konsept görüntüleri yayınlandı.

13.11.2018Teknoloji
Akademi Beyoğlu 1600 öğrenciyle açıldı

Akademi Beyoğlu 1600 öğrenciyle açıldı

İSTANBUL Beyoğlu Belediyesi’nin ilçenin bilim, teknoloji ve kültür sanat hayatına ivme kazandırmak hedefiyle hayata geçirdiği ‘Akademi Beyoğlu’ açıldı.

13.11.2018Kitap Sanat
Akademi Beyoğlu 1600 öğrenciyle açıldı

Akademi Beyoğlu 1600 öğrenciyle açıldı

İstanbul Beyoğlu Belediyesi’nin hayata geçirdiği 'Akademi Beyoğlu' açıldı

13.11.2018Kitap Sanat
2019’da 40 milyon TL yatırım yapacak

2019’da 40 milyon TL yatırım yapacak

Türk mobilya sektörünün önde gelen şirketlerinden Yataş Grup, Divanev ve Divanuykusu markaları ile pazar payını arttıracak.

13.11.2018Ekonomi
Seyrantepe’ye dekorasyon AVM

Seyrantepe’ye dekorasyon AVM

Eroğlu Yapı’nın tasarım ve dekorasyon konseptli yeni alışveriş merkezi HOM Design Center açıldı.

13.11.2018Ekonomi
Üretimden önce bir ürünün sanal ortamda oluşturulan modeline ne ad verilir 12 Kasım hadi ipucu sorusu

Üretimden önce bir ürünün sanal ortamda oluşturulan modeline ne ad verilir? 12 Kasım hadi ipucu sorusu

Üretimden önce bir ürünün sanal ortamda oluşturularak simule edilmesi, endüstri alanında büyük kolaylık sağlıyor. Ürünün gerçek dünyadaki davranışlarının sanal ortam oluşturularak test edilmesi, endüstri 4.0 kapsamında üretim odağına da hız kazandırıyor. Peki, üretimden önce bir ürünün sanal ortamda oluşturulan modeline ne ad verilir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

12.11.2018Gündem
Moda dünyasında yeni ortaklık

Moda dünyasında yeni ortaklık

Lübnan moda dünyasının önemli isimlerinden biri olan Abed Mahfouz ile Türk modacı Güler Baysal birlikte çalışma kararı aldı.

12.11.2018Keyif
Müzik derslerinde yeni dönem başladı

Müzik derslerinde yeni dönem başladı

MEB ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi arasında 'Müzik Sınıflarının Alt Yapısını Destekleme Kampanyası İşbirliği' protokolü kapsamında, Türkiye genelinde belirlenen okullara bağlama ve piyano dağıtımı Cevriye Tatış Ortaokulu'nda düzenlenen törenle başladı

12.11.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Bu insanları ayazdan Koru’yun

Bu fotoğraf, Çayyolu metrosunun Koru istasyonu çıkışından.

18.11.2018

Merhaba Mars, ben geldim!

Bugün sizi popüler kültürden, magazinden, şehir hayatından hayli uzak bir yere götüreceğim.

18.11.2018

Merhaba Mars, ben geldim!

Bugün sizi popüler kültürden, magazinden, şehir hayatından hayli uzak bir yere götüreceğim.

18.11.2018

Ctrl+Z mucizesi

Duygu tasarımcılığı, yapay organ imalatçılığı, robot veterinerliği… Hayır, bunlar bir bilimkurgu filminden alıntılar değil. 20 yıl sonra, çocuğunuzun seçeceği mesleklerden sadece birkaçı. Peki, ama çocuklar bu meslekleri nasıl öğrenecekler de yapacaklar? Elbette ki kodlamayla… Dünyanın pek çok ülkesinde kodlama devlet okullarında öğretilmeye başlandı bile. Konuyu Prof. Dr. Selçuk Özdemir’le konuştuk.

14.11.2018