YKS 2022 baraj puanı kaç? 2022 YKS baraj puanı kalktı mı? İşte son durum

Güncelleme Tarihi:

YKS 2022 baraj puanı kaç 2022 YKS baraj puanı kalktı mı İşte son durum
Oluşturulma Tarihi: Haziran 17, 2022 10:57

YKS baraj puanı sınav öncesi adayların gündemine gelmeye başladı. Aylardır üniversite sınavına hazırlanan adaylar 2022 YKS'ye bu hafta sonu katılım sağlayacaklar. YKS 2022 yılında 18 Haziran ve 19 Haziran’da yapılacak. TYT, AYT ve YDT sınavlarının ardından üniversite tercih maratonu başlayacak. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ​2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte uygulanan baraj puanı hakkında açıklama yaptı. Peki, YKS 2022 baraj puanı kaç? YKS baraj puanı kalktı mı? İşte, 2022 YKS barajı hakkında bilgiler.

Haberin Devamı

YKS baraj puanının kalkıp kalkmadığı araştırılıyor. YKS’ye girecek olan adaylar sınav hakkındaki bilgileri öğrenmek istiyorlar. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada ​2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'ndan (YKS) itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testleri (AYT)  baraj puanları uygulamasının kaldırıldığını duyurmuştu.

YKS BARAJ PUANI KALKTI MI?

Yükseköğretim Kurulu'nun web sitesinde YKS'ye ilişkin alınan yeni kararlarla ilgili açıklama yayımlandı. ​2022- YKS'den itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edeceklerdir."

Haberin Devamı

TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartının uygulanmaya devam edeceği bildirilen açıklamada, "TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır. SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT'deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir" denildi.

Haberin Devamı

YKS 2022 baraj puanı kaç 2022 YKS baraj puanı kalktı mı İşte son durum

'TABAN PUAN İLGİLİ ÜNİVERSİTE TARAFINDAN BELİRLENECEK'

Açıklamada, Özel Yetenek Sınavıyla ilgili, "Özel Yetenek Sınavı'yla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekmekte olup taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın yayın organlarıyla adaylara duyuracaktır" ifadelerine yer verildi.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulunun uygulanmaya devam edeceği de açıklamada yer aldı.

Haberin Devamı

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"​2021- TYT'de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022- YKS'de dönüştürülerek kullanılabilecektir. Diğer yandan 2022- YKS'den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacaktır. Temel Yeterlilik Testi'nin 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacaktır."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!