GeriGündem Temizlesek mi temizlemesek mi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Temizlesek mi temizlemesek mi

Kulağın, doğal yapısı gereği kendi kendini temizleme özelliğine sahip olduğu, buna rağmen birçok insanın özellikle banyodan sonra kulak çöpü kullanarak yaptığı temizleme girişiminin kulak zarına zarar verebileceği belirtildi.

Internette sağlık alanında hizmet veren ''www.worldmedline.com'' adlı sitede kulak sağlığı konusunda uyarılarda bulunan Kulak Burun Boğaz hastalıkları uzmanı Dr. Seçil Totan'a göre, kulak çöpü ile kulağı temizlemek, kişinin kendi kulağına yapabileceği en büyük kötülük.

Dr. Seçil Totan, kulağın doğal yapısı gereği kendi kendini temizleme özelliğine sahip olması nedeniyle böyle bir temizleme girişimine gerek olmadığını belirtiyor.  Dr. Totan'ın verdiği bilgilere göre, kulak çöpü, Amerikalı Leo Gerstenzang tarafından 1920'de icat edilmiş. Leo'nun titiz karısı, herbanyodan sonra bebeğinin kulaklarını kürdana sardığı pamuk parçasıyla temizlermiş, fakat kürdanın kırılması veya pamuğun çıkması sorun yaratıyormuş. Leo, daha az riskli temizleyici bulmayı aklına koymuş vesonuçta bildiğimiz pamuklu çubuğu yaratarak icadına ''Kaliteli Uçlar''adını vermiş.
   
KULAK KİRİ NEDİR VE NASIL TEMİZLENMELİ?
   
Dış kulak yolundaki yağ bezleri tarafından üretilen ve deri döküntülerini de içeren kulak kiri, sudan ve iltihaptan koruyan, dış ortamdan gelen tozun ve partiküllerin iç kısımlarına gitmesini önleyenfaydalı bir salgıdır. 

Halk arasında ''kulak kiri'' olarak bilinen salgı, pis ve iğrenç bir materyal değil, aksine kulak sağlığı için son derece faydalı. Ancak, salgının az üretilmesi enfeksiyon riskini artırıyor, fazla üretilmesi ise tıkaç görevi görüyor.

Salgının, dış kulak yolu derisinde yer alan kıllar tarafından taşınarak vücut dışına atıldığını belirten Total, temizleme konusunda şu uyarılarda bulundu:

''Tozlu ortamlarda çalışanlar, tıpa kullanarak kulağın işini hafifletebilirler. Banyodan çıktıktan sonra da havlu kenarı veya işaret parmağınıza doladığınız bir parça pamukla yüzeysel olarak kulağın dışındaki su damlacıklarını alabilirsiniz.

Ayrıca, her 6 ay ya da 1 yıllık aralarla düzenli olarak bir KBB uzmanına başvurarak kulaklar temizletilmelidir. (Kulak bir kez temizlendi mi alışkanlık yapar, devamlı temizlenmesi gerekir) düşüncesi de yanlıştır.''

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False