'Yeldeğirmenlerine karşı' bir yolculuk

Güncelleme Tarihi:

Yeldeğirmenlerine karşı bir yolculuk
Oluşturulma Tarihi: Ocak 17, 2023 11:49

Soyut resmin ustalarından Prof. Dr. M. Zahit Büyükişliyen'in 'Yeldeğirmenlerine Karşı' başlıklı retrospektif sergisi Kazlıçeşme Sanat’ta açıldı.

Haberin Devamı

 

Kazlıçeşme Sanat Merkezi'nde 2023 yılının ilk sergisi, M. Zahit Büyükişliyen'in 'Yeldeğirmenlerine Karşı' retrospektif sergisi oldu. Sergide 21'nci yüzyılın ilk çeyreğinde tüm dünyanın dikkat kesildiği meseleler olan hava kirliliği, göç, çarpık kentleşme gibi konulara dikkat çekiyor.
Serginin açılışına Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve çok sayıda sanatsever katıldı. Açılışın ardından Başkan Arısoy, sergiyi gezip Prof. Dr. M. Zahit Büyükişliyen'den eserler hakkında bilgi aldı. 
Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy yaptığı konuşmada “Kazlıçeşme Sanat yeni ve büyük bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Ömrünün 45 yılını sanatla eğitimine adamış Zahit Büyükişleyen'in retrospektif sergisini biraz önce açtık. Kazlıçeşme Sanat'ta, bu sergi 19 Mart 2023 kadar açık kalacak. Gerçekten iyi ve büyük bir sergi. Kazlıçeşme sanat yolculuğu için büyük bir adım” ifadelerini kullandı.

Yeldeğirmenlerine karşı bir yolculuk

Zahit Büyükişleyen

Zahit Büyükişliyen ise “Sergiye geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Sayın Başkanım Ömer Arısoy’a böyle harika bir mekân hazırladıkları ve bunu sadece Zeytinburnu’na değil İstanbul’a tüm Türkiye’ye kazandırdıkları için çok teşekkür ederim. Retrospektif sergim ilk gençlik yıllarımdan beri uğraştığım didindiğim bir yolculuğun kilometre taşlarıdır. Her dönemden resimler var. Eğer isterseniz bu eserlere bakınca Zahit Büyükişliyen’i okuyabilirsiniz. Bir de çok güzel bir kitap yayınlandı. Hazırlayanların ellerine sağlık diyorum. Bana bu imkânı veren Zeytinburnu Belediyesi’ne minnet duygularımı ifade etmek istiyorum. Sevgili Küratörüm Ömer Faruk Şerifoğlu ve eşi Semra Aydın Şerifoğlu’na da teşekkürlerimi sunuyorum. Bu bir yolculuk sergisidir. Bu yolculuk uzak bir yerde başlıyor. Yani bir zamanların Sovyet Rusya’sında Tataristan’ın Kazan Şehri’nde başlıyor. Babam Kazan Türkleri’ndendir. Orada doğmuş ve sonrasında göçler yaşanmış. Bugüne kadar oluşturduğum yapıtları göreceksiniz. Umarım beğenirsiniz. Neden 'Yeldeğirmenlerine Karşı' bu serginin adı, çünkü hayatım boyunca benden çok güçlü olan kişilere karşı bile isyan etmedim ama karşı olduğumu ya da fikirlerimin doğru olduğu konusunda Tıpkı Cervantes’in kahramanı Don Kişot gibi…”

Haberin Devamı

Sergi 19 Mart'a kadar pazartesi hariç her gün saat 10.00-18.00 saatleri arasında Kazlıçeşme Sanat'ta görülebilir.

 

BAKMADAN GEÇME!