KONYA HABERLERİ

Konya’da Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı

DHA
15.05.2017 - 12:41 |Son Güncelleme :
DHA

KONYA, (DHA) – KONYA Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi bünyesinde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı.

Açılışa Sağlık Bakanlığı Geleneksel Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanı Dr. Mehmet Zafer Kalaycı, NEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahir Yüksek, MTF Dekanı Prof. Dr. Celalettin Vatansev, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlknur Uysal, MTF Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Tekin, doktorlar ve sağlık personelinin katıldı. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulama merkezlerinin üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde açılabildiğini belirten Kalaycı şunları söyledi:

“Şu an Türkiye’de 21 tane uygulama merkezimiz var. Uygulama merkezinin ek bir görevi eğitim ve ARGE çalışmaları yapmak. Eğitim merkezi olarak 11 merkez var. NEÜ 12’inci olarak başvurdu. Sağlık Bakanlığı Bilim Komisyonu tarafından başvuru değerlendirildikten sonra bu merkez Geleneksel, Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Eğitim Merkezi olacak.”

Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ruhuşen Kutlu iki yıl önce merkezin açıldığını, doktorların alanla ilgili gerekli eğitimleri aldığını ve üç ay önce de hasta kabulüne başladıklarını söyledi. Başlangıçta 7-8 hastaya baktıklarını ancak talebin her geçen gün arttığını söyleyen Kutlu, merkezlerini genişlettiklerini, yeni odaların açıldığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Hayriye Alp ise merkezlerine ağırlıklı olarak obezite hastalarının geldiğini belirtti. Migren hastalarının da akupunkturla ilaç sayılarının azaldığını ifade eden Alp, hacamat uygulamasıyla birlikte bu hastaların da ağrısız periyotlarının uzadığını vurguladı. Alp ayrıca sigara bırakma ve cilt hastalıkları gibi pek çok alanda da akupunkturun uygulandığını dile getirdi. Yrd. Doç. Dr. Metin Şener de 15 Şubat tarihi itibariyle 3 aydır bu uygulamaları yaptıklarını şu anda devam eden akupunktur ve hacamat uygulamalarına ilave olarak ozonterapi ve proloterapi de yapacaklarını söyledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Konya’da Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konya’da Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi açıldı haberi güncellenecektir.

KONYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:53
 • Güneş
  05:31
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  20:01
 • Yatsı
  21:33
Sayfa Başı