Tek adam Erdoğan

Güncelleme Tarihi:

Tek adam Erdoğan
Oluşturulma Tarihi: Ekim 12, 2003 11:26

Ak Parti, Birinci Olağan Genel Kongresi'nde tek aday Recep Tayyip Erdoğan, geçerli 1358 oyun tümünü alarak yeniden Genel Başkan seçildi. Parti içi muhalefetin iki önemli ismi Ertuğrul Yalçınbayır ve Ersönmez Yarbay MKYK'da liste dışı bırakıldı.

Haberin Devamı

AKP Birinci Olağan Genel Kurulu'nda Başbakan Erdoğan, kullanılan geçerli 1358 oyun tamamını alarak yeniden Genel Başkan seçildi.

Öte yandan Erdoğan, yeni MKYK listesinde yarı yarıya değişikliğe giderken başta parti içinde açıkca muhalefet yürüten Ertuğrul Yalçınbayır ve Ersönmez Yarbay'ı liste dışı bıraktı. Erdoğan, MKYK'daki bakan sayısını 8'den 6'ya düşürürken, kadın üye sayısını 5'den 10'a yükseltti. Türbanlı 3 üye MKYK'daki yerlerini korudu.

Genel Kurulun yapıldığı ASKİ Spor Salonu'nda sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan kalabalık nedeniyle büyük bir izdiham yaşandı. Polis, herhangi bir olaya meydan vermemek amacıyla, salonun çevresinde 5 aşamalı bir güvenlik şeridi oluşturdu.

AK Parti 1. Olağan Büyük Kongresi için yurdun dört bir yanından gelen binlerce partili, sabahın erken saatlerinden itibaren ASKİ Spor Salonu'nun çevresi, avlusu ve içerisinde izdiham yarattı. Salon dışında kurulan 2 ve içerideki 3 güvenlik çemberine rağmen, güvenlik kontrolü tam olarak yapılamıyor.

Haberin Devamı

Partililer, merkezi sistemle yapılan anonsla, ''salon içerisine doğru fiziki baskı yapılmaması ve kongrenin dışarıda kurulan dev ekranlardan da izlenebileceği'' yönünde sürekli olarak uyarılıyor. Buna rağmen, salona girmek isteyen partililer, polis çemberlerine yönelik fiziki baskı uygulamayı sürdürüyor ve güvenlik görevlilerinin üst araması yapması zorlaşıyor.

Kongre salonuna kadar yaklaşık 3 bin polis tarafından sağlanan güvenlik organizasyonu, girişten itibaren, 1000'e yakın; ince beyaz çizgili siyah takım elbise, açık mavi gömlek ve sarı kravat giyen AK Parti görevlisi tarafından gerçekleştiriliyor. 

Partililer, saat 09.30 itibarıyla, 13 bin kapasiteli tribünlerin 4'te 3'ünü doldurdu.  
 
MKYK, MDK VE GMPDHK SEÇİMLERİ SONA ERDİ

AK Parti 1. Olağan Büyük Kongresi'nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK) veGenel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu (GMPDHK) üyelikleri içinyapılan seçim tamamlandı.

Tek listeyle gidilen oylamada, parti yetkili kurullarına seçilenler şöyle:

Haberin Devamı

Merkez Karar ve Yönetim Kurulu:

Abdullah Gül, Abdüllatif Şener, Agah Kafkas, Ahmet Edip Uğur, Ahmet İnal, Akif Gülle, Ali Babacan, Ayşe Böhürler, Ayşe Öztürk, BeşirAtalay, Bülent Gedikli, Cemal Yılmaz Demir, Cemil Çiçek, Cevdet Erdöl,Dengir Mir Mehmet Fırat, Ekrem Erdem, Cüneyd Zapsu, Murat Mercan, Halil Ürün, Hayati Yazıcı, Hüseyin Tanrıverdi, İdris Naim Şahin, Lokman Ayva, Altan Karapaşaoğlu, Necati Çetinkaya, Mehdi Eker, Mehmet Müezzinoğlu, Belma Satır, Muzaffer Gülyurt, Nazım Ekren, Nihat Ergün, Nilgün Kılıç, Nimet Çubukçu, Nurettin Akman, Nurettin Canikli, Nükhet Hotar Göksel, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Reha Denemeç, Sebahattin Cevheri, Sema Ramazanoğlu, Semiha Öyüş, Serap Yaşar, Şaban Dişli, Şükrü Ayalan, Tayyar Altıkulaç, Tevhid Karakaya, Yaşar Yakış, Zülfikarİzol.  

Merkez Disiplin Kurulu:

Haberin Devamı

Hacı Biner, Hakkı Köylü, Kemalettin Göktaş, Mehmet Ali Bulut, İhsan Arslan, Muammer Kakı, Muharrem Karslı, Mustafa Ünal, Ramazan Toprak, Remziye Öztoprak, Zeki Karabayır.

