Türkiye Suriye'ye karşılık verdi

Güncelleme Tarihi:

Türkiye Suriyeye karşılık verdi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 04, 2012 00:10

Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada Akçakale'deki patlamadan sonra Suriye'de radarla tespit edilen bazı noktaların vurulduğu belirtildi.

Haberin Devamı

Başbakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

"Bugün saat 16.30 sularında Suriye rejim güçlerince açılan top ateşi sonucunda, Şanlıurfa’ya bağlı Akçakale ilçemizde 5 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 9 vatandaşımız da yaralanmıştır.

Bu menfur saldırıya, sınır bölgesindeki silahlı kuvvetlerimiz tarafından angajman kuralları doğrultusunda anında gereken karşılık verilmiş; radarla tespit edilen Suriye’deki noktalara top atışı yapılarak hedefler vurulmuştur.

Olayla ilgili olarak Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla Dışişleri Bakanlığımız tarafından gerekli diplomatik girişimler derhal başlatılarak, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve Birleşmiş Milletler Konseyi üyesi bazı ülkelerin dışişleri bakanları ile telefon görüşmeleri yapılmıştır.

Haberin Devamı

Bu çerçevede NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile de bir telefon görüşmesi yapılmış; NATO Konseyi’nin acil olarak toplanması

/images/100/0x0/563cb661f018fb32c8eca7a6
kararlaştırılmıştır.

Türkiye, angajman kuralları ve uluslararası hukuk çerçevesinde, Suriye rejiminin ulusal güvenliğimize yönelik bu tür provokasyonlarını asla karşılıksız bırakmayacaktır.

Olayda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve metanet; yaralı vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna duyurulur."

SURİYE BASINI DOĞRULADI

Suriye bombası Türkiye'ye düştü
Detayı için tıklayınız
Genelkurmay teyakkuzda
Detayı için tıklayınız
Suriye'ye karşılık verildi
Detayı için tıklayınız
TBMM acil gündemle toplanıyor
Detayı için tıklayınız
Clinton: Durum çok çok tehlikeli
Detayı için tıklayınız
NATO'da olağanüstü toplantı
Detayı için tıklayınız
Akçakale'den önce bomba sonra biber gazı
Detayı için tıklayınız
Başbakan olayı nasıl öğrendi
Detayı için tıklayınız
Dışişleri'nde olağanüstü toplantı
Detayı için tıklayınız
Hükümetten ilk açıklama Çelik'ten
Detayı için tıklayınız
O oyun gerçek mi oluyor?
Detayı için tıklayınız
Türkiye şimdi ne yacak
Detayı için tıklayınız
Dehşet anlarından ilk görüntüler
Detayı için tıklayınız
CNN Türk muhabiri 15 gün önce böyle uyarmıştı
Detayı için tıklayınız
CHP Akçakale'ye heyet gönderdi
Detayı için tıklayınız
Arınç: Karşılık vereceğiz
Detayı için tıklayınız
Suriye daha önce de vurulmuş
Detayı için tıklayınız

Suriye basını Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Akçakale'deki patlamadan sonra Suriye'nin İdlib bölgesindeki bazı askeri hedefleri vurduğunu duyurdu.

Haberin Devamı

ANKARA'DA 3.5 SAATLİK KRİTİK ZİRVE

Başbakanlık'ta yapılan kritik zirve sona erdi. Saat 20.20'de başlayan toplantı yaklaşik 3.5 saat sürdü.

Akçakale’ye düşen bombanın ardından bakanlıktaki acil toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel , Genelkurmay 2. Başkanı Hulisi Akar, Adalet Bakanı Sadullah Ergin  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin de katıldı.

KABULDE ÖĞRENDİ

Başbakan Erdoğan, Akçakale’ye düşen bombayı Başbakanlık Resmi Konut’ta 20-20 Association adlı finans kulübü üyeleri ile görüşme sırasındayken öğrendi.

TELEFON TRAFİĞİ

Haberin Devamı

Erdoğan görüşmenin hemen ardından, Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç ve Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan’ı arayarak ilk bilgileri aldı. Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’le de telefonla görüşerek gelişmeler hakkında bilgi aldı.

BAŞBAKAN YEMEĞİ İPTAL ETTİ

Erdoğan telefon trafiği devam ederken, Resmi Konut’ta konuyla ilgili bürokrat ve danışmanlarıyla toplantıya başladı. Erdoğan bu toplantının uzaması nedeniyle yeni seçilen MKYK üyeleri, Merkez Disiplin Kurulu ve Parti İçi Hakem Kurulu üyelerine parti genel merkezinde vereceği yemeğe gitmedi. Davetliler yemeği Erdoğansız yemek zorunda kaldı.  


 

Haberle ilgili daha fazlası: