GeriGündem TESTUS FAŞİZMUS
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TESTUS FAŞİZMUS

Ahmet Turhan ALTINER

İçimizdeki faşizm

İtalyan yazar ve bilim adamı Umberto Eco, 'Bir kara gömlekliyi fark etmenin 14 yolu' adlı makalesinde faşizmin göstergelerini anlatıyor... Tarihten bugüne görülmüş faşizm türlerini inceleyerek yaptığı saptamalar, 'ur - faşizm' adını verdiği 'ebedi faşizm'in karakteristik öğeleri... Makalesinde zamansızlaştırdığı ve insansılaştırdığı faşizm olgusunu bir sendrom, belirtileri de semptomlar olarak görmek mümkün... İnsanların, demokrasi ve özgürlük mücadelesi içinde faşizm tehlikesine karşı hiç durmaksızın uyanık olmalarını isteyen

Umberto Eco'dan yola çıkarak şu semptomları sıralayabilirim: Akıldışılık, entellektüel ve kültür düşmanlığı, uydurma gelenekselcilik, tek düzecilik ve bir örneklik, ırkçılık, kadın düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, savaş deliliği, aşağılık kompleksi, komplo takınaklılığı, kendinden zayıf olana nefret, sadece kahraman yaratmaya yönelik eğitim, cinsel saplantılar, bireyin yok olması ve yerine büyük halkı temsilen lidere tapınma... İşte bin bir suratlı faşizm sendromunun her hangi birimizin içinde çöreklenebilecek semptomlarına dikkat ola bu testusta bu kez de...

1 İtalyan faşistlerinin üniforması nedir?..

a. Türban

b. Kara gömlek

c. Kirli eldiven

d. Beyaz çorap

2Bugünlerde Alman hükümeti tarafından yasaklanmasına rağmen Almanya'da gençler tarafından peynir ekmek gibi satın alınan kıyafet neymiş?..

a. Poşi

b. Viking boynuzu

c. SS subayı üniforması

d. Ku klux Klan tişörtleri

3Umberto Eco'ya göre 'ur-faşizm'in bir önemli özelliği de 'zenofobi...' Acep neyin korkusudur zenofobi?..

a. Zenne, yani kadın cinsinden korku

b. Hadım edilme korkusu

c. Cinsel olarak boşalamama korkusu

d. Yabancı korkusu, yabancılardan nefret etme

4'Faşizmin Kitle Ruhu Anlayışı' adlı yapıtında Dr. Wilhelm Reich'ın faşizm hakkındaki görüşü aşağıdakilerden hangisidir?

a. 'Faşizm, ortalama adamın akıldışı nitelikteki bütün tepkilerinin toplamıdır.'

b. 'Akıldışı düşüncenin en son noktası faşizmdir.'

c. 'Faşizm, temelde, cinselliğe karşı bir tavır alma üstüne kurulmuştur.'

d. Hepsi

51930'larda yazılmış bir kitap var: 'Faşizm.' Gerçekte bu kitap faşizmin isim babası sayılabilecek İtalyan diktatörü Benito Mussolini'nin söylediklerinden toparlamış... Bu kitaptan bir alıntı veriyorum... Bu alıntı içindeki bir anahtar kelimeyi (...........) biçiminde boş geçtim... Ne olduğunu aşağıdakiler arasından çıkarabilecek misiniz?..

'Gerçekte bir faşist için her şey (...........) içindedir, (...........) ile vardır.... Ve ne insani ne de ruhi hiç bir şey (...........) dışında mevcut değildir, mevcutsa da hiç bir değeri yoktur... Her değerin sentez ve ünitesi olan faşist (...........) halkın bütün hayatına tercüman olur, geliştirir ve ona hükmeder.'

a. Seks

b. Tanrı

c. Çete

d. Devlet

6En faşist ruhlu kişilerin geçmişlerinin bir yerinde en tavuksal(!!!) işlerle ilgili olduğu söylenir... Hayrettir, bu sorudaki ünlü nazi geçmişinde tavuk çiftliği işletmiş... Fırsatını yakalayınca bu kişi, Hitler'in SS ve Gestapo şefi olup pek çok kişinin tavuk gibi boğazlanmasının müsebbibi olmuştur...Kışşşlayarak, kimdi kestirebilecek misiniz?..

a. Adolf Ahtavuk

b. Arpa Eichmann

c. Heinrich Gıtgıt Himmler

d. Joseph Göbbels

7'Kültür sözünü duyunca tabancama sarılmak geliyor içimden,' sözünün hangi kültür düşmanına ait olduğu kestirebilir misiniz, acep?

a. General Franko

b. General Pinoşe

c. General Hermann Göring

d. General Elektrik

8Sansürün her türlüsü faşistçedir... Ammaaaa, 'Hitler'e benzetme sansürü'nü hiç duymuş muydunuz?.. 7 Aralık 1942'de bir Türk gazetesi birinci sayfasında 'Büyük Diktatör' filminden Şarlo'nun Hitler rolündeki resmini yayınladığı için 3 ay kapatılmış... İroniye dikkat lütfen, sansürcüler Şarlo'nun yaptığı diktatör kompozisyonunun Hitler olduğunu bizzat kendileri kabullenmiş olmuyorlar mıydı?.. Peki, kapatılmış olan gazete hangisiydi, kestirebilecek misiniz?

a. Tan

b. Vatan

c. Akşam

d. Cumhuriyet

9Faşizm pek çok çelişkili duygudan meydana gelen ölümcül durumdur... Çeşitli öfkeler, düşmanlıklar, kompleksler faşizm yumağının karmakarışık iplikleridir... Faşistler için yaşam sürekli savaştan ibarettir... Viva la Muerta!.. Yani, yaşasın ölüm!.. Yaşam ölüm içindir bir faşist için... Ancak ölüm mölüm edebiyatı gırla ama, faşist hükümetler girdikleri savaşları her zaman kaybeder... İtalya, Almanya, Japonya hep kaybettiler... Neden?

a. Komşunun tavuğu onlar için daima kazdır, başkasının daha zengin olduğuna inanır ve kendilerinden utanırlar, komplekse kapılırlar... Bu yüzden ne kendilerinin ne de düşmanlarının güçlerini hiç bi zaman tam olarak kestiremezler... Örneğin Hitler ne İngiltere'nin ne Rusya'nın gücünü kestirememişti...

b. Faşizm kapitalizmin geri kalmış yüzüdür... Emperyalist ülke olma arzuları faşist hükümeti savaşa sürükler ama genelde o bir bataryadır, bir süre sonra pilleri biter... Savaştığı emperyalist ülkeler ise birer jeneratördür, enerjileri tükenmez... Bu yüzden batarya durumundaki faşist ülke pilleri bittiğinden her zaman çuvallamaya mahkumdur..

c. Ölmeye, ölmeye gittikler için sayıları tükenir ve sonunda hep kaybederler...

d. Hepsi veya hiçbiri

10Bakalım içimizdeki faşist semptomları ayıklayabilecek misiniz?.. En faşist aşk ne olabilir sizce?..

a. Kıskançlık

b. İnsanı mülk olarak gören her nevi kadın erkek ilişkisi

c. Her büyük erkeğin ardında bir küçük kadın vardır nanesi...

d. Hepsi

11En faşist küfür nedir?..

a. Cinsel birleşmeyi birinin diğerini cezalandırması olarak gören bütün seksist küfürler

b. a'nın...

c. b'nin...

d. Aynısı...

12Azizim, en faşist faşizm ne ola ki?..

İpucu: SSSSSSSSSSSSSSSSS

a. Nazizm

. SSabun imalatı

c. Bir faşonun intiharı

d. Hepsi veya hiçbiri

13Peki, faşist iyilik ne ola?..

İpucu: 'Bak yavrum, ...'

a. Nasihat çekmek...

b. Talep olmadan zorla iyilik arz etmek...

c. İlle de bir yerleri kurtaracağım diye tutturmak; örneğin bir ülkeyi kurtaracağım deyip halkını perişan etmek, yani kaş yapayım derken göz çıkarmak

d. Hepsi

14Faşist sofra adapsızlığı söyler misiniz?..

a. Israr

b. Yine ısrar

c. Yine ISRAR

d. İlle de ISRAR

Yanıtlar: 1) b, 2) d, 3) d, 4) d, 5) d, 6) d, 7) c, 8) b, 9) a, b, 10) d, 11) a, 12) d, 13) d, 14) d

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False