"Tarih direnenleri yazacaktır"

Güncelleme Tarihi:

Tarih direnenleri yazacaktır
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 31, 2013 00:00

Fetih 1453 filminde Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran başrol oyuncusu Devrim Evin İstanbul'un Fethi ile ilgili İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Fetih Şenliklerine katılmayı redderek Taksim Gezi Parkı'nda eylemde olacağını açıkladı.

Haberin Devamı

29 Mayıs öğleden sonra saat 15.00'de Taksim Gezi Parkı'nda eylemde olacak olan Devrim Evin, "Ben İstanbul'un Fethini Taksim Gezi Parkı'nda halkla kutlayacağım" dedi.   

Kararını takipçileriyle de paylaşan Devrim Evin Twitter sayfasına "Beni 29 Mayıs Fetih etkinliklerine baş konuk olarak davet eden İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı, sizinle değilim. Fetih günü 'Gezi Parkı için Taksim'e" notunu düştü.

Tarih direnenleri yazacaktır
        

Haberin Devamı

Devrim Evin kararının nedenlerini  hurriyet.com.tr'ye anlattı.  

-Fetih kutlamaları yerine, Gezi Parkı'ndaki eyleme katılacağınızı açıkladınız. Bu kararı almanızdaki en büyük etken nedir?

Anadolu'nun her yerinde sanat icra eden Van, Sivas, Erzurum, Diyarbakır, Konya, Trabon ve diğerleri... Tüm devlet tiyatroları, opera, bale, senfoni sanatçıları dostlarımla beraber sanat kurumlarını yok etmeye çalışan yasa tasarısını protesto etmek ve buna dur demek için 25 Mayıs'ta Tasksim'deydim.

Bugün de Gezi Parkı'ndaki yıkıma 'dur' demek içn Gezi Parkı'ndayım. Bu bir sorumluluktur. Tarih sadece bu sorumlulukları zamanında alanları yazar.

Fatih Sultan Mehmed'in gözbebeği, tek aşkı İstanbul yıllardır çarpık vir yapılaşmayla, talanla hızla yükselen gökdelenlerle, yok edilen yeşil alanlarla nefes alınamayacak kadar çirkinleşti. Taksim Meydanı gibi dünyanın gözünün üzerinde olduğu, yaşaması gereken anılarımızın ve değerlerimizin olduğu bir meydanın tek soluk alınnacak yeri olan Gezi Parkı'nı yok etmek, üstüne üstlük bir de bunu koruma kurulunun kararına rağmen göz göre göre hileyle yok etmek, gizlice dozerlerle girerek oradaki 70-80 yaşındaki ağaçları kesmeye çalışıp, adına da "Yok canım taşıyorduk vs." demek kelimenin tam anlamıyla aymazlıktır. Ve buna 'dur' demek her İstanbullu'nun, her Türkiye vatandaşının görevidir. Tarih yalnızca bu sorumluluğu alanları yazacaktır.

Haberin Devamı

- Red kararınızın ardından valilik ya da belediye başkanlığı tarafından arandınız mı?

Hayır aranmadım.
 
- Gezi Parkı'nın yıkım kararına karşı bir araya gelen topluluğa polis müdahale etti. Bu müdahaleler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben bir emekli polis çocuğuyum. Ne yazık ki polis sadece emir alıyor ve oradaki görev yerine intikal ediyor. Mesela Gezi Parkı'nda dün yaşanılmış bir anıyı anlatayım. Polis müdahaleden sonra biraz ara verdi, ağaçların altında gölgelerine sığınıp su içti, dinlendi ve bazı arkadaşlarımızla sohbet eden genç polis "Emir verdiler buradayız, ne yapalım?" dedi. Aslında oradaki herkes, o polisin bile gölgesinde dinlendiği ağaçları koruyordu. Ne garip çelişki değil mi? Bu müdahaleyi emreden ve bizim asayişimizden sorumlu olan genç polisimizi rant sağlayanların koruma memuru gibi kullananlara ne denir ki? Sadece yazık...

Haberin Devamı

- Bugün 15.00'te gerçekleşecek olan eylemde sert bir müdahale ile karşı karşıya kalırsanız tavrınız ne olur?

Vallahi ne olur ki... Müdahale eden de , edilen de bu halkın çocukları. Bizi karşı karşıya getirenlere karşı 'beraberce karşı durmak için', kestirmediğimiz ağacın gölgesinde müdahalenin şokunu atlatır, yine sohbet ederiz.Sonra da Kaldığımız yerden mücadelemize devam ederiz.

İŞTE DEVRİM EVİN’İN SERT AÇIKLAMALARI

DÜNYADA SEMBOL OLDU / FOTO ANALİZ

Haberin Devamı

    

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!