İSTANBUL HABERLERİ

Rakamlarla 563. Fetih Şöleni

DHA
29.05.2016 - 19:39 |Son Güncelleme :
Rakamlarla 563. Fetih Şöleni
DHA

Özgür ALTUNCU-Taner YENER- Güven USTA/İSTANBUL, (DHA) İSTANBUL'un fethinin 563'üncü yıldönümü, Yenikapı miting alanındaki dev bir şölenle kutlanıyor. 563 kişilik Mehteran Birliği Konseri, Türk Hava Kuvvetleri Türk Yıldızları Gösterisi ve dünyanın en büyük 3D mapping sahnesinde üç boyutlu özel gösteri İstanbullularla buluşacak.

1200 KİŞİLİK EKİP HAZIRLADI
1 milyon kişinin katılımı öngörülerek yapılan hazırlıklar için alana güvenlik kontrollerinin bulunduğu 150 kapıdan giriş yapıldı. Hazırlıklarında yaklaşık 1.200 kişilik ekibin çalıştığı etkinlik alanında; 2 büyük çadır hastane, 10 sağlık noktası, 70 ambulans, 600 sağlık personeli, 6 mescit, mobil tuvalet ve şadırvanlar, 20 su dağıtım noktası her an hizmete hazır şekilde yer aldı. Gösterinin rahat izlenebilmesi için alanın değişik açılarına 9 dev ekran yerleştirildi.

563'NCÜ YILA ÖZEL 563 KİŞİ
Gösterinin ilk bölümünde şiir dinletileri ve İstanbul'un Fethi'nin 563. Yılı dolayısıyla 563 kişilik TSK Mehteran Birliği'nin verdiği konser yer aldı. 85 kişilik TSK Mehteran Birliği'ne 478 kişilik tarihi Osmanlı Birliği eşlik etti. Özel oluşturulan 563 kişilik TSK Mehteran Bölüğü, marşlar çaldı.

TÜRK YILDIZLARI SAHNE ALACAK.
Mehteran konserinin ardından Türk Yıldızları gösteri uuşu yapacak. Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı Türk Yıldızları yenikapı miting alanını dolduran vatandaşlara nefes kesen bir gösteri sunacak. Gösteri uçuşu nedeniyle Atatürk Havalimanı uçuş trafiği de saat 19:30'dan itibaren 20 dakikalığına durdurulacak.

FETİH DEV SAHNEDE CANLANDIRILACAK
Yapılan protokol konuşmalarının hemen ardından alanda kurulan dünyanın en büyük 3D mapping sahnesinde hazırlanan özel gösteri sahlenecek. Bu sahne için tasarlanan özel gösteride; gerçek çekim, 3D animasyon, gerçek boyutlu gemi modelleri, büyük boyutlu dönem toplarının modelleri ve tiyatral gösteri entegrasyonu ile fetih 3 boyutlu olarak yeniden canlandırılıcak. Dönemin kıyafetleri, kullanılan araç gereçler, silahlar ve zırhlar titiz bir çalışmayla yeniden üretildi. Fetih öncesi hazırlıklar ve İstanbul'un fethi günümüzün en ileri teknikleri ve bu gerçekçi sahne malzemeleriyle oluşturuldu.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SAHNESİ
Yurtiçinden ve yurtdışından konunun uzmanı 520 kişi, bu büyük gösteri için biraraya geldi. 180 m x 28 m'lik İstanbul Surları formunda Dünyanın en büyük 3D mapping sahnesi yapıldı. (Yaklaşık 4.500 m2). Sahnede 540 m2'lik bir led ekran yeraldı. Sahnede sis, alev ve proteknik malzeme yer aldı.

500 KİŞİLİK OYUNCU KADROSU
Sahnede hidrolik platformlarla hareket eden 3 Boyutlu Toplar bulunacak. 500 kişilik bir oyuncu kadrosu, 3D mapping e paralel olarak sahnede Fethi canlandırılacak. Gerçek boyutlarda bir Osmanlı kadırgası 3D mapping gösteriye entegre olarak Leventler tarafından sahnede çekilecek.

5 DİLDE YAYINLANIYOR
Gösteri 18 kamera ile canlı yayınlanıyor. Canlı yayında işaret dili ile birlikte İngilizce, İspanyolca, Arapça, Fransızca ve Rusça canlı yayın yapılıyor. Tören, 8 profesyonel fotoğrafçı ile fotoğraflanıyor. Protokol bölümünde muhtemel yabancı misafirler için simultane sistem kuruldu.

130 OKÇU SAHNEDE
Program, Okçular Tekkesi bünyesindeki 130 okçunun sahneye çıkarak, sahnede kurulan hedeflere ok atışı ile başladı. Daha sonra şiir dinletileri ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Bandosu marş dinletisi icra etti. Mehteran konseri Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği Mehteran Grubu tarafından gerçekleştirildi.

DİRİLİŞ EKİBİ ŞİİR OKUYACAK
Türk Yıldızlarının gösterisinin ardından Diriliş dizisi oyuncuları şiir okuması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN HAVADA TUR ATTI
Saat 17:00'da başlayan şölene Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 17:40'da helikopterle geldi. Cumhurbaşkanın taşıyan helikopter inişten önce meydan üzerinde tur attı.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Rakamlarla 563. Fetih Şöleni hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mayıs 2016 tarihinde saat 19 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rakamlarla 563. Fetih Şöleni haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

19 Şubat 2020, Çarşamba
 • İmsak
  06:22
 • Güneş
  07:47
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı