Ettehiyyatü Duası Okunuşu - Tahiyyat Duası Türkçe Anlamı, Fazileti ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Güncelleme Tarihi:

Ettehiyyatü Duası Okunuşu - Tahiyyat Duası Türkçe Anlamı, Fazileti ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)
Oluşturulma Tarihi: Ocak 29, 2024 14:08

Ettehiyyatü duası, namaz esnasında okunan dualar arasında yer almaktadır. Özellikle selam vermeden önce okunan Ettehiyyatü duası, büyük önem arz etmektedir. Peki, Ettehiyyatü duası okunuşu, anlamı ve Diyanet meali nasıldır? İşte, Tahiyyat duası fazileti ve Arapça yazılışı için detaylı bilgiler..

Haberin Devamı

Ettehiyyatü duası, ibadetlerini gerçekleştiren pek çok vatandaş tarafından araştırılıyor. Ettehiyyatü duası ile bütünlük kazanan namazlar ile ibadetler gerçekleştirilmiş sayılmaktadır. Peki, ettehiyyatü duasının okunuşu nasıldır? İşte, Ettehiyyatü duasının okunuşu ve anlamı hakkında detaylı bilgileri

ETTEHİYYATÜ DUASI OKUNUŞU

Ettehiyyâtu lillâhi ve’s-salevâtu ve’t-tayyibâtu esselâmu ‘aleyke eyyuhe’n-nebiyyu ve rahmetullâhi ve berakâtuhû esselâmu ‘aleynâ ve ‘alâ ‘ıbâdillâhi’s-salihîn. Eşhedu en lâ ilâhe illallâh ve eşhedu enne Muhammeden ‘abduhû ve rasûluh.

ETTEHİYYATÜ TÜRKÇE ANLAMI (DİYANET MEALİ)

Selam, rahmet ve bütün güzellikler, her türlü dil, beden ve mal ile yapılan ibadet Allah’a mahsustur. Ey Peygamber! Allah’ın rahmeti ve bereketleri senin üzerine olsun. Selâm bizlere ve Allah’ın sâlih kullarına olsun. Ben şahadet ederim (kesinlikle bilirim) ki, Allah’tan başka hiçbir ilâh yoktur. Ve şahadet ederim ki Hazret-i Muhammed Allah’ın kulu ve Resûlüdür.

Haberin Devamı

ETTEHİYYATÜ DUASI ARAPÇA YAZILIŞI

التَّحِيَّاتُ لِلَّهِ وَالصَّلَوَاتُ وَالطَّيِّبَاتُ* السَّلامُ عَلَيْكَ أَيُّهَا النَّبِيُّ وَرَحْمَةُ اللَّهِ وَبَرَكَاتُهُ* السَّلامُ عَلَيْنَا وَعَلَى عِبَادِ اللَّهِ الصَّالِحِينَ* أَشْهَدُ أَنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ*وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبْدُهُ وَرَسُولُهُ

Ettehiyyatü Duası Fazileti

 Peygamber Efendimiz (s.a.v) "Ettehiyattü duasını" Kur'an'dan bir sûre öğretir gibi ashabına öğretmiştir. (İbn Mâce, "İḳāmetü'ṣ-ṣalât", 24).

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v); "Her iki rekâtta oturduğunuz zaman; "et-tehıyyâtü lillâhhi... deyin" (Müslim, Salât, 24; Ebû Dâvud, Salât, 122) buyurmuştur.

Öğrenmesi Tavsiye Edilen Diğer Dualar

Rabbena Duaları

Nazar Duası

Ezan Duası

Amentü Duası

BAKMADAN GEÇME!