Türk ve Rus yetkililer birbirine düştü

Güncelleme Tarihi:

Türk ve Rus yetkililer birbirine düştü
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2012 14:12

Moskova-Şam seferini yaparken Türkiye tarafından Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirilen Suriye uçağındaki yolculara yapılan muamele Türk ve Rus yetkilileri karşı karşıya getirdi.

Haberin Devamı

Suriye Havayolları'na ait uçakta saatlerce bekleyen yolculara yemek verildiğini ve isterlerse terminalde ağırlanabileceklerinin söylendiğini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na Moskova'dan itiraz geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, "Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği, Türk yetkili makamlarından Rus vatandaşları ile görüşme talebinde bulunmuş. Havaalanına konsolosluk şube mensupları ile doktor gönderilmiştir. Ancak Türk yetkililer, bir gerekçe göstermeksizin ve ikili Konsolosluk Sözleşmesi'ne aykırı olarak sekiz saat boyunca havaalanı terminaline geçişlerine müsaade edilmeyen, ancak ara sıra aprona inişlerine izin verilen vatandaşlarımızla görüşme imkanını diplomatlarımıza tanımamışlardır. Yolculara ayrıca yemek servisi de yapılmamıştır" dedi.

Haberin Devamı

Doğan Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Lukaşeviç, "Rus tarafı, Türk yetkili makamlarından Rusya vatandaşlarına yönelik bu tür davranışlarının gerekçelerini açıklaması ve söz konusu olayların ileride tekrarlanmaması için önlemlerin alınmasında ısrar etmeye devam etmektedir" diye konuştu.

Rus diplomat, "Bu olağan dışı durumda, aralarında 17 Rus vatandaşının da bulunduğu yolcuların hayat ve güvenliklerinin tehlikeye sokulmuş olmasından endişe duymaktayız" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 17'si Rus 35 yolcu ve mürettebatın bulunduğu uçağın indirilmesinin ardından TGRT Haber televizyonuna yaptığı açıklamada, yolculara yemek ikramı dahil her türlü misafirperverlik gösterildiğini ve isterlerse bekleme salonlarında ağırlanabileceklerini kendilerine ilettiklerini belirtmişti.

"SALDIRGAN BİR TAVIR İÇİNDEYDİLER"

Suriye Havayolları Direktörü Ceyda Abdüllatif ise Türk yetkilileri mürettebata karşı saldırgan bir tavır içine girmekle suçladı.

AFP'nin haberine göre, Abdüllatif, "Mürettebatımız, uçağın acil iniş yaptığını ifade eden bir belgeyi imzalamayı reddedince böyle bir tavırla karşılaştı" dedi.

Suriyeli yetkili, "Türk savaş uçağı pilota hiçbir uyarıda bulunmadan uçağı inmeye zorladı. Uçak çok yakındı. Bir kazaya neden olabilirdi" diye konuştu.

Haberin Devamı

DIŞİŞLERİ'NDEN JET YANIT

Rus ve Suriyeli yetkililerin suçlamalarının ardından Türk Dışişleri'nden de bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından yapılan yazılı açıklamada, yolculara kötü muamelede bulunduğu yönündeki iddialar yalanlandı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Türk makamlarınca 10 Ekim’de Moskova-Şam güzergahında sefer yapan Suriye havayollarına ait ticari bir yolcu uçağının askeri malzeme taşıdığına dair alınan ihbar üzerine, anılan uçağın Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirilmesine ve gerekli kontrollerin yapılmasına karar verilmiştir. Durum uçağa, Karadeniz üzerinde sefer halindeyken, pilota geri dönme şansı verecek şekilde bildirilmiş; ancak uçağın pilotunun geri dönmeyi tercih etmemesi üzerine, yerel saatle 17.15’te iniş gerçekleştirilmiştir.

Haberin Devamı

Uçağın alana inmesine takiben, uçaktaki tüm yolcuların emniyeti ve olabilecek ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli önlemler alınmıştır. Yolculara istedikleri takdirde uçağı terk ederek bekleme salonuna geçebilecekleri ve burada tarafımızdan ağırlanabilecekleri bildirilmiş, ancak yolcuların sadece bir kaçı uçaktan ayrılmış, çoğunluk uçakta beklemeyi tercih etmiştir. Ayrıca olabilecek sağlık sorunlarına anında müdahale edilebilmesini teminen, bir sağlık ekibi ve bir ambulans devamlı hazır bekletilmiş, yolculardan birinin rahatsız olduğuna dair bilgi alındığında uçağa doktor gönderilmiş, ancak ihtiyaç olmadığı cevabı alınmıştır. Dolayısıyla, yolcuların hayatının ve güvenliğinin tehlikeye düşürülmüş olmasına ilişkin olarak ortaya atılan endişelerin dayanağı bulunmamaktadır.

Haberin Devamı

Uçağın pilotu, uçaktaki yolcu listesi ve yolcuların milliyeti konusunda tarafımıza bir bilgi vermemiştir. Uçakta Rus vatandaşlarının bulunduğu, Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliğinden uçağın Ankara’dan ayrılmasından kısa bir süre önce öğrenilmiştir. Büyükelçiliğin Rus yolcularla ilgili bildirimi yapmasını takiben, Bakanlığımız ilgili birimleri arasında gerekli eşgüdüm kurularak, uçaktaki Rus yolcular hakkında düzenli olarak Büyükelçilik yetkililerine bilgi aktarılmıştır. Konu hakkında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı da bu sabah Moskova Büyükelçiliğimiz tarafından bilgilendirilmiştir."

Türk ve Rus yetkililer birbirine düştü
UÇAKTAKİLERDEN İLGİNÇ İDDİA: ZORLA BELGE İMZALATMAK İSTEDİLER

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!