EDİRNE HABERLERİ

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Edirne'de

AA / Cihan Demirci
20.03.2016 - 16:18 |Son Güncelleme :

-Bakan Eroğlu: "Meriç Nehri taştığı zaman kanalın yapıldığı bölgeyi tamamen sular altında bırakıyordu. Baypas kanalıyla Meriç Nehri'ni taşkınlara karşı rahatlatmış olacağız"

AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kanal Edirne Projesi'ne ilişkin "Baypas kanalıyla Meriç Nehri'ni taşkınlara karşı rahatlatmış olacağız" dedi.

Çeşitli ziyaret ve açılışlar için kente gelen Bakan Eroğlu, taşkın anında Meriç Nehri'nin baypas etmesi amacıyla inşasına başlanan Kanal Edirne Projesi kapsamında çalışmaları yerinde inceledi.

Eroğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, kanalın uzunluğunun 7 bin 800 metre olduğunu söyledi.

Kanalın kenti taşkınlardan koruyacağının altını çizen Eroğlu, şunları kaydetti:

"DSİ çalışmalarına devam ediyor. 50 ile 70 makinemiz alanda. Burayı ihale ettik inşallah çok güzel tahkimat yapılacaktır. Meriç Nehri taştığı zaman kanalın yapıldığı bölgeyi tamamen sular altında bırakıyordu. Baypas kanalıyla Meriç Nehri'ni taşkınlara karşı rahatlatmış olacağız.

Dev bir kanal inşa ediyoruz. İş makinelerimiz, dozerler ve yükleyiciler sürekli, durmadan çalışıyor. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Edirne'ye geldiğinde Karlıova Köprüsü üzerinde kentin yaşadığı taşkın sorununu dile getirdim. Toprakların sular altında kaldığını, işletmelerin zarar gördüğünü söyledim. Başbakanımıza kanal projesini önerdim ve uygun gördü. Başbakanımızın talimatıyla hemen başladık. Arkadaşlarımız çok iyi çalışıyor. İnşallah kısa zamanda Meriç Nehri'ne de ulaşacağız. Edirne için çok faydalı bir çalışma oluyor. Hayırlı olsun diyorum."

-"Meriç Nehri ile ilgili birçok projemiz var"

Bir gazetecinin "Nehir kenarları değerlendirilebilir mi?" sorusunu, Eroğlu, "Bakalım eğer yapılabilecekse yaparız. Turizm açısından önemli. Mesire alanları, parklar, bahçeler, kafeteryalar, restoranlar ve yürüyüş alanları olabilir. Daha yeni teklif edildi. İnceleyeceğiz, böyle bir şey yapılabilirse uygularız" şeklinde yanıtladı.

"Meriç Nehri'nin suyu Saros Körfezi'ne dökülüyor. İlerleyen süreçte nehir suyunun değerlendirilmesi ile ilgili bir proje var mı?" sorusunu Eroğlu, "Meriç Nehri ile ilgili birçok projemiz var. Nehirden bazı barajlara su aktarma, hatta Ergene'ye su aktarma, oradaki sanayi bölgelerine suyu iletme gibi projemiz var. Olabilir, Meriç Nehri bu bakımdan önemli nehirlerden biridir. Projelerimiz devam ediyor şu anda. Tekirdağ Organize Sanayi Bölgesi'nin böyle bir talebi var. İstanbul'da İSKİ'de böyle bir iletim kanalı yapılırsa, İstanbul sınırları içerisinde bazı alanlar var biliyorsunuz Tekirdağ vesaire oralara su iletebiliriz" diye yanıtladı.

"Bulgaristan tarafından taşkın riskiyle ilgili herhangi bir uyarı var mı?" sorusunu Eroğlu, herhangi bir bildirimin olmadığını kaydetti.

-Şehitliği ziyaret etti

Bu arada Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, Birinci Balkan Harbi sırasında yaralanarak tedavi gördüğü Edirne Askeri Hastanesi'nde vefat eden dedesi topçu er Hacı Hasanzade Mehmet Efendi'nin mezarının da bulunduğu Edirne Askeri Hastanesi Şehitliği'ni de ziyaret etti.

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen ve AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe ile şehitliğe gelişinde Bakan Eroğlu'nu, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Edirne Şehit Aileleri Yarımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Faruk Çiftçi karşıladı.

Çiftçi'nin şehitlik hakkında bilgi vermesinin ardından Bakan Eroğlu, şehitliğe karanfil bıraktı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Edirne'de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Mart 2016 tarihinde saat 16 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Edirne'de haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

01 Ağustos 2021, Pazar
 • İmsak
  04:15
 • Güneş
  06:01
 • Öğle
  13:25
 • İkindi
  17:20
 • Akşam
  20:39
 • Yatsı
  22:18
Sayfa Başı