Genel Merkez Partiiçi Demokrasi Hakem Kurulu:

Nur Doğan Topaloğlu, Sait Yazıcıoğlu, Fehmi Uyanık.
   
MKYK'DA 6 BAKAN YER ALDI
 
MKYK listesinde, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet bakanları Beşir Atalay ve Ali Babacan, Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu yer aldı.

Daha önceki MKYK'da bulunan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'ye ise listede yer verilmedi.

Haberin Devamı

AK Parti MKYK'da 26 isim yerini korurken, 24 de yeni isim girdi. Bu isimler şöyle:

Agah Kafkas, Ahmet Edip Uğur, Ahmet İnal, Ayşe Öztürk, Beşir Atay, Cemal Yılmaz Demir, Cemil Çiçek, Cevdet Erdöl, Ekrem Erdem, Hüseyin Tanrıverdi, Mehdi Eker, Mehmet Müezzinoğlu, Muzaffer Gülyurt, Nihat Ergün, Nilgün Kılıç, Nimet Çubukçu, Nurettin Akman, Nükhet HotarGöksel, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Sebahattin Cevheri, Semiha Öyüş, Serap Yaşar, Şükrü Ayalan.

Parti yetkili kurullarına yapılan seçimlerin sonuçlarının ilanıylabirlikte, AK Parti 1. Olağan Büyük Kongresi çalışmaları tamamlandı.

CEMİL ÇİÇEK DİVAN BAŞKANI

Saat 10'da başlayan kongrede Divan Başkanlığı'na, 81 il başkanının ortak önerisiyle, Adalet Bakanı Cemil çiçek seçildi.

Haberin Devamı

Kongre, faaliyet raporu, kesin hesap raporu, hsapları inceleme komisyonu raporunun okunması, müzakeresi ve oylanmasının ardından parti yetkili organlarının ibrası gerçekleştirilecek.

Dilek ve temenni konuşmalarından sonra Genel Başkan, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK) ve Genel merkez Partiiçi Demokrasi Hakem Kurulu seçimleri yapılacak.

ERDOĞAN KONUŞTU

Erdoğan, AK Parti 1. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere saat 10,00'da evinden ayrıldı ve 10.20'de kongrenin yapıldığı ASKİ Spor Salonu'na girdi.

Başbakan Erdoğan'ın spor salonuna yaklaşmasıyla birlikte, çevrede büyük izdiham ve hareketlenme yaşandı. Erdoğan'a yaklaşmak isteyen partililer ve onları engellemeye çalışan güvenlik görevlileri arasında büyük arbede yaşandı.

Başbakan Erdoğan'ın salona girişi sırasında partililer, ellerindeki ışıldakları salaryarak ilgi çekici görüntüler oluştururken, ''Türkiye Seninle Gurur Duyuyor'' sloganlarıyla da liderlerine sevgilerini ifade ettiler.

Salona girişte dört bir yana dönerek partilileri ve konukları selamlayan Genel Başkan Erdoğan, kendi sesinden ''beraber yürüdük biz bu yollarda'' şarkısının yanı sıra ''Yeter Karar Milletindir'' ve ''Her Şey Türkiye İçin'' sözleri dinletildi.

Erdoğan, yoğun ve coşkulu tezahürat karşısında, kürsüye çıkarak salonu yeniden selamladıkta sonra; kabine, MKYK ve MYK üyelerinin bulunduğu platformun önünde kendisine ayrılan yere oturdu.  Erdoğan Divan seçimi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından genel başkan olarak açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Erdoğan'ın konuşması 1 Saat 40 dakika sürdü.

Salonda Erdoğan'dan sonra anons edilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de büyük alkış aldı.

SEÇİMLERE GEÇİLDİ

Kongrede, konuşmaların ardından, AK Parti'nin kuruluşundan bugüne kadar geçen sürecin anlatıldığı ''Ak Yürüyüş'' adlı sinevizyon gösterisi yapıldı. Erdoğan, gösterinin ardından, eşi Emine Erdoğan ile birlikte kongre salonundan ayrıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, faaliyet raporunu okudu. Dilek ve temennilerin ardından, oy verme işlemi için hazırlık yapıldı.

ASKİ Spor Salonu'nun ortasında delegelere ayrılan bölüm boşaltıldı. Buraya 14 şeffaf sandığın yerleştirilmesinin ardından, saat 15.10'da oy verme işlemine geçildi.

Ağrı Milletvekili Cemal Kaya'nın AK Parti'ye katılmasıyla, bugünküseçimlerde oy kullanacak delege sayısı, 1463'en 1464'e yükseldi. Kongrede, TBMM Başkanı olması nedeniyle Bülent Arınç oy kullanamıyor.

Kongrede önce Genel Başkanlık için oylama yapılacak. Genel Başkanlık için Recep Tayyip Erdoğan'ın tek aday olarak başvurdu. Genel Başkanlığın ardından, 50 asıl ve 25 yedek üyeden oluşacak Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), 11 asıl 5 yedek üyeden oluşacak MerkezYürütme Kurulu (MYK) ve 3 asıl 2 yedek üyenin yer alacağı Genel MerkezParti İçi Demokrasi Hakem Kurulu için seçim yapılacak.

OY BİRLİĞİ İLE BAŞKAN

Saat 15.10'da başlayan ve 55 dakika süren oylamanın oy ayrım ve sayımı tamamlandı. Buna göre, seçimde, AK Parti'nin toplam 1464 delegesinden 1358'i oy kullandı ve bu oyların tamamı geçerli sayıldı.

Geçerli oyların tamamını alan Siirt Milletvekili Erdoğan, yeniden Genel Başkan seçildi.

Genel Başkanlık seçiminin sonuçlarını açıklayan Divan Başkanı ve Adalet bakanı Cemil Çiçek, sonucun hayırlı olması temennisinde bulundu.

AK Parti 1. Olağan Kongresi'nde, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Merkez Disiplin Kurulu (MDK) ve Genel Merkez Parti İçi Demokrasi Hakem Kurulu (GMPDHK) seçimleri için oy kullanma işlemine başlandı.

KONGREDEN NOTLAR

Renkli görüntülere sahne olan AK Parti1. Olağan Büyük Kongresi'nde, bazı ilklere de imza atıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren izdiham yaşanan kongrenin yapıldığı ASKİ Spor Salonu'nun çevresinde ilk yerleşenler, seyyar satıcılar oldu. Saat 07.00'den itibaren kurulan döner ve köfte tezgahları ile parti tarafından saat 09.00'dan itibaren dağıtılan ve 1adet Cola Turka, 1 adet Hayat su, 1 adet Ülker Dankek, 1 adet sandviçten oluşan kumanyalar için uzun kuyruklar oluştu.

AK Parti Kongresi; delegeler, protokol ve gazetecilerin yerleşimi açısından ''bir ilk''e sahne oldu. Kongre salonunun orta yerine yerleştirilen delegeler manyetik kartlarını okuttukları turnikeden geçerek yerlerine geçebildikleri için, gazetecilerle biraraya gelemediler. Gazetecilerin, protokol için ayrılan bölüme geçmeleri de araya kurulan bariyerler ile engellendi.

Bu arada, yanlarında eş ve yakınlarını getiren bazı milletvekilleri ile bakanlar, fiziki yerleşimsayı esasına göre şekillendirildiği için, yer bulmakta güçlük çektiler. Milletvekilleri ve bakanlar, yakınlarını, görevlilerin tribünlerde gösterdiği yerlerde oturtmak durumunda kaldılar. Gazeteciler, delegeler ve protokolün bulunduğu bölümlerin ayrılması vebirinden diğerine geçişin engellenmesi, salon zeminindeki dolaşımı olumlu etkiledi. Yoğun kalabalığa rağmen, ulaşım rahatlıkla sağlanabildi.

ELEKTRİKLER KESİLDİ

Başbakan Tayip Erdoğan'ın konuşmasının ardından elektriklerin sık sık kesilmesi ve jeneratörün sadece salonun iç kesimindeki sistemi yedeklemesi nedeniyle, bilgisayar sistemi kullanan gazeteciler, haber geçmekte bir hayli zorlandı. Kongreyi, 400 dolayında yerli ve yabancı gazeteci izledi.

Tribünlerde yer alan ve her davulun üzerinde Esenyurt ilçesinin bir harfinin yer aldığı davulcular, kongrenin ilgi odağı oldu. Aralarında başörtülü kadınların da bulunduğu davulcular, şarkı ve marşlarıyla salonu coşturdu.

Öte yandan, salonda yer alan ''Milletin hakkına UZAN'an eller kırılsın'' pankartı, bir süre sonra indirildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın adının harflerinden oluşan ''Türkiye'nin Aydınlık Yarınlarına Yakıştığın İçin Peşindeyiz'' pankartı ilgi çekti.

Kongrede, Başbakan Erdoğan ve konukların konuşmaları, işitme engelliler için işaret diline çevrildi.

Kongrede oy kullanacak delegelere parti tarafından hazırlanan hatıra madalyon dağıtılırken, salon içinde ve dışında görev yapan kadın ve erkek görevliler, beyaz çizgili siyah takım elbise, mavi gömlek ve sarı kravattan (erkekler) oluşan kostüm giydi.

Kongre boyunca meydana gelebilecek sağlık sorunları nedeniyle salon dışında sağlık ekipleri de hazır tutulurken, Erdoğan'ın çeşitli platformlarda yaptığı konuşmaların yer aldığı kitap ile partinin bazı yayınları dağıtıldı.

Başbakan Erdoğan, 45 sayfalık konuşmasını metinden çıkmadan yaklaşık 1.5 saatte tamamlarken, kitapçıkta ayrıca ''AK Parti Türkiye için neler yaptı?'' başlığıyla 58. ve 59. hükümetlerin icraatına yer verildi.

Kongre için gelenlerin araçları için, spor salonunun çevresinde ilave otopark alanı açıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!