Türk-Alman yapı ortaklığı konuşuldu

Türk-Alman yapı ortaklığı konuşuldu

Haberin Devamı


Yapı-Endüstri Merkezi’nin AHK Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlediği “Sıcak Pazarların Buluşma Noktası” toplantısında Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul kapsamında düzenlenen “Konuk Ülke Almanya” projesi tanıtımı ve Türk Yapı Sektörü Raporu ile sektör değerlendirmesi yapıldı. Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük yapı malzemeleri fuarı “35. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul”un sponsor olarak destek verdiği toplantıda, Alman – Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) ile yapı sektörü özelinde ülkemize bir Alman firması olarak yatırımı olan Knauf firmasının görüşlerine de yer verildi.

Toplantının açılış konuşmalarını Yapı-Endüstri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Hasol ve Federal Almanya Başkonsolos Yardımcısı Dr. Philipp Deichmann yaptı. Doğan Hasol konuşmasında Avrupa Birliği'nin en güçlü ülkesi Almanya'nın, Türkiye'nin ekonomi konusunda en önemli ortaklarından biri olduğuna vurgu yaparken Dr. Philipp Deichmann, Almanya'da çok iyi bilinen Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul’un bu yıl konuk ülkesi olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Geniş bir yelpazeye yayılan Türk - Alman işbirliklerinde ekonomik faaliyetlerin ağırlığına işaret eden Deichmann, Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul’un Türk ve Alman yapı sektörlerinin komşu coğrafyalarda ortaklaşa yapacakları yatırımlar açısından öneminin altını çizdi.

Toplantıda ayrıca Türk Yapı Sektörü Raporu 2011 ile sektörün 2011 yılı performansı ve gelecek dönem performanslarıyla ile ilgili projeksiyonlar Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Dr. Barış Onay tarafından aktarıldı. Toplantının ilk oturumundaki sektör değerlendirmesi, yeni yayımlanan ve toplantıda sektörle paylaşılan Türk Yapı Sektörü Raporu ve yapiveri.com verilerinden üzerinden gerçekleştirildi.

Haberin Devamı

Sunumunda Türkiye yapı sektöründen verilere yer veren Yapı-Endüstri Merkezi Genel Müdürü Dr. Barış Onay, büyüme hızı açısından farklı tepkiler veren GSYH ile inşaat sektörünün 2011'de aradaki makası kapatarak birbirine yaklaştığını, bunun bir “normalleşme” olarak okunabileceğini kaydetti. İnşaat sektörünün son 10 yılda Türkiye ekonomisine sağladığı katkının ortalama yüzde 5,7 civarında olduğunu kaydeden Onay, ancak sektörün gelişimini -5 / 5 bandında bir seyirle sürdüren AB27 ve Avro Bölgesi'ne göre inişli çıkışlı yapısına dikkat çekti. Türkiye'nin sabit sermaye yatırımları içinde kamu ve özel sektör inşaat yatırımları, yapı ruhsatına göre bina sayıları ve yüzölçümleri, Türkiye'deki konut satışları ve konut kredileri hacmi, yurtdışı müteahhitlik hizmetleri konularına da değinen Onay, rakamların büyümede bir yavaşlamaya işaret ettiğini ama bu yavaşlamanın bir resesyona dönüşmesinin beklenmediğini ifade etti. İnşaat malzemeleri üretiminden de bahseden Onay, düşük ithalat payıyla Türkiye ekonomisi için bir çıkış kapısı olduğunu vurguladı.

“Konuk Ülke Almanya” projesi hakkında bilgiler de veren Onay, 2012'nin Türkiye'nin güçlü partnerle hareket etmesi gereken bir yıl olduğunun altını çizdi ve enerji dışı kalemlere bakıldığında Türkiye’nin bir numaralı dış ticaret partneri olan Almanya'nın bu çerçevede 'konuk ülke' olarak belirlendiğini söyledi. Onay, projenin ilk iletişim çalışmasının 10 – 14 Ocak 2011 tarihleri arasında Essen Almanya’daki DEUBAU Yapı Malzemeleri Fuarı’nda gerçekleştirildiğini anımsatarak, 6 Mart'ta Krasnodar, 16 Mart'ta Sofya ve 10 - 11 Nisan tarihlerinde Moskova'da yapılacak inşaat forumlarıyla tanıtım çalışmalarının süreceğini aktardı.

Haberin Devamı

Türk – Alman ticari ilişkilerinin yapı sektörü özelinde geliştirilmesine dair düzenlenen ikinci oturuma ise, AHK Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Pazar Araştırmaları Bölüm Müdürü Frank Kaiser ile iki ülke ticari ilişkilerinde sektör özelinde örnek teşkil eden Knauf firmasının Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Isabel Knauf konuşmacı olarak katıldı.

AHK Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Pazar Araştırmaları Bölüm Müdürü Frank Kaiser konuşmasında, Alman ve Türk yapı sektörlerinin işbirliği anlamında taşıdığı potansiyeller üzerinde durdu. Yapı sektörünün Almanya endüstrisi için öneminin altını çizen Kaiser, 2011'de yüzde 6,5'lik bir reel büyüme yakalayan sektörün ülke ekonomisine yüzde 9,5 - 10 gibi bir katkı sağladığını, istihdam açısından da yüzde 5,5'lik bir paya sahip olduğunu söyledi. İki ülkenin birbirlerini tamamlayabilecekleri Rusya, Türkmenistan, Ortadoğu gibi pazarlarda faaliyet yürüttüğüne değinen Kaiser, Türkiye'nin Alman şirketler için bir üs olabileceğini kaydetti. Sunumunda, Almanya'nın Türkiye yapı sektörüne neler katabileceğinin yanıtlarını da arayan Kaiser, bunları, know-how ve bilgi transferi, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji teknolojileri, kalite yönetimi ve iyileştirme, eğitim olarak sıraladı.

Haberin Devamı

Toplantının son konuşmacısı Knauf Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Isabel Knauf oldu. Isabel Knauf  1989'da Bilkent Ankara Fabrikası'nda üretime başlayarak girdikleri Türkiye pazarını değerlendirdi. Türkiye'nin kendileri için önemli olduğunu, çünkü İtalya'dan Hindistan'a kadar geniş bir bölgeye rahatlıkla ulaşabildiklerini bildiren Knauf, 1997'den bu yana Türkiye'ye 250 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını açıkladı. Türkiye'de kimsenin denemekten korkmadığına ve arzulu olduğuna değinen ve en çok “olabilir” sözcüğünü sevdiğini söyleyen Knauf, çalışanların çok hevesli ve motivasyonlarının yüksek olduğunu, ayrıca altyapının hızla geliştiğini, gümrüklerde hiçbir sorun yaşamadıklarını sözlerine ekledi. Isabel Knauf, Türkiye'yi, 23 trilyon dolarlık bir pazara ulaşmak için kilit bir ülke olarak tanımladı.

Haberin Devamı


Bölgenin ve Türk yapı sektörünün en büyük buluşması 35. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, bu yıl konuk ülke projesi kapsamında Almanya Federasyonu’nu konuk etmeye hazırlanıyor. Konuk ülke projesi fuarın, “İş Geliştirme Platformu” kapsamında düzenlenen etkinliklerden biri. Fuar kapsamında bu yıl ikinci kez düzenlenen konuk ülke projesi, sektörün bölgedeki etkinliğini artırmak amacıyla düzenleniyor. Proje kapsamında fuar öncesinde ve fuar sırasında karşılıklı iş görüşmeleri, Almanya pazarını hedefleyen özel etkinlikler, uzman görüşlerinin paylaşılacağı özel oturumlar ve iki ülke iş adamlarının yatırım tecrübelerini paylaştığı etkinlikler düzenlenecek. Proje ile iki ülke yapı malzemeleri üreticileri arasındaki ticari avantajların ve iş hacminin artırması ve iki ülkenin birlikte üçüncü ülke stratejileri oluşturmasına katkıda bulunulması hedefleniyor.

Haberin Devamı

Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul İş Geliştirme Platformu kapsamında düzenlenen çeşitli etkinliklerle bu yıl da katılımcı firmalara, sektöre ve Türkiye ekonomisine katkı sağlanacak. Ocak 2012’de başlayan Konuk Ülke Almanya Projesi etkinlikleri, yurtiçi ve yurtdışında dört aylık bir dönemde gerçekleştirilecek. Yapı-Endüstri Merkezi, Messe München ve Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (AHK) İstanbul işbirliğinde geliştirilen proje, 2-6 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 35. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul ile son bulacak.

Konuk Ülke Almanya Projesi’nin yurtdışı lansmanı 10-14 Ocak 2012 tarihleri arasında, Essen DEUBAU Yapı Malzemeleri Fuarı’nda gerçekleştirildi. BAU ve Yapı Fuarı - Turkeybuild ortak standının yer aldığı fuarda, işbirliklerine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu ve iki ülke yatırımcıları arasında ortak platformlar kurulmasının temelleri atıldı.

Projenin sonraki aşamaları ve takvimi şöyle:

• 3 Mayıs 2012,Perşembe
 “Konuk Ülke Almanya Fuar Bilgilendirme Toplantısı
  35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul

• 4 Mayıs 2012, Cuma
 “Konuk Ülke Almanya & 3. Avrasya Yapı Forumu
  35. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul

Bunlara ek olarak, Rusya ve Bulgaristan’da düzenlenecek Türk İnşaat Forumları ile kısa vadede üreticilere ihracat fırsatları yaratılacak.

Fuarın İş Geliştirme Platformu çerçevesinde yürütülecek diğer uluslararası çalışmalar
Bu yıl, Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul’un geçen yıl konuk ülke olarak ağırladığı Rusya Federasyonu ile gelişen işbirliklerinin sürdürülmesine dair de faaliyetler yürütülecek. Bu kapsamda 29 Şubat 2012’de Krasnodar / Rusya Federasyonu’nda, 16 Mart 2012’de Sofya / Bulgaristan’da forumlar düzenlenecek. Rusya ve BDT ülkelerinde yapılan en büyük Yapı Malzemesi Fuarı olan Mosbuild sırasında ise Türk İnşaat Forumu gerçekleştirilecek.

Haberle ilgili daha fazlası: