Suriye’yi bırak, iç işine bak

Güncelleme Tarihi:

Suriye’yi bırak, iç işine bak
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 23, 2012 00:00

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Hüseyin Nakavi, Gaziantep’teki terör saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.

Parlamento haber ajansı ICANA’ya konuşan Nakavi, Ankara’nın başta El Kaide olmak üzere Suriye’deki terör guruplarını desteklediğini iddia ederek “Türkiye’nin bu desteği sadece Suriye’deki günahsız insanların hayatını kaybetmesine neden olmuyor. Belki Türkiye verdiği bu destekle kendi güvenliğini de tehlikeye sokmuş oluyor. Türkiye, şimdi bir iç krizle karşı karşıya kalmış durumdadır. Ankara, Suriye’ye karışacağına ve bu ülke için düşmanca beyanat vereceğine kendi iç işlerini çözmeye baksın” dedi. Nakavi, Türkiye’nin Suriye’nin iç işlerine müdahalesinin Ankara’nın zararına olacağını da öne sürdü.
Rusya’nın önde gelen gazetelerinden Kommersant ise “Türkiye davetiye gibi terör mesajı aldı” başlığı altında bir haber yaptı. Gazete saldırıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Suriye krizi patlak verene kadar Gaziantep şehri PKK’nın eylem bölgesi sayılmıyordu. Bu yüzden bombanın dün burada patlaması Türkiye yönetimini PKK’nın Suriye bağlantılarına yönelmesine neden oldu. Gaziantep şu anda Suriyeli 70 bin mültecinin barındığı bir numaralı bölge. Ankara’ya göre burada Suriye’den gelme PKK militanları ve Esad’ın provokatör ajanları da cirit atıyor. Uzmanlara göre asıl önemli husus Ankara’nın defalarca söylediği ve uyardığı gibi Suriye kökenli terörün topraklarına taşınması durumunda Suriye’ye müdahale edecek olmasıdır. Gaziantep’te patlayan bomba, Erdoğan yönetimine Suriye’ye müdahale etmesi için bir neden daha yaratmış oluyor.”
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!