MERSİN HABERLERİ

Kemik: Kanserde erken tanı hayat kurtarıyor

DHA
10.10.2016 - 14:40 |Son Güncelleme :
DHA

MERSİN Halk Sağlığı Müdürü Dr.Aytekin Kemik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ekim ayının ‘Meme Kanseri Hakkında Bilinçlendirme Ayı’ olarak kabul edildiğini hatırlatarak, bu konuda uyarılarda bulundu.
Meme kanserinin dünyada en sık görülen ikinci, kadınlarda ise birinci kanser olduğunu belirten Dr.Kemik, hastalıkla mücadelede erken teşhisin önemini vurguladı. Dr.Kemik şu değerlendirmeyi yaptı:
"Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde Mersin’de Halk Sağlığı Müdürlüğümüz bünyesinde yapılan toplum tabanlı kanser taramalarından tüm halkımız ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Tarama programı çerçevesinde Aile Sağlığı Merkezlerimize ve Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi başvuran 40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahimağzı kanseri, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere kolon kanseri yönünden ücretsiz taramalar yapılmaktadır. Vatandaşlarımızı, geç kalmadan belirtilen kanser taramalarını yaptırmaları amacıyla Aile Hekimlerine müracaat etmeleri konusunda önemle uyarıyoruz."
2013 yılından itibaren Mersin’de 85 bin kişiye kanser taraması  yaptıklarını açıklayan Müdür Kemik, çalışmanın sonuçları hakkında da şu bilgileri verdi:
"Bu taramalar sonucunda, 2013 yılından itibaren 55 kadınımızda meme kanseri, 21 kadınımızda serviks (rahim ağzı) kanseri ve 17 kişide kolon kanseri erken teşhis edilmiştir. Erken evrede hastalığı tespit edilerek 93 bireyin tedavi başarısının artırılması, hastanın kendisinin ve sevdiklerinin psikolojik, sosyal ve ekonomik açıdan kayıplarının azaltılması sağlanmıştır. 26 Eylül -30 Eylül 2016 tarihlerini kapsayan haftalık kanser tarama değerlendirmesine göre kolon kanseri taramasında alınan numune sayısına göre Mersin Türkiye birincisi, Meme Kanseri taramasında çekim sayısına Türkiye 4’ncü, Rahimağzı (Serviks) kanseri taramasına yönelik alınan numune sayısına göre ise Türkiye 8’ncisi olmuştur."

MERSİN, (DHA)
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Kemik: Kanserde erken tanı hayat kurtarıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ekim 2016 tarihinde saat 14 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kemik: Kanserde erken tanı hayat kurtarıyor haberi güncellenecektir.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ocak 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:22
 • Güneş
  07:47
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:13
Sayfa Başı