Sultan Kösen'e Çin’de büyük ilgi

Güncelleme Tarihi:

Sultan Kösene Çin’de büyük ilgi
Oluşturulma Tarihi: Ekim 06, 2013 01:52

Dünyanın en uzun insanı olan Mardinli Sultan Kösen, Çin’in Şanghay şehrinde insan seliyle karşılaştı.

Haberin Devamı

Bugüne kadar Çin’de yapılacak en büyük kültür ve yemek festivali olma özelliğine sahip Turkuaz Türk Kültürü ve Yemekleri Festivali’ne katılmak için Şanghay’a gelen Kösen, şehrin en kalabalık caddelerinde gezdi. Gezinti sırasında Çinliler Sultan Kösen’i görüntülemek için yarıştı. Şanghay’ın İstiklal Caddesi olarak bilinen Nanjing Caddesi’nde yürüyen Köse, Çin'in cumhuriyet bayramı sebebiyle caddeye asılan Çin bayraklarını tuttu.

Kendisini görüntülemek isteyenlere poz veren Kösen, bir ara caddedeki banka oturarak dinlendi. Bu esnada caddedeki kalabalık Kösen’i daha kolay görüntüleme imkanı buldu.

Sultan Kösen daha sonra Şanghay’ın ünlü rıhtımına (Waitan) giderek, yüksek binaların önünde yine kendisini görüntülemek isteyenlere poz verdi.

SULTAN'A ÇİN'DE SEVGİ SELİ / FOTO GALERİ

Haberin Devamı

Cihan Haber Ajansı’nın(Cihan) sorularını cevaplayan Kösen gülümseyerek, insanların boylarının kısa, binaların ise uzun olduğunu belirtti.

Kösen, ilk defa geldiği Çin’in çok kalabalık olduğunu, adım atacak yer bulamadığını dile getirdi. Daha önce bu kadar kalabalığı hiç bir arada görmediğini aktaran dünyanın en uzun adamı, Şanghay'ın insanı yutabilecek kadar büyük olduğunu belirterek, bu şehirde kalabalıktan dolayı insanların alışveriş yapmalarının ve gezmelerinin çok zor olduğunu kaydetti.

Sultan Kösene Çin’de büyük ilgi

HAYATIMIZDA GÖRDