İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık: "Fonların Fonu" dönemi başladı.

DHA
12.06.2018 - 11:48 |Son Güncelleme :
ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık: Fonların Fonu dönemi başladı.
DHA

Elif Varan / İstanbul, 12 Haziran (DHA) - Sermaye şirketlerine ve projelere finansman sağlayan girişim sermayesi fonlarına Hazine Müsteşarlığının bütçesinden kaynak aktarılmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen kararın yürürlüğe girmesini değerlendiren Ödeme ve Elektronik Para Derneği (ÖDED) Başkanı Burhan Eliaçık, "Finteklere lig atlatacak ‘Fonların Fonu' dönemi başladı" dedi.
Karara ilişkin bir açıklama yapan Burhan Eliaçık, "Bu karar, fintekler için milat niteliği taşıyor" dedi. Global pazardaki rekabette güçlü bir biçimde kendimizi göstermemize zemin hazırlayacak ve 1 milyar USD değerlemeye ulaşan şirketlere ulaşmamızı sağlayacak en önemli adımlardan biri; şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, finteklere lig atlatacak ‘Fonların Fonu' dönemi başladı" dedi.
Eliaçık kararı, "Türkiye'deki girişimcilik ve fintek ekosistemi için son derece önemli olan bu gelişme" diye nitelendirdi ve ekledi:
"Bu karar, fintekler için milat niteliği taşıyor. Global pazardaki rekabette güçlü bir biçimde kendimizi göstermemize zemin hazırlayacak ve 1 milyar USD değerlemeye ulaşan şirketlere ulaşmamızı sağlayacak en önemli adımlardan biri.
"Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, finteklere lig atlatacak ‘Fonların Fonu' dönemi başladı.
"Ülkemizde mevcut kamu destekli yatırım prosedürlerinin uzun ve zorlu olması, bu nedenle girişimcilerin vakit kaybetmesi nedeniyle mevcut teşvik modellerinin istenen sonucu vermediğini; en sağlıklı çözümün ‘Fonların Fonu' modeli olduğunu vurguladık.
"Kamunun bu fonlara kaynak aktarmasını önerdik. Bu adımla birlikte dünya çapında etkin fintekler çıkarmamız için en gerekli ihtiyaçlardan birinin karşılandığını söyleyebiliriz."
Sermaye şirketlerine finansman sağlayan girişim sermayesi fonlarına Hazine Müsteşarlığının bütçesinden kaynak aktarılmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, Hazine Müsteşarlığı tarafından 31 Aralık 2023 tarihine kadar girişim sermayesi fonlarına taahhüt edilecek toplam kaynak tutarı 2 milyar liraya kadar ulaşabilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ÖDED Başkanı Burhan Eliaçık: "Fonların Fonu" dönemi başladı. haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:37
 • Güneş
  06:11
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:53
 • Akşam
  19:56
 • Yatsı
  21:23
Sayfa Başı