YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM yerleştirme sonuçları

Güncelleme Tarihi:

YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak ÖSYM yerleştirme sonuçları
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 29, 2018 18:59

Üniversiteli adaylarının heyecanlı bekleyişi bugünde devam ediyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı'nın (ÖSYM) YKS tercih sonuçlarını bugün içinde açıklayıp açıklamayacağı merak konusu oldu. Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarihe yönelik beklenti içinde olan yüz binler genç ve ailesi, ÖSYM'den gelecek YKS tercih sonuçları haberine odaklanmış vaziyette. Peki, YKS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Haberin Devamı

ÖSYM'nin yapacağı yerleştirmenin ardından dahil olacakları üniversiteyi öğrenecek olan öğrenciler, beklentilerini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 994 bin öğrencinin katılım sağladığı tercih döneminde, 696 bin öğrencinin yerleştirildiğini açıklayan ÖSYM, 214 bin kontenjanın ise boş kaldığını duyurmuştu. Peki, bu yıl ÖSYM'nin açıklayacağı YKS yerleştirme sonuçları ne zaman erişime açılacak? İşte, bazı bilgiler...

ÖNCEKİ YILIN ÖSYS SONUÇLARINDA 696 BİN ADAY YERLEŞMİŞTİ

Bir önceki yıl YGS ve LYS adı altın gerçekleştirilen sınavların ardından adaylar tercihlerini yapmış ve yerleştirme sonuçlarına kilitlenmişti. Toplam 910 bin kişilik kontenjana 696 bin öğrenciyi yerleştiren ÖSYM, 214 bin kontenjanın ise boş kaldığını açıklamıştı.

Açıklanan verilerde 994 bin öğrencinin tercihlerini gerçekleştirdiği aktarılan bilgiler arasında yer aldı. 

Haberin Devamı

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

2018 YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirmede boş kalan veya kayıt yapılmayan kontenjanlara merkezi ek yerleştirme olacak. Yerleşen adaylar bunun için başvuramayacak. Ek yerleştirme tercih ücretiyse 15 TL. Ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yaptıkları tercihler geçerli olmayacak. Ek yerleştirme tarihleri, ÖSYM tarafından yayımlanan duyuruda adaylarla paylaşılacak.

YKS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS tercih sonuçlarına yönelik araştırmalar, sonuçların bugünde açıklanmaması üzerine yoğunluk kazandı. Günlerdir beklenti içinde olan üniversiteli adayı gençler ve onların aileleri, konu hakkında tatmin edici bilgi edinmek adına araştırmalarına hız vermiş durumda.

Geçtiğimiz yıl 26 Temmuz tarihinde sona eren tercih döneminin ardından sonuçlar, ÖSYM'nin internet sitesi üzerinden 8 Ağustos tarihinde erişime açılmıştı. Bu yıl için en net açıklama ise Milli Eğitim Bakan Yardımcılığı görevine getirilen ÖSYM eski Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’den gelmişti. Özer, temmuz ayında yaptığı açıklamaya göre, YKS puanlarıyla yapılan tercih sonuçları 31 Ağustos Cuma günü ilan edilecek. Adaylar cuma günü YKS puanlarıyla tercih ettiği üniversite ve bölümlerden birine yerleşip yerleşemediğini öğrenebilecek.

Haberin Devamı

SONUÇLAR SONRASI ÜNİVERSİTE E-KAYIT İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

Üniversite E-Kayıt işlemleri, sonuçların açıklanmasının ardından E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek. İşte, bu aşamada uygulanması gereken işlemler ve detaylı bilgiler;

1- SİSTEME GİRİŞ YAPIN: www.turkiye.gov.tr adresine girerek, sayfanın üst kısmındaki ‘Sisteme Giriş’ bağlantısına tıklayın. Bağlantı sizi T.C. Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasına yönlendirecek. Kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayıp ekranda çıkan yönergeleri takip ederek sisteme giriş yapabilirsiniz.

2 SİSTEME KAYITLI OKULLARI OKUYUN: Hizmete ilk girdiğinizde kayıt yaptırabileceğiniz okulların listesiyle karşılaşacaksınız. Okulunuz listede ise ‘Devam Et’ düğmesine basarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

Haberin Devamı

3- BİLGİLERİNİZİ DOĞRULAYIN: Ekrandaki bilgileri dikkatle okuyun, eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun. Hepsi tamamsa, tüm uyarı ve duyuruları okuyup anladıysanız alanlara ‘EVET’ yazdıktan sonra ‘Devam Et’ düğmesine basarak sonraki aşamaya geçin.

4- SMS ONAYI GELECEK: Bu aşamada cep telefonunuza gelen doğrulama kodunu verilen sürede ilgili alana girin. ‘Devam Et’ düğmesini kullanarak sonraki aşamaya gidin.

5- BELGEYİ GÖRÜNTÜLEYİN: SMS onayının ardından belgeyi görüntüleyebileceksiniz. Kayıt belgenizi ‘Dosyayı İndir’ bağlantısını kullanarak bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Belgeyi bilgisayarınıza indirmeden çıktı almayın. İndirdikten sonra o dosyayı açarak yazdırın.

Haberin Devamı

6- KAYDI KONTROL EDİN: Kayıt işleminizi başarıyla tamamladıktan sonra hizmete tekrar girerseniz, yaptığınız kayıt işlemine ait bilgileri görebilir ve daha önce oluşturduğunuz kayıt belgesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

ÖSYM AĞUSTOS AYI TAKVİMİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçtiğimiz günlerde ağustos ayı takvimini paylaşmıştı..  ÖSYM’nin sosyal medya hesabından da paylaştığı takvime göre, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ön lisans başvuruları 28 Ağustos- 12 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Ağustos’ta ayrıca temmuz ayının son haftalarında gerçekleşen KPSS genel kültür- genel yetenek ve ÖABT sonuçlarının da 31 Ağustos’da açıklanacağı takvimde yer aldı ancak YKS tercih sonuçlarıyla ilgili bir bilgilendirme yapılmaması dikkat çekti.

Haberin Devamı

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 3-5 Eylül 2018 tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme Sonuçları açıklandığı zaman, "https://sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden adaylara duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda veya adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!