Türk psikolog Karasu’ya Almanya'dan 'Özel Hizmet Nişanı'

Türk psikolog Karasu’ya Almanyadan Özel Hizmet Nişanı

Uzun yıllardır Berlin’de yaşayan Türk psikolog Sema Yılmaz Karasu, Alman toplumuna ve devletine yaptığı özel hizmetlerinden dolayı, Alman Cumhurbaşkanı tarafından verilen en yüksek devlet nişanı olan “Federal Alman Cumhuriyeti Özel Hizmet Nişanı”na layık görüldü.

Haberin Devamı

Berlin Tiergarten Belediyesi Salonu’nda "Federal Alman Cumhuriyeti Özel Hizmet Nişanı"nı alan Karasu, Berlin’de Türk göçmen ailelerin psikolojik desteklenmesinde, “ilk basamak” hizmeti vermesiyle tanınıyor ve uzun yıllardır Berlin Wedding Bölgesi “Eğitim ve aile danışmanlığı” merkezinde görev yapıyor.

‘Birlikte oluşturduğumuz rengarenk bir resim istiyorum’
 
Tören sırasında kısa bir konuşma yapan Karasu şunları söyledi:

"Göç biter, göçmenlik kalıcıdır. Bugün üçüncü, dördüncü kuşaktan söz ediyoruz. Gurbet, vatan oldu diyoruz. Geçmişi adeta dondurduk ve köklerimizin bir kısmını olduğu yerde bıraktık. Bir yandan yüzümüzü geleceğe döndürmek isterken, diğer yandan sökülen köklerimizle yeniden kök salmak istiyoruz. Bunun içinde, burada nasıl karşılandığımız çok önemlidir. Ayrımcılıktan uzak, ben ve öteki'ni yaratmadan, birbirimizi dışlamadan, önyargısız, birlikte var olmak önemlidir. Tek renk, tek fırça vurusuyla yapılan renksiz, solgun bir resmin yerine, rengarenk, ışıl ışıl milyonlarca ufak mozaik parçalarından oluşan muhteşem bir resim özlüyorum. Her birimizin binlerce yıla dayalı kültürüyle, getirdiği değerleriyle ve farklılıklarıyla birlikte, muhteşem bir resim oluşur. Bu farklılıkları kabul ederek, onlara saygı duyarak birlikte oluşturduğumuz, birlikte zenginleştiğimiz rengarenk bir resim görmek istiyorum."

Haberle ilgili daha fazlası: