ÇANAKKALE HABERLERİ

Lapseki Tsm Köylerde Diyabet Eğitimi Verdi

IHA
18.11.2015 - 11:13 |Son Güncelleme :

LAPSEKİ TSM KÖYLERDE DİYABET EĞİTİMİ VERDİ.

IHA

Lapseki Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) tarafından Merkez, Balcılar, Eçialan, Karamusalar ve Kırcalar köylerinde halka diyabet eğitimi verildi.
Lapseki Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) tarafından Merkez, Balcılar, Eçialan, Karamusalar ve Kırcalar köylerinde halka diyabet eğitimi verildi. Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde faaliyetlerine devam eden Toplum Sağlığı Merkezi, vatandaşları diyabete karşı uyardı. TSM yetkilileri tarafından diyabetin olumsuz etkilerine karşı bilgilendirici broşür dağıtıldı. Diyabeti ciddi hastalıklara neden olan bir rahatsızlık olarak niteleyen TSM yetkilileri gerçekleştirdiği eğitimlerde, “Diyabet, diğer adıyla şeker hastalığı, sık görülen bir hastalıktır ve ciddi sonuçlara yol açar. Pankreas bezinin ürettiği insülinin yetersizliği veya etkisizliğinden kaynaklanır. İnsülin olmayınca, besinlerle aldığımız şeker ve diğer besin unsurları, ihtiyaç duyan hücrelere giremez. Böylelikle, hücreler şekersizlik çekerken, kanda şeker normal değerlerin üstüne çıkar. Kanda şekerin çok artması, zehir etkisi yaratır ve vücudun tüm hücrelerini tahrip eder. Diyabetin bazı erken belirtileri vardır. Kan şekeri yüksek olan kişilerde yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, sık idrara çıkma, susama, yara ve berelerin uzun zamanda iyileşmesi gibi belirtiler vardır. Eğer ailenizde şeker hastası varsa bu hastalığa yakalanma riskiniz daha fazladır. Bu belirtiler sizde varsa bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Uzmanlarımız yakınmalarınızı değerlendirdikten sonra açlık kan şekerinizin belirlenmesini isteyeceklerdir. Gerekirse şeker yükleme testi de yapılabilir. 45 yaş ve üzeri fazla kilosu olanlar, fiziksel olarak az hareketli kişiler, yaşı genç ancak fazla kilolu kişiler, birinci derece akrabalarında diyabet öyküsü olanlar, ağırlığı 4500 gram üzerinde bebek doğurmuş kadınlar, gebelikte şeker hastalığı olan kadınlar, iyi huylu kolesterolü (HDL kolesterol) 35 mg/dL’nin altında olan kişiler, kan yağlarından Trigliserid düzeyi 250 mg/dL’nin üzerinde olan kişiler, yüksek tansiyon hastalığı olanlar şeker hastalığı kontrolünden geçmelidir” bilgilerini verdi. Ayrıca sigaranın zararlarını da değinen bilgilendirme broşürü dağıtan TSM yetkilileri faaliyetlerin planlama ölçüsünde devam edeceğini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden Lapseki Tsm Köylerde Diyabet Eğitimi Verdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Kasım 2015 tarihinde saat 11 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Lapseki Tsm Köylerde Diyabet Eğitimi Verdi haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2020, Salı
 • İmsak
  06:35
 • Güneş
  08:03
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı