GeriGündem Türkiye’de solcular Hegelci sağcılar ise Marksist’tir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’de solcular Hegelci sağcılar ise Marksist’tir

Türkiye’de solcular Hegelci sağcılar ise Marksist’tir
refid:22067534 ilişkili resim dosyası

AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, geçtiğimiz hafta İngiltere’deki King’s College’da Türkiye’nin dış politikasıyla ilgili bir konferans verdi.

BBC Türkçe’den Çağıl Kasapoğlu’nun blog’unda aktardığına göre Çelik, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunu “sosyal demokrat solcu süreç” olarak nitelendirerek bu “solcu geleneğin her şeyi devlet üzerinden başarmayı amaçladığını” belirtti. Bu geleneğin “Hegelci ideoloji”yi takip ettiğini ifade eden Çelik, Türkiye’de 1960 darbesinden sonra tesis edilen çok partili sisteme de gönderme yaparak, “Türkiye’deki merkez sağ gelenek Marksist’tir çünkü devletin sorunlarını ekonomik bir bakış açısıyla çözmeye çalışmışlardır. Dolayısıyla Avrupa’daki sağ ve sol Türkiye’de rolleri değişmiştir” dedi. “AK Parti’den önceki iktidarların halkın kültürünü reddettiğini” söyleyen Çelik, “Gramsci’nin sözleriyle AK Parti kültürel iktidar ile siyasi iktidar arasındaki uygulama noktasıdır” diye konuştu. Bu bağlamda Ak Partinin yeni bir siyasi iktidar alanı ya da egemenlik alanı yaratmadığını ifade eden Çelik, partinin “temsil edilenin değerleri üzerinden egemenliği yeniden inşa ettiğini” söyledi.

ERDOĞAN ‘HEGEL OKUYUN’ DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan en son yaptığı Almanya ziyaretinde Türklerin Hegel, Kant ve Goethe gibi Almanya’nın büyük düşünürlerini anlayacak kadar uyum sağlamalarını istemiş ve “Türkler sadece Türk yazarları değil Hegel’i, Kant’ı, Goethe’yi de okumalı” demişti.

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False