YALOVA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Hasat sonrası kayıplar azalacak

DHA
13.09.2018 - 18:25 |Son Güncelleme :
DHA

Süheyla GÖZDERELİLER/YALOVA, (DHA)- YALOVA’da Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nün de ortakları arasında yer aldığı “Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar Projesi”nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından desteklenen projenin tanıtımı Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Gıdaların hasadı sonrasında gerek ulaştırma ve gerekse depolanması aşamasında kayıpların en aza indirilmesini hedefleyen proje Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü, Bursa Büyükşehir Belediyesi TARIM A.Ş., Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Bursa Ticaret Borsası, İspanya Zaragoza Teknoloji Merkezi, Avusturya Viyana Üniversitesi ve Romanya Galati Üniversitesi ile birlikte gerçekleştiriliyor. Projenin Bursa’da yapılan tanıtımının ardından şimdi de Yalova’da bir tanıtımı gerçekleştirildi.

Toplantının açılışını Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Boz yaptı. Müdür Boz, projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bursa Gıda ve Yem Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yıldıray İstanbullu ise projenin hedef gruplarının da çiftçiler, depocular, nakliyeciler, toptancılar, sebze, meyve ve işletme tesisi çalışanları, market çalışanları, mesleki eğitim kuruluşları ve üniversiteleri kapsadığını belirtti.

PROJE SONUNDA RAPOR HAZIRLANACAK

Bursa Ticaret Borsası Genel Sekreteri Fehmi Yıldız da bir konuşma yaptı. Yıldız, “Uluslararası arenada herkes bir adım daha öteye geçebilmek için var gücüyle çalışıyor. Yenilikçi teknolojilere, yaratıcı fikirlere, girişimci ruhlara her zamankinden çok daha fazla ihtiyaç var. Bundan dolayı, stratejik ortaklık yaptığımız bu projenin, hepimizin var olan gücüne güç katacağına yürekten inanıyorum. Çıktılarının son derece faydalı olacağını düşündüğümüz ve iki yıl sürecek olan ‘Gıda Zincirindeki Hasat Sonrası Kayıpları Azaltmak İçin Yenilikçi Yaklaşımlar’ isimli AB Stratejik Ortaklık projemizde, tarım sektörünün en can alıcı sorunlarından biri olan hasat sonrası yaşanan kayıplar ve sonucunda tarladan sofraya gelene dek üründe oluşan ciddi fiyat farklılıkları, emek, maliyet, zaman kaybı gibi sıkıntılara çözüm yolları arayacağız. Bursa Ticaret Borsası olarak biz belirlenen ürünler için hasat sonrasında her aşamada yaşanan kayıpların, nihai ürünün fiyatına etkisini ve miktarını araştıracağız. Yapılan araştırma neticesinde ise gıda tedarik zincirindeki kritik noktalarda, hasat sonrası yaşanan kayıpların ekonomik açıdan analizini içeren bir rapor hazırlayacağız” dedi.

İNCİR TÜRLERİ YERİNDE İNCELENDİ

Programda Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar da bir konuşma yaptı. Gıdada kayıpların sadece hasat sonrasında engellenmesinden ziyade bunun tohumun toprağa dikilmesinden başlayıp tüketildiği ana kadar ki tüm kaybın önlenmesini sağlayacak çalışmalar yapılması gerektiğini dile getiren Uçar, projenin Türk tarımına hayırlı olmasını da diledi.
Program sonrasında Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü bünyesinde üretilen incir bahçeleri ziyaret edilerek buradaki incir türleri yerinde incelendi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hasat sonrası kayıplar azalacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:06
 • Güneş
  05:47
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  20:12
 • Yatsı
  21:46
Sayfa Başı