YKS 2022 üniversite taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı? Üniversite taban puanları

Güncelleme Tarihi:

YKS 2022 üniversite taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı Üniversite taban puanları
Oluşturulma Tarihi: Haziran 17, 2022 15:57

Üniversite taban puanları 2022 yılında da yoğun ilgi görüyor. YKS 2022 yılında 18 Haziran Cumartesi ve 19 Haziran Pazar günü yapılacak. 18 Haziran Cumartesi ilk oturum olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) için 3 milyon 234 bin 409 aday ter dökecek. Peki, YKS 2022 üniversite taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı, ne zaman açıklanacak?

Haberin Devamı

Üniversite taban puanları ve kontenjanları için araştırmalar başladı. Başvuruları tamamlanan üniversite sınavı üç oturum şeklinde yapılacak. YKS 2022 oturumları bu hafta sonu yapılacak. YKS sonuçları 20 Temmuz’da açıklanacak ve bu aşamanın ardından tercihler başlayacak. İşte geçtiğimiz yıl açıklanan üniversite tavan ve taban puanları

YKS 2022 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI VE KONTENJANLARI AÇIKLANDI MI?

YKS 2022 üniversite taban puanları sonuçların açıklanmasının ardından netlik kazanacak. Adaylar yayımlanan puanlara göre tercihlerini yapacaklar. YKS sonuçları 20 Temmuz tarihinde açıklanacak.

Geçtiğimiz yıl açıklanan üniversite tavan ve taban puanlarına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

YKS BARAJ PUANI KALKTI MI?

Haberin Devamı

Yükseköğretim Kurulu'nun web sitesinde YKS'ye ilişkin alınan yeni kararlarla ilgili açıklama yayımlandı. ​2022- YKS'den itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırıldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Alınan yeni kararlara göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma şartı ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması kaldırılmıştır. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacaktır. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına orta öğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edeceklerdir."

TYT sınav puanının hesaplanması için Temel Matematik Testi veya Türkçe Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartının uygulanmaya devam edeceği bildirilen açıklamada, "TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT veya YDT'ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacaktır. SAY, SÖZ ve EA puan türündeki sınav puanlarının hesaplanması için gerekli olan ilgili puan türüne ilişkin AYT'deki iki testin en az birinden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı ile DİL puan türündeki sınav puanının hesaplanması için gerekli olan Yabancı Dil Testi'nden 0,5 veya daha fazla ham puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecektir" denildi.

Haberin Devamı

YKS 2022 üniversite taban puanları ve kontenjanları açıklandı mı Üniversite taban puanları

'TABAN PUAN İLGİLİ ÜNİVERSİTE TARAFINDAN BELİRLENECEK'

Açıklamada, Özel Yetenek Sınavıyla ilgili, "Özel Yetenek Sınavı'yla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekmekte olup taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın yayın organlarıyla adaylara duyuracaktır" ifadelerine yer verildi.

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası koşulunun uygulanmaya devam edeceği de açıklamada yer aldı.

Haberin Devamı

Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi:

"​2021- TYT'de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022- YKS'de dönüştürülerek kullanılabilecektir. Diğer yandan 2022- YKS'den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir sonraki yıl kullanılamayacaktır. Temel Yeterlilik Testi'nin 135 dakika olan sınav süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacaktır."

BAKMADAN GEÇME!