Vali yardımcısının fıkra kitabına suç duyurusu

Trabzon Vali Yardımcısı Vural Demirtaş'ın derlediği kitapta yer alan bir fıkranın öğretmenleri ve öğrencileri aşağıladığını öne süren Eğitim- Sen Trabzon Şubesi, Demirtaş hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Trabzon Belediyesi eleştiriler üzerine, belediyeye ait kütüphanelerden kitabı toplattı.

Haberin Devamı

Trabzon Vali Yardımcısı Vural Demirtaş'ın derlediği fıkraları yayınladığı, ‘Hayatın içinden 303 fıkra' isimli kitapta yer alan ‘Biz adamı böyle yaparız' başlıklı fıkra, öğretmenlik mesleğini aşağıladığı gerekçesiyle eğitimcilerin tepkisini çekti. Eğitim- Sen Trabzon Şube Başkanı Recep Gülay, “Bu fıkra ile öğretmenlik mesleği aşağılanmıştır. Öğretmenler toplumun gözünde küçük düşürülmüştür. Üyelerimizle birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Bu işin peşini bırakacak değiliz. Kitabın bir an önce toplatılmasını istiyoruz” dedi.

Trabzon Belediyesi de, tepkiler üzerine, belediyeye ait tüm kütüphanelerden kitabı toplattı. Belediye yetkilileri, mahallelerdeki okuma salonları ve belediyeye ait bazı büyük kütüphanelerdeki kopyaların toplandığını doğruladı. Vural Demirtaş'ın derlediği fıkra kitabının 16’ıncı sayfasında yer alan fıkra şöyle:
“Öğretmen köye tayin olmuş. Köyün yolunu tutmuş. Kravatı, kostümü, fötr şapkası, her şeyi tamam. Ama ne ki, bekar. Gel zaman git zaman, bakmış olacak gibi değil. Bekarlık canına tak etmeye başlamış. Yavay yavaş aranmağa koyulmuş. Sağa- sola, sonra öğrencilere. Sonunda sınıfta genç irisi bir kızı gözüne kestirmiş. Bir gün ders bitiminde allem etmiş kallem etmiş kızı sınıfta bıraktırmış. Ve ne yapıp edip, kürsünün oraya. Ama fötr var, pantolon var, kravat var. Kızı yere yatırmasıyla fötrü kürsünün üstüne, pantolonu da fora aşağıya. Öğretmenin gözü dönmüş vaziyette. Ama tam o sırada kızın babası gelmiş. Bakmış ki ders mers hak getire. Kürsünün ardında kızı yerde. Durum vaziyeti karışık. Üstünde ceket, gömlek, kravat, altı ise çırılçıplak bir hoca. Öğretmen hemen doğrulmuş. Başına fötrü geçirmiş ve bağırmaya başlamış: ‘Sabah erken gel' dedim, gelmedi. Yerleri süpür dedim, süpürmedi. Dersini çalış dedim, çalışmadı. Biz adamı böyle yaparız Mehmet Ağa.”
Trabzon Vali Yardımcısı Vural Demirtaş ise eleştiriler üzerine yaptığı açıklamada, kitabın 2 yıl önce yayınlandığını belirterek, “O bir fıkradır. İsteyen beğenir, istemeyen beğenmez. İsmi üzerinde bir fıkra. Bir anlık espriydi. Çocukluktan beri fıkra derleme hobim var. Vali olduktan sonra Trabzon'a atandım. Burada ne yapabileceğini düşündüm ve bu kitabı burada çıkardım. Kitap çıkalı 2 yıl oldu. Şimdi mi uyandılar? Bu kitabı, İlhan Selçuk'a, Emin Çölaşan’a, rahmetli Semih Balcıoğlu’na ve Saygı Öztürk’e gönderdim. Semih Balcıoğlu da bana teşekkür mektubu göndermişti. Bunun içinde mizah var. Müstehcenlik aramamak lazım” dedi.

Vural Demirtaş, bir süre Trabzon Vali Vekilliği görevini de yürütmüştü. Vali Vekilliği yaptığı sırada, Trabzon’da öldürülen Rahip Andrea Santoro'nun anma töreni için Trabzon’a gelen gelen İtalyan Katolik Piskoposlar Kurulu Başkanı Kardinal Ruini’yi kabul eden Vural Demirtaş, burada “Cinayeti hiçbir Trabzonlu tasvip etmedi. Kimseden ‘Oh oldu, iyi oldu’ cümlesini duymadım. Herkes derin üzüntü duydu. Ne yazık ki bu olay oldu, ‘Akacak kan damarda durmaz’ derler. Ama oldu” demişti. Demecinin tepki çekmesi üzerine bir çıklama daha yapan Demirtaş, “Bu sözü onun alın yazısı anlamında kullandım” açıklamasında bulunmuştu.

Haberle ilgili daha fazlası: