MERSİN HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

İş dünyası döviz kurunun sabitlenmesini istiyor

DHA
18.07.2018 - 10:52 | Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 36 No'lu Yurtdışı Muhtelif Ticaret Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Baran, yerli üreticinin rekabet edebilirliği açısından döviz kurunun sabitlenmesi gerektiğini söyledi.
Baran, kurlardaki hareketliliğin dış ticarette oluşturduğu sıkıntılara değinerek, liman ve serbest bölgeye ilişkin değerlendirmede bulundu. Yüksek döviz rakamlarının firmaları yorduğunu belirten Baran, "Bölgemizde üretim olmadığı için ham maddeyi dışarıdan alıp işliyoruz. Bu ithal ürünlerin döviz kurunun yüksek olması sebebiyle maliyeti artıyor. Enerji maliyetleri de çok yüksek. Tüm bu artışları bir araya gelince, rekabet etmekte zorlanıyoruz. Döviz kurunun sabitlenmesi, en azından yerli üreticimizin rekabetçi yapısını güçlendirecektir. Böylesi bir uygulama hem maliyetlerin hesaplanması noktasında katkı sağlayacak ve yerli firmaları rahatlatacak hem de yabancı yatırımı artıracaktır" dedi.
BANDAR ABBAS LİMANI'NA YÖNELİM
Uluslararası Mersin Limanı'ndaki tarifelerin de maliyetleri yükselttiğini ifade eden Baran, "Girdi maliyetlerinin yüksekliğine bir de lojistik maliyetlerindeki artışın eklenmesiyle, kıpırdayacak alımaz kalmıyor. Mersin limanına getirilecek her türlü yük, hem limanın kendisi hem de kent ekonomisi için ayrı bir güçtür. Ancak fiyatların artması bu gücü başka yerlere kaydırıyor. Birçok firma uygun fiyatları nedeniyle İran’ın Bandar Abbas Limanı’na yönelmeye başladı. Özellikle otomobil taşıyıcılarının büyük bölümü bu limanı tercih eder oldu ve bu durum yalnızca sektöre değil, ülke ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Mersin limanındaki fiyatlar gözden geçirilmeli" diye konuştu.
SERBEST BÖLGE GENİŞLEMELİ
Mersin'deki dış ticaretin canlanmasında serbest bölgenin rolüne dikkat çekeren Baran, şunları söyledi:
"Bölgenin artık yeterli gelmiyor ve en kısa zamanda genişlemesi gerektiyor. Yatırımcı geliyor ancak yer bulamıyor. Mevcut yerler ağırlıklı depo olarak kullanılıyor. Bugüne kadar serbest bölge vergisel avantajları nedeniyle tercih edilmiş ve depo ağırlıklı yatırım yapılmış ama bu üretime dönmeli."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İş dünyası döviz kurunun sabitlenmesini istiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

17 Haziran 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:30
 • Güneş
  05:15
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:47
Sayfa Başı