GeriKitap Sanat ‘Altın Ayı’ ‘Synonyms’ filminin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Altın Ayı’ ‘Synonyms’ filminin

‘Altın Ayı’ ‘Synonyms’ filminin

69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) en iyi film dalında verilen ‘Altın Ayı’ ödülünü İsrailli yönetmen Nadav Lapid'in ‘Synonyms’ filmi kazandı.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 69. Uluslararası Berlin Film Festivali’nin ödülleri cumartesi akşamı Berlinale Palast Sineması'ndaki törenle sahiplerini buldu. Fransız oyuncu Juliette Binoche'un jüri başkanlığını yaptığı festivalde ‘En İyi Film’ için verilen ‘Altın Ayı’ ödülüne İsrailli yönetmen Nadav Lapid'in ‘Synonyms’ filmi layık görüldü. Çinli yönetmen Wang Xiaoshuai'ın ‘So Long, My Son’ filmindeki rolüyle Yong Mei'ye ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülü verilirken aynı filmde oynayan Wang Jingchun da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülü aldı. Jüri Büyük Ödülüne ise ‘Grace a Dieu’ filmiyle yönetmen Francois Ozon layık görüldü.
‘En İyi Yönetmen’ dalında ‘Gümüş Ayı’ ödülünü ‘Ich war zu Hause aber’ filmiyle Alman yönetmen Angela Schanelec alırken ‘En İyi Senaryo’ dalındaki ‘Gümüş Ayı’yı da ‘La Pranza dei bambini’ isimli İtalyan filmiyle Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi ve Roberto Saviano kazandı. ‘En İyi İlk Film’ ödülüne de Almanya adına yarışan ‘Oray’ adlı filmin genç yönetmeni Mehmet Akif Büyükatalay sahip oldu.
7 Şubat’ta başlayan 69. Berlinale'de 74 ülkeden 400 film gösterilmiş, 16 film ‘Altın Ayı’ ve ‘Gümüş Ayı’ için yarışmıştı. ‘Altın Ayı’ için yarışan filmler arasında Emin Alper'in ‘Kız Kardeşler’ filmi de yer almıştı. 

False