GeriGündem Suriye konusunda sular ısınıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  41
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye konusunda sular ısınıyor

Suriye konusunda sular ısınıyor
refid:19345824 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Suriye üzerindeki uluslararası baskı giderek artarken, Şam yönetimi de harekete geçti.

Birleşmiş Milletler (BM) komisyonunun yaptığı soruşturmanın raporu bugün açıklandı. Raporda Suriye yönetiminin insanlığa karşı suç işlediği belirtildi.

BM'nin Bağımsız Suriye Soruşturma Komisyonu'nun hazırladığı raporda, "Komisyon, Suriye Arap Cumhuriyeti'nde incelemenin yapıldığı dönem içerisinde farklı yerlerde insanlığa karşı suç işlendiği konusunda derin kaygılar taşımaktadır" denildi.

Komisyon, rapor için 223 kurban ve görgü tanığıyla görüşmeler yaptı. Söz konusu Komisyon, Ağustos ayında kurulmuştu.

Raporda ayrıca, Suriye ordusu ve güvenlik güçlerine yönelik silahlı saldırı düzenleyen "Özgür Suriye Ordusu" isimli bir grubun varlığı da kabul edildi. Raporda, muhalif gruplara uluslararası insan hakları hukukuna saygı göstermeleri çağrısı yapıldı.

BM'nin hazırladığı bu raporun, Suriye üzerindeki uluslararası baskıyı artırması ve olası yaptırımların da sertleştirilmesinin yolunu açması bekleniyor.

KRİTİK AB TOPLANTISI

Raporun yankılarının, Suriye ile ilgili bu hafta içerisinde yapılacak kritik toplantıda da varlığını hissettireceği tahmin ediliyor.

Perşembe günü Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları Brüksel'de Suriye'deki son durumu ele almak üzere bir araya geliyor.

Fransa, bu toplantıya Türkiye'nin de katılmasını istedi. Bu konudaki talebini diğer AB ülkelerine ileten Fransa, Brüksel'in bu talebi değerlendirmeye aldığını belirtti.

AB toplantısında, Suriye'nin petrol ve finans sektörlerini hedef alan yaptırımların daha da sıkılaştırılması bekleniyor.

Toplantıdan ayrıca, Avrupa hükümetlerinin Suriye'ye piyasanın altında faiz oranlarıyla uzun vadeli kredi vermesinin de yasaklanacağı belirtiliyor.

Fransa'dan Şam yönetimine karşı sert bir açıklama da Dışişleri Bakanı Alain Juppe'den geldi. Juppe Arap Birliği'nin Suriye hakkında yaptırım kararları almasının ardından Suriye rejiminin "günlerinin sayılı" olduğunu belirtti.

ŞAM'DAN KARŞI HAMLE

Arap Birliği'nin dün onayladığı ağır yaptırımlar, Şam yönetimini de harekete geçirdi.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim bugün düzenlediği basın toplantısında Arap Birliği’ne sert tepki gösterdi.

Örgütün dün kabul ettiği dokuz maddelik yaptırım paketinin “bir ekonomik savaş ilanı” anlamına geldiğini ifade eden Muallim, “Sizi temin ederim Arap ülkelerindeki varlıklarımızın yüzde 95-96’sını geri çektik. Halkımızın çıkarlarını korumak zorundayız” dedi.

Muallim bugünkü basın toplantısında ayrıca Suriyeli silahlı muhalif grupların düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden güvenlik güçlerinin de görüntülerini yayınladı.

Ancak basın toplantısını yayınlayan yabancı yayın kuruluşları, bu görüntülerin gösterilmesi üzerine canlı yayınlarını kesti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle