ANTALYA HABERLERİ

Konyaaltı’ndan "100 Cumhuriyet Sanatçısı İle 2023’e Yürüyoruz" Sergisi

IHA
05.03.2015 - 11:51 |Son Güncelleme :

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KAPSAMINDA DÜZENLENECEK OLAN ‘100 CUMHURİYET SANATÇISI İLE 2023’E YÜRÜYORUZ’ SERGİSİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARDA BULUNMAK ÜZERE KONYAALTI BELEDİYESİ’NDE BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ. KONYAALTI BELEDİYE BAŞKANI MUHİTTİN BÖCEK, 10 GÜN SÜRECEK SERGİDE CUMHURİYETİN UNUTULMAZ SANATÇILARININ ESERLERİNİN YER ALACAĞINI İFADE ETTİ.

IHA

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenecek olan "100 Cumhuriyet Sanatçısı İle 2023’e yürüyoruz" sergisi ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Başkan Böcek, 10 gün açık kalacaak sergide Cumhuriyetin unutulmaz sanatçılarının eserlerinin yer alacağını ifade etti.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür ve Sanat Merkezi’nde açılacak olan serginin 18 Mart tarihine kadar gezilebileceğini belirten Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Kadınların, Cumhuriyet ile elde ettiği hakları kazanımların geriletmeye çalışıldığı, kadının bir harem ve süs olarak konumlandırılmak istendiği bir dönemde Antalyalı kadın sanatçılarımızın önderliğinde düzenlenen etkinlik, bu dayatmalara direnişlerinin açık ifadesidir. Antalyalı kadın sanatçılar eserleri ile yoğun olarak katıldıkları etkinlikte resim, heykel, seramik dallarındaki 100 cumhuriyet sanatçısının 100’den fazla eserlerini vatanseverlerle paylaşacağız" dedi.
TÜRK SANATININ ÖNCÜLERİ
Sergide Cumhuriyetin öncüleri olan sanatçıların eserlerinin yer alacağını ifade eden Başkan Böcek, "Sergide Türk sanatının öncüleri olan Bedri Rahmi Eyüpoğlı, Eren Eyüpoğlı, Şefik Bursalı, Jale Yılmabaşar, Nuri İyem, Hasan Vecih Bereketoğlu, Sabri Berkel, Şeref Akdik, Elif Naci, Eşref Üren, Faruk Cimok, Turgut Atalay, Muhsin Kut, Hüsamettin Koçan, Ümmet Karac, Veli Sapaz gibi sanatçıların eserleri yer alacak. Belediyemiz tarafından düzenlenen etkinlikte, Cumhuriyetin sosyal ve kültürel alanlarda eğitimlerini üstlenerek görev verdiği Afife Jale, Füreya Koral, Suat Derviş, Aliye Berger, Cahide Sonku, Melek Celal, Kerime Nadir, Mina Urgan gibi Cumhuriyetin 35 öncü kadının fotoğraf ve yaşam hikayeleri, görseller, ücretsiz föyler eşliğinde ziyaretçilere paylaşılacaktır" diye konuştu.
MUAEZZEZ İLMİYE ÇIĞ EVİNDEN MESAJ YOLLAYACAK
Etkinlik hakkında da bilgi veren Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek konuşmasını şöyle tamamladı:
"Öncü kadınlardan 5 kadının yaşam hikayelerinin Kansu Şarman tarafından anlatacağı etkinlikte, ayrıca fotoğraf müzesi kurucularından, #hastag Tarihi Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Cengiz Kahraman tarafından Cumhuriyetimizin ilk dönemlerinde sosyal hayata ilk kez katılan çeşitli mesleklerden, kadınların fotoğraflarından oluşan bir barkovizyon gösterisi sunulacak ve yaşadığı bütün zorluklara rağmen hak savaşını sürdüren Cumhuriyetimizin mümtaz kadını, büyüğümüz Muazzez İlmiye Çığ’ın evinden yolladığı mesaj dinletilecektir. Etkinliğe Antalyalı kadınları ve onları kavgalarında hiçbir zaman yalnız bırakmayan Antalyalıları davet ediyoruz."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Antalya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Antalya ilinden Konyaaltı’ndan "100 Cumhuriyet Sanatçısı İle 2023’e Yürüyoruz" Sergisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Mart 2015 tarihinde saat 11 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konyaaltı’ndan "100 Cumhuriyet Sanatçısı İle 2023’e Yürüyoruz" Sergisi haberi güncellenecektir.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:48
 • Güneş
  06:14
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  19:40
 • Yatsı
  21:00
Sayfa Başı