GeriGündem Uludere'de kaçakçılık gerginliği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uludere'de kaçakçılık gerginliği

Uludere'de kaçakçılık gerginliği
refid:22965235 ilişkili resim dosyası

ŞIRNAK'ın Uludere ilçesine bağlı Andaç Köyü'nde oturan bazı kişilerin, Kuzey Irak tarafına geçip kaçak mazot getirmeleriyle başlayan gerginlik, dün akşam saatlerinde sona erdi. Bölgede önlem alan güvenlik güçlerinin çekilmesinin ardından kaçakçılar, yaklaşık 120 katır yükleriyle birlikte Andaç Köyü'ne geri döndü.

Dün sabah saatlerinde başlayan ve akşam saatlerine kadar devam eden gerginlik, Şırnak Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek, 23'ncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce, Şırnak İl Genel Meclisi'nin BDP'li üyeleri, Rahmin Bal, Erşat Ediş, İrfan Encü'nün araya girmesiyle sona ermişti. Gerginliğin sona ermesi ve köylülerin dönmesinden sonra BDP'li meclis üyeleri, buradaki askeri ve sivil yetkililer ile görüşmeler yaptı.

KAÇAKÇILAR EVLERİNE BÖYLE DÖNDÜ / FOTO GALERİ

DÜN BUNLAR YAŞANMIŞTI / FOTO GALERİ

ULUDERE'DE KAÇAKÇILIK GERGİNLİĞİ / WEB TV

Yapılan görüşme ile birlikte buradaki çok sayıdaki güvenlik görevlisi helikopterlerle geri çekildi. Askerlerin çekilmesinin ardından, Kuzey Irak topraklarında bulunan kaçakçılar, yaklaşık 120 katır yükleriyle birlikte Türkiye topraklarına girdi.

Andaç Köyü çevresinde önlem alan diğer askerlerin de çekilmesiyle birlikte kaçakçılar, yükleriyle birlikte köye döndü. Köyde bekleyen yakınları, olası bir müdahaleye karşılık, her biri 65 litre yakıt alan katır sırtındaki 2'şer varili indirerek evlere götürdü.

YASAL İŞLEM KAÇAKÇILIK KANUNU KAPSAMINDA

Gümrük Muhafaza ve Kaçakçılık kaynakları, bu türden durumlar için izlenmesi gereken yöntemin ne olduğunu hurriyet.com.tr ile paylaştı. Anılan durumlar 5067 sayılı Kaçakçılık Kanunu kapsamında işlem görüyor. Buna göre gümrük kapıları dışında, ülke içine sokulan veya ülke dışına çıkarılmak istenen eşya ile ilgili izlenen yöntem şöyle:
-Gelen kişi veya grup önce uyarılır; durmaları istenir.
-Durulmaması durumunda havaya ateş açılır
-Kişilerin yakalanması ile birlikte, taşıdıkları eşyalar ile ilgili tutanak tutulur
-Olay ilgili savcılığa bildirilir,
-Yasal işlemler 5067 sayılı kanun çerçevesinde yürütülür.
 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False