GeriKitap Sanat 7. Nilüfer Tiyatro Festivali perdelerini açtı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7. Nilüfer Tiyatro Festivali perdelerini açtı

7. Nilüfer Tiyatro Festivali perdelerini açtı

Nilüfer Tiyatro Festivali yedinci kez Bursa’da tiyatroseverlerle buluşuyor. 27 Mart'a kadar sürecek festivalde 23 tiyatro topluluğu, tiyatronun duayen isimlerinin yer aldığı 31 temsil ile sahne alacak.

Nilüfer Belediyesi’nin daha önce iki yılda bir düzenlediği Nilüfer Tiyatro Festivali artık her yıl izleyici ile buluşacak. Bu yıl yedinci kez düzenlenen festival, “Sonra Açılacak Perde” sloganıyla tiyatro meraklılarına merhaba dedi.Festivalde oyunlar, 6 ayrı sahnede 19 gün boyunca sahneleniyor.

7. Nilüfer Tiyatro Festivali’nin açılışı ‘Beni Bekleme Kaptan!’ oyunu ile yapıldı. Prof. Dr. Beliz Güçbilmez’in yazdığı, Uluç Esen’in yönettiği ‘Beni Bekleme Kaptan!’ı Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu oyuncuları sahnelendi. Oyun, tiyatro festivalinin açılışının yapılacağı 9 Mart’ta aynı zamanda dünya prömiyerini yapmış oldu.

7. Nilüfer Tiyatro Festivali’nde 23 tiyatro topluluğu 31 temsil ile sahne alacak. Şener Şen, Genco Erkal, Haluk Bilginer, Rutkay Aziz, Füsun Demirel, Levent Ülgen, Lale Mansur ve Taner Barlas gibi isimler, temsilleriyle izleyici karşısına çıkacak. Kapanış galası 27 Mart’ta Dünya Tiyatro Günü’nde özel bir programla gerçekleşecek. Kapanışta, Nilüfer Belediyesi Kent Tiyatrosu oyuncuları, Burçak Çöllü yönetimindeki Nilüfer Bando ekibinin eşliğinde, tiyatrodan bilinen şarkıları, tiyatro ritüelleriyle sentezleyerek seyirciye sunacak. Festivalde tiyatro oyunları dışında, altı atölye çalışması yapılacak ve oyun ekipleriyle söyleşiler gerçekleştirilecek. Festival kapsamında ayrıca ‘40 Ayna-Muammer Yanmaz Sergisi’ de sanatseverlerle buluşacak.

Festivalde oyunlar, Yüzüncüyıl Eğitim ve Sanat Merkezi Ayşe Selen Deneme Sahnesi, Nazım Hikmet Kültürevi, Uğur Mumcu Sahnesi, Konak Kültürevi, Merinos AKKM, ve Podyum Sanat Mahal’de sahnelenecek.

Festival oyunlarını 15 TL ile 40 TL arasında değişen bilet fiyatları ile izleyebilecek olan tiyatro severler biletleri Nâzım Hikmet Kültürevi gişesi, Uğur Mumcu Sahnesi gişesi ve Konak Kültürevi gişesinden veya https://biletweb.nilufer.bel.tr/ adresinden temin edebilecek. Bilet satışları 27 Mart Pazartesi günü saat 20.00’de online olarak başlayacak.

 

Mustafa Bozbey’den festivale davet

Nilüfer Tiyatro Festivali’nde tam bir şölen yaşanacağını söyleyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, bütün Bursa halkını oyunları izlemeye davet etti. Sanatla yaşamı birbirinden ayırmanın mümkün olmadığına vurgu yapan Mustafa Bozbey, “Sanat toplumun kendini ifade ettiği, özgürleştiği, barışla yan yana duran, ötekileştirmeyen tüm kesimleri kucaklayan bir alandır. Sanat, kentlerin, ülkelerin dinamiğinde var oldukça; ‘eğilmeyen bir baş, bükülmeyen bir diz duracak hep karşımızda!’ Özgürleşmek için çok beklemiş bir tarihin şarkısını sahnelerden duyacak, duydukça zincirlerimizden kurtulacağız. İşte, biz Nilüfer’i kültür ve sanatın kenti olarak geliştirirken, yurttaşlarımızla birlikte bir direnişin de öyküsünü yazdık. Ve şimdi bu öykü, kocaman bir kütle halinde bütün Bursa’nın gerçeği halini aldı ” ifadelerini kullandı.

False