Yasin Aktay: MİT TIR’ları ÖSO’ya gidiyordu

Güncelleme Tarihi:

Yasin Aktay: MİT TIR’ları ÖSO’ya gidiyordu
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 18, 2015 12:31

AK Parti Siirt milletvekili adayı ve AK Parti Dış İlişkiler’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Adana ve Hatay’da durdurulan MİT TIR’larının Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) gittiğini söyledi.

Haberin Devamı

Odatv internet sitesinde yer alan görüntülü habere göre, Siirt’te seçim çalışmalarını sürdüren Aktay, esnaf ziyaretinde tepkiyle karşılaştı. Görüntülere göre Aktay, bu tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kobani ile ilgili geçmişteki açıklamasına ilişkin şöyle diyor:

ÖSO’NUN DÜŞMANI IŞİD

“Kobani düştü düşecek derken Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği çok net bir şey vardı. Amerikalılara dedi ki, ‘Siz müdahale ediyorsunuz havadan yetmiyor, yetmiyor. Düştü düşecek Kobani’ diyor, bu manada söylüyor.”

Bunun ardından bir vatandaşın “Oraya giden TIR’lar nerede? O TIR’lardan ne çıktı? Silahlar. IŞİD’e giden silahlar” demesi üzerine ise Aktay’ın, “Özgür Suriye Ordusu’na gidiyordu. Özgür Suriye Ordusu’nun birinci düşmanı da IŞİD’di” dediği duyuluyor.

Aktay, 8 Ocak 2014 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda ise şu ifadeleri kullanmıştı:

“Birçok internet sitesinde, CNN’de 4 bir taraf programında TIR’ın içinde silah olduğunu itiraf ettiğim şeklinde haber geçilmiş, hayret! Hakkında hiç bir malumatım olmayan bir hususu nasıl itiraf etmiş olamam herhalde, bu bir. Programda öyle bir şey demiş değilim, dediğim açık, kendi ülkesinin istihbaratına karşı operasyon yapanlar ne kadar milli olabilir? Herkes, aranamamış TIR’ın içindekilerden emin konuşuyor. Nerden biliyorsunuz içinde ne olduğunu, aranmadı ki.”

YAKLAŞIK 70 BİN SİLAHLI ÖSO ÜYESİ VAR

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Suriye'den kaçan askerler tarafından Türkiye'de kuruldu. Esad rejimine karşı savaşmak için kurulan grubun liderleri eski bir hava kuvvetleri albayı olan Riyad el Esad. Suriye Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca, ÖSO'nun 70 bin üyesi olduğunu belirtiyor. Washington'ın IŞİD'le mücadelede desteklediği muhalif grupların başında gelen ÖSO, ABD'nin silahlı eğitim vermeyi planladığı gruplardan biri.

Haberin Devamı


Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!