MALATYA HABERLERİ

Meslek uzmanlarına "eğiticilerin eğitimi" programı düzenlenecek

AA / Tuba Karahan
06.02.2015 - 11:09 |Son Güncelleme :
Meslek uzmanlarına eğiticilerin eğitimi programı düzenlenecek
AA / Tuba Karahan

MALATYA (AA) - İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezince (MYM) meslek uzmanlarına yönelik Malatya ve Elazığ'da "eğiticilerin eğitimi" programı düzenlenecek.

İNTES MYM Yönetim Kurulu Başkanı Gürhan Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, daha geniş ve etkin hizmet sunabilmek amacıyla merkezde görev alan uzman havuzunu genişletmeye karar verdiklerini belirtti.

Malatya ve Elazığ’da bu amaçla “eğiticilerin eğitimine” yönelik çalışmaları 7-8 Şubat 2015’te başlatacaklarını kaydeden Özdemir, buralarda açılacak irtibat bürolarının, hizmeti yaygınlaştırmak açısından önemli olduğunu vurguladı. Malatya’da 50’ye yakın, Elazığ’da ise 55 civarında yapı alanında en az üç yıl çalışıp deneyim kazanmış meslek uzmanının “eğiticilerin eğitimi” programına katılımlarının sağlanacağını belirten Özdemir, "Amacımız adaylara yapacağımız yeterlilik sınavlarında daha etkin olmalarını sağlamaktır. Eğitimlere katılanlar arasında, inşaat mühendisi, saha mühendisi, yapı teknik öğretmeni ve inşaat teknikeri gibi meslek sahipleri bulunuyor. Sınırlı da olsa eğiticilerin eğitimi programına elektrik, makine mühendisleri ile teknikerleri de katılabilecekler" ifadelerini kullandı.

Eğitim sonunda katılımcılara, “Eğiticilerin Eğitim Programı Katılım Belgesi” verileceğini kaydeden Özdemir, Malatya ve Elazığ’da konuyla ilgili yapı meslek liseleri ile işbirliği yapacaklarını, sınavların meslek liselerindeki atölyelerde gerçekleştirileceğini belirtti.

Eğitime tabi tutulan uzmanların, sınav komisyon üyesi, soru hazırlayıcı ve soru denetleyici olarak tercih edecekleri birimlerde görev alabileceklerini kaydeden Özdemir, Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin sektörde nitelikli iş gücünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu vurgulayarak, "Nitelikli iş gücü, inşaatı sektöründe kaliteli işlerin teminatı olacak. Sektörde kalıcı olarak çalışmak isteyenlerin vakit kaybetmeden mesleki yeterlilik belgelerini almaları gerekiyor. Yeterlilik sınavları ile belge alan işçiler, güvenle şantiyelerde çalışmaya devam edecekler" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl itibarıyla "tehlikeli" ve "çok tehlikeli" işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesinin zorunlu olacağı bir dönemin başladığına işaret eden Özdemir, "İşçiler, sınavlara katılıp ehil olduklarını ispatlamak zorunda olacaklar. Buna göre, artık belgesiz işçi çalıştırılamayacak" açıklamasında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Malatya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Malatya ilinden Meslek uzmanlarına "eğiticilerin eğitimi" programı düzenlenecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Şubat 2015 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meslek uzmanlarına "eğiticilerin eğitimi" programı düzenlenecek haberi güncellenecektir.

MALATYA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Şubat 2021, Salı
 • İmsak
  05:55
 • Güneş
  07:17
 • Öğle
  12:46
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:05
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı