Sahura kalkamadan oruç tutulur mu? Niyet etmeden oruç tutulur mu? İşte oruç için en son niyet edilecek vakit

Güncelleme Tarihi:

Sahura kalkamadan oruç tutulur mu Niyet etmeden oruç tutulur mu İşte oruç için en son niyet edilecek vakit
Oluşturulma Tarihi: Mart 12, 2024 11:16

Ramazan ayının gelişiyle birlikte oruçla ilgili sorular da merak edilip araştırılıyor. En çok merak edilenler arasında ilk sıralarda yer alan soruların başında ise "Sahura kalkmadan oruç tutulur mu?" sorusu yer alıyor. Oruçla ilgili merak edilen sorulara Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yanıt geldi. Peki, Sahura kalkamadan oruç tutulur mu? Niyet etmeden oruç tutulur mu, oruca en son ne zaman niyet edilir? İşte merak edilen sorunun cevabı...

Haberin Devamı

Sahura kalkamadan oruç tutulur mu? Niyet etmeden oruç tutulur mu, oruca en son ne zaman niyet edilir? Ramazan ayının başlamasıyla birlikte oruç ibadetini yerine getirecekler merak içerisinde bu soruların cevabını araştırıyor. Merak edilen sorularla ilgili Diyanet'ten beklenen yanıt geldi. Peki, oruca ne zamana kadar niyet edilir? Sahura kalkmadan oruç tutulur mu? İşte merak edilip araştırılan detaylar...

SAHURA KLAKMADAN, NİYET ETMEDEN ORUÇ TUTULUR MU? 

Diyanet’in açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda müslümanların sahura kalkmadan oruç tutabilir. Ancak Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahurun ihmal edilmemesi tavsiye edilir. Sahura kalkmadan oruç tutacakların önceden niyet etmesi gerekir. 

Diyanet’in paylaştığı bilgiye göre sahur yemeği oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s) sahura kalkmış ve bunu ümmetine tavsiye etmiştir. (Buhârî, Savm, 19, 20).

Haberin Devamı

Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” (Buhârî, Savm, 20) olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir (Müslim, Sıyâm, 46). Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir (Kâsânî, Bedâî', II, 105).

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur (Zâriyât, 51/18). Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

Diyanet’in açıklamaları göz önünde bulundurulduğunda müslümanların sahura kalkmadan oruç tutabilir. Ancak Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahurun ihmal edilmemesi tavsiye edilir. Sahura kalkmadan oruç tutacakların önceden niyet etmesi gerekir. 

ORUCA EN SON NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Haberin Devamı

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nâfile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine (10 dk.) kadarki süredir ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, 2/85). Bu oruçlar için “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazan’ın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, 1/126-127).

Haberin Devamı

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.


Şâfiî mezhebine göre ise nâfile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nâfile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, 1/331-332).

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!