Yeni Tiyatro Dergisi Ödülleri'nde en iyi oyun: Yaftalı Tabut

Yeni Tiyatro Dergisi Ödüllerinde en iyi oyun: Yaftalı Tabut

Yeni Tiyatro Dergisi tarafından dokuzuncusu verilen Emek ve Başarı Ödülleri'nde 'en iyi yapım' İBBŞT oyunu Yaftalı Tabut seçilirken Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü, Zeynep Özyağcılar, Mert Fırat, Ceyhun Fersoy farklı kategorilerde en iyi oyuncu ödüllerinin sahipleri oldu.

Haberin Devamı

Yeni Tiyatro Dergisi tarafından verilen 'Emek ve Başarı Ödülleri'nin 2021-2022 sezonu kazananları belli oldu.
9. Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri kapsamında Haldun Dormen, Bilgesu Erenus ve Şener Şen onur ödüllerinin sahibi olurken 'En İyi Yapım' ödülü İBB Şehir Tiyatroları oyunu 'Yaftalı Tabut'a verildi. 
Ödüllerin Anadolu ayağını da tamamlamak üzere olan Dr. Erbil Göktaş başkanlığındaki jüri ekibi, mayıs sonunda bir kez daha basın açıklaması yapacak ve İstanbul dışındaki ödül sahiplerini duyuracak.
Uluslararası Yeni Tiyatro Dergisi Emek ve Başarı Ödülleri jürisi Dr.Öğretim Üyesi Erbil Göktaş, Prof. Dr. Sema Gökta, Prof. Dr. Erhan Tuna, Prof. Dr. A. Didem Uslu, Yetkin Yüksel, Mustafa İri, Şule Kazgan, Birce Semercioğlu, Neriman Uysal, Sibel Tomaç, Oğuz K.Oğuz, Hilal Solmaz, Dalya Uçankuş ve Yavuz Yılmaz'dan oluşuyor.
Ödüller haziranda düzenlenecek törenle verilecek 

Haberin Devamı

9. ULUSLARARASI YENİ TİYATRO DERGİSİ EMEK VE BAŞARI ÖDÜLLERİ 

Onur Ödülü: Haldun Dormen, Bilgesu Erenus, Şener Şen. 

Özdemir Nutku 'Bilim ve Sanat' Ödülü: Prof. Dr. Ayşın Candan

Türk Tiyatrosu'na Katkı Ödülü: Tunç Soyer 

Emek Ödülü: Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Süheyl Uygur, Behzat Uygur, Nedim Saban.  

Jüri Özel Ödülü: Nurseli İdiz, Nilgün Belgün, Bekir Aksoy, Fehmi Karaaslan (Gomidas, Yolcu Tiyatro),  Memleketimden İnsan Manzaraları (Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu), Dr. Erdal Yıldırım (yönetmen, Kartal Belediye Tiyatrosu) 

Sanata Katkı Ödülü: Selma Semiz (BKM), Abdullah Kaan Başkıran (İstanbul Temaşa Tiyatrosu), Sedef Narçın (Kadıköy Belediyesi), Ferhat Günay (Gio Mimarlık)

En İyi Yapım: Yaftalı Tabut (İBBŞT)

En İyi Yapım (Komedi/Müzikal): Büyük İskender'in Atı (Tiyatro Adam)

En İyi Yönetmen: Nihat Alpteki (Geçit, İBBŞT)

En İyi Yönetmen (Komedi/Müzikal): Celal Kadri Kınoğlu (Seneye Bugün, İstanbul Devlet Tiyatrosu) 

Hülya Nutku 'En İyi Kadın Oyuncu' Ödülü: Funda Eryiğit, Hazar Ergüçlü (Timsah Ateşi, Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu&Piu Entertainment)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi/Müzikal): Zeynep Özyağcılar (En Güzel Parçam, Tiyatro Martı) 

Haberin Devamı

En İyi Erkek Oyuncu (Dram): Mert Fırat (Batı'nın Sonu, Westend, DasDas Sahne) 

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi/Müzikal): Ceyhun Fersoy (Baş Belası, Jest Tiyatro)

Yardımcı Rolde En İyi Kadın (Dram): Pervin Bağdat (Batı'nın Sonu/Westend, DasDas Sahne)

Yardımcı Rolde En İyi Erkek (Dram): Barış Yalçınsoy (Yaban Ördeği, Tiyatro Pera), Ümit Erlim (Yalnızlar İçin Çok Özel Bir Hizmet, DasDas Sahne)

Yardımcı Rolde En İyi Kadın (Komedi/Müzikal): Yelda Alp (Ömrümün Sonuna Kadar, İstanbul Temaşa Tiyatrosu), Aybanu Aykut (Feramuz Pis!, Tiyatro Dea) 

Yardımcı Rolde En İyi Erkek (Komedi/Müzikal): Ömer Yılmaz (Süt Kardeşler, Süheyl&Behzat Uygur Tiyatrosu) 

Umut Veren Kadın Oyuncu: Selena Demirli (Ağladım, Oda Tiyatrosu), İpek Sevenler, Tuana Sunar (Ölü Kadınlar Diyarı, Tiyatro Oyun Kutusu) 

Haberin Devamı

Umut Veren Erkek Oyuncu: Volkan Yalav (Bir Kız Sevdim Adı Eleni, Müjdat Gezen Tiyatrosu) 

En İyi Dekor Tasarımı: Hakan Dündar (İki Kişilik Hırgür) 

En İyi Kostüm Tasarımı: Nalan Alaylı (Yol, İstanbul Devlet Tiyatrosu)  

En İyi Işık Tasarımı: Fatih Mehmet Haroğlu (Hayat Der Gülümserim, İBBŞT), Ayşe Sedef Ayter (Misket, En Güzel Parçam, Dünya Saat Mekân)

En İyi Müzik: Cengiz Orhonlu (Sana Bir Sır Vereceğim, Kats Sahne) 

En İyi Hareket Düzeni (Koreografi): Evrim Akyay (Küvetteki Gelinler, Tatbikat Sahnesi) 

Yılın Tiyatro Ekibi: Hu, Oji Tiyatro 

Yılın Dramaturgu: Gökhan Aktemur (Yaftalı Tabut, İBBŞT)

Yılın Oyun Yazarı: Sema Elcim (Feramuz Pis!, Gabriel'in Düşü), Elif Solak (Pandora'nın Çorbası: İlk Günah)

Haberin Devamı

Ahmet Erinanç 'Türkçeye Katkı' Ödülü: Çağla Canbaz (Portakallı Kek, Tiyatro Oyun Kutusu) 

En İyi Uyarlama Ödülü: İbrahim Yusuf Yavuz (Quasimodo-Notre Dame'ın Kamburu, Asmalı Sahne) 

Yeni Tiyatro Teşvik Ödülü: Özge  Korkmaz (Mutlu Değilim Ama Kahrımdan da Ölmüyorum, Boa Sahne, AyakBacak Fabrikası, Tiyatro Tez)

Özel Tiyatro En İyi Çıkış Ödülü: Dublörün Hikâyesi (Kemal Uçar, Şenol Önder, Tiyatro Mitos) 

En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu: Kardelen Hacıoğlu, Gül Yıldız (Mümkün Dünyalar, Asmalı Sahne) 

En İyi Çıkış Yapan Erkek Oyuncu: Orkuncan İzan, Turgay Korkmaz (Misket, Kadıköy Boa Sahne)

Yılın Performansı (Ekip): Istırap Korosu (BAM İstanbul)

Yılın Performansı (Erkek): Yiğit Özşener (Aşınma, Studio Oyuncuları)

Haberin Devamı

Yılın Performansı (Kadın): Ayşegül Yalçıner (Celile, Kadıköy Halk Tiyatrosu)

En İyi Müzikal Performans (Kadın): Elif Gezen (Baba-Kız, Müjdat Gezen Tiyatrosu)

En İyi Müzikal Performans (Erkek): Levent Üzümcü (Rüstemoğlu Cemal'in Tuhaf Hikâyesi, İBBŞT)

Seyfi Dursunoğlu Stand Up Ödülü: Doğu Demirkol 

Geleneksel Türk Tiyatrosu Ödülü: Hüseyin Dilan, Murat Karahüseyinoğlu 

Yılın Çocuk Oyunu: Eşit Masallar (Deniz Yeşil Mavi)

Uluslararası Başarı Ödülü: Serkan Aydın (Pukeleka, İstanbul Dram Tiyatrosu) 

En İyi Oyun Fotoğrafı: Emre Mollaoğlu (Büyük İskender'in Atı, Tiyatro Adam) 

En İyi Afiş Tasarımı: Cem Bilge (Ayrılıktan Sonra, İstanbul Mizah Tiyatrosu) 

Mekân - Etkinlik Ödülleri: Kadıköy Boa Sahne, Cevahir Sahne, Kartal Sanat Tiyatrosu, Şişli Tiyatrosu, Allegro Sahne