'Suriyeli isyancıların elinde MANPADS var'

Güncelleme Tarihi:

Suriyeli isyancıların elinde MANPADS var
Oluşturulma Tarihi: Ekim 19, 2012 00:00

Suriye’de bazı isyancı gruplarının taşınabilir uçaksavar silahları elde ettiği öne sürüldü. Bu gelişmenin Suriye’deki savaşın yönünü değiştirebileceği yorumları yapılıyor. Bu da böyle silahların Batı karşıtı İslamcıların eline geçmesinden endişe eden ABD’nin korkularını körüklüyor.

Haberin Devamı

Hafta başında internete yüklenen bazı videoları yorumlayan askeri uzmanlar ve isyancılar, Halep’teki bazı grupların ellerinde ısıya duyarlı, omuzdan ateşlenen füzeler olduğunu ifade etti.

Suriye’de 19 aydır devam eden çatışmalarda daha önce de bu silahlarla ilgili iddialar ortaya atılmıştı. Ancak ilk kez böyle bir şeyin belgelendiği belirtiliyor.

Wall Street Journal’a konuşan Suriyeli isyancılar, MANPADS olarak da bilinen bu silahların son iki ay içinde Türkiye ve Lübnan üzerinden Suriye’ye götürüldüğü iddia etti. Silahların komşu ülkelerin koordinasyonundaki “operasyon odaları” aracılığıyla ülkeye sokulduğu belirtildi.

Yerel yönetimlerden birinde silah alımı koordinasyonuyla ilgili görev yapan bir Suriyeli, “Suriye’nin kuzeyi gelişmiş tanksavar ve uçaksavar silahlarıyla dolu. Durum çok hızlı değişti” dedi. Söz konusu kaynak, MANPADS’lerin transferlerinin komşu hükümetler tarafından denetlenmediğini ifade etti.

Haberin Devamı
HELİKOPTERİ BÖYLE DÜŞÜRDÜLER

MANPADS’LERİN KAYNAĞI NE?

İsyancı koordinasyon gruplarının yetkilileri, Suriye’deki omuzdan ateşlenen füzelerin büyük bir kısmının Libya’dan geldiğini belirtiyor.

Yetkililere göre bu füzeler “Türkiye sınırı üzerinden, yerel hükümetlerin ve Batılı destekçilerinin resmi onayı olmadan” Suriye’ye sokuluyor.

Videolarda görülen diğer füzeler ise Rus yapımı Strela’lar. Bu füzelerin de Filistinli gruplar tarafından Suriyeli isyancılara verildiği ve Lübnan üzerinden Suriye’ye girdiği belirtiliyor.

Suriye ordusu üyesiyken taraf değiştirip isyancıların saflarına geçenler ise, rejim güçlerinden Rus malı MANPADS’ler olan SA-7’ler aldıklarını belirtiyor.

Suriye’de bu füzelerden kaç tane olduğu belli değil. Ancak ABD’li yetkililer birkaç taneden fazla olmadığını umut ettiklerini ifade ediyor.

DÜN BİR HELİKOPTER DAHA DÜŞÜRÜLDÜ
Suriyeli isyancılar dün İdlib’de bir askeri helikopterin düşürüldüğünü açıkladı. Bununla birlikte Suriye genelinde bu hafta içinde en az dört helikopter ve jetin düşürüldüğüne dair haberler gelmiş oldu. Helikopterin nasıl düşürüldüğü konusunda ise bir açıklama yapılmadı. Ancak üç tanesi bağımsız kaynaklarca teyit edilmeyen videolarla belgelenen bu vakalar yaz aylarından bu yana sıklaşmış gibi görünüyor.

Haberin Devamı

ABD’li yetkililer bu tür silahların Suriye’ye sokulmasına karşı çıkıyor. Washington’ın bu itirazının temelinde silahların Batı karşıtı gruplarca ABD’ye ve müttefiklerine yönelik saldırılarda kullanılabileceği ya da teröristlere satılabileceği ihtimali yatıyor. Örneğin, gazeteye konuşan bir ABD’li yetkili, “MANPADS’lerin yayılmasından dolayı kaygılı olduğumuz ortada” dedi.

Bu hafta yüklenen videolardaki isyancı gruplarının, adları çok duyulmamış El Selam ve Hamza tugaylarının üyeleri olduğu da bildirildi. Halep’teki en büyük iki isyancı grubunun üyeleri videolardakilerin kim olduğunu bilmezken, geçtiğimiz iki hafta içinde MANPADS’lerin Halep’e girdiğini doğruladı.

Haberin Devamı

Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan’ın Suriye’deki isyancılara silah sağladığı haberleri yaz başından beri sık sık basında yer alıyor. Dahası ABD ve Avrupa ülkelerinin de isyancılara lojistik ve istihbarat desteği verdiği söyleniyor. ABD’li yetkililer, “tartışmalı silahlar”ın ise isyancılara “resmi sponsorlar” tarafından verilmediğini, özel kaçakçılık ağları üzerinden Suriye’ye ulaştığını belirtiyor.

Suriyeli bağımsız aktivist ve yazar Malik el Abdi, “Paranın ve ihtiyaç malzemeleri bu milislere birçok kanaldan akıyor. Bu iş bir süpermarkete tedarik sağlamaktan çok 100 milyon bakkala tedarik sağlamak gibi” dedi.

Haberin Devamı

Not: Kapak ve spot fotoğrafı arşivden alınmıştır. Fotoğraf Libya'da çekilmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!