Türkiye'nin İsrail Büyükelçisi belli oldu

Güncelleme Tarihi:

Türkiyenin İsrail Büyükelçisi belli oldu
Oluşturulma Tarihi: Kasım 16, 2016 10:24

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyareti öncesi yaptığı konuşmada "Kemal Ökem Bey’i İsrail’e büyükelçi olarak atıyoruz. Onlar da elçi atıyorlar. Bugün sanırım  görevine başlamış olacaklardır" dedi.

Haberin Devamı

Yaklaşık 6.5 yıldan beri boş olan Tel Aviv Büyükelçiliği'ne atanan Kemal Ökem, Ahmet Davutoğlu döneminde Başbakanlık Dış Politika Danışmanı olarak görev yapıyordu. Ortadoğu konusunda uzman olan Ökem, danışmanlıktan önce de Dışişleri'nde Ortadoğu Genel Müdür Yardımcısı olarak hizmet vermişti.

İSRAİL DE NAEH'İ SEÇMİŞTİ

İsrail; ilişkilerin normalleşmesine ilişkin mutabakatın ardından Türkiye'ye göndereceği büyükelçisini belirlemişti. İsrail, Londra Büyükelçisi olarak görev yapan Eitan Naeh'i, Ankara'ya gönderme kararı almıştı. Gazze ablukasını kırmak için yola çıkan Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010'da uluslararası sularda İsrail'in düzenlediği ve dokuz Türk'ün öldürülmesiyle sonuçlanan saldırıdan sonra Ankara-Tel Aviv ilişkileri kopma noktasına gelmişti. Saldırının ardından Türkiye Tel Aviv’deki büyükelçisini çekmişti.

Haberin Devamı

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!