GeriGündem Talasemi hastalarını yataktan kurtardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Talasemi hastalarını yataktan kurtardı

Kanada'da üretilen ‘‘Ferriprox’’ adlı ilaç, Akdeniz anemisi (talasemi) hastalarını yatağa bağımlılıktan kurtarıyordu. Ama Sağlık Bakanlığı'nın ‘‘bir ilacın Türkiye'de dağıtım ve kullanım izni alabilmesi için üç yıl süreyle bir hasta üzerinde denenmesini şart koşması’’ nedeniyle yıllarca Türkiye'ye giremiyordu.

Bu aşamada Talasemi Derneği Kayseri Şube Başkanı Faruk Başdemir'in 15 yaşındaki talasemi hastası kızı Bahar, gönüllü denek olmayı kabul etti. İlaç, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Akar gözetiminde Bahar ve iki denek üzerinde denendi. Bahar, ilacı kullandığı 3 yıl boyunca her ay Ankara'ya kontrole gitti. Bakanlık, olumlu sonuçlar alınınca ilaca kullanım ruhsatı verdi.

Lise öğrencisi Bahar, ilacı kullanmaya başladığında mide bulantısı yaptığını, bu nedenle önceleri çok tedirgin olduğunu kaydetti. Talasemi Derneği Kayseri Şube Başkanı Faruk Başdemir ise talasemi hastalarına vücutları kan üretmediği için her ay kan verildiğini, ancak bu kandaki demirin dışarı atılamadığını söyledi. Başdemir, şunları anlattı: ‘‘Talasemi hastalarının vücutlarındaki demiri atmaları için Desferal adlı ilaç infizyon pompası ile birlikte deri altında veriliyordu. Ancak, bunun için hastalarımız her gün 12 saat makineye, dolayısıyla da yatağa bağlı kalıyorlardı.’’

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False