İş dünyası en itibarlı üniversiteleri seçti

İş dünyası en itibarlı üniversiteleri seçti

286 iş dünyası temsilcisi ile yapılan araştırmaya göre en itibarlı üniversiteler Koç ve Sabancı oldu. İki üniversite de girişimci, rekabetçi ve yenilikçi özellikleriye ön plana çıktı.

Haberin Devamı

Araştırma şirketi Barem, iş dünyası nezdinde Türkiye’deki üniversitelerin itibarını ölçen bir çalışma yaptı. Araştırmada devlet ve vakıf üniversiteleri arasındaki algı benzerlikleri ve farklılıkların ortaya çıkarılması amaçlandı. Şubat ayında yapılan araştırmaya 286 iş dünyası temsilcisi katıldı.

Çalışma sonucunda Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi, iş dünyası tarafından tüm performans alanlarında başarılı sayılarak itibar skalasında birinci sırada yer aldılar. Bu iki üniversiteyi sırasıyla ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Galatasaray, Yeditepe, İTÜ, Özyeğin, Bilgi ve Bahçeşehir Üniversiteleri takip etti. Koç Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi girişimci, rekabetçi ve yenilikçilik alanlarında öne çıkarken Boğaziçi ve Galatasaray Üniversiteleri evrensel ve seçkin, ODTÜ ise cesur, çevreci ve topluma duyarlı alanlarında öne çıktı.

Araştırma sonuçlarına göre, iş dünyasında üniversitelerin kamuoyu önündeki itibarı açısından iki ana konu öne çıkıyor. Bunlar ‘Çok boyutlu ve bağımsız düşünce yeteneği ile donanmış mezunlar yetiştirmek’ ve ‘Uluslararası düzeyde kaliteli eğitim verip, eğitimde dünya akımlarını takip etmek.’ Bu iki konuyu ‘Eğitimde uygulamaya önem verip, öğrencileri profesyonel yaşama hazırlamak’ takip ediyor.

Toplumsal sorunlara duyarsızlar
Türkiye’deki devlet ve vakıf üniversiteleri en kötü performansı ‘toplumsal sorunlara duyarlılık’ konusunda gösterirken, vakıf üniversiteleri ‘finansal istikrar’, devlet üniversiteleri ise ‘yetiştirdiği mezun niteliği’ konusunda öne çıkıyorlar.

Haberle ilgili daha fazlası: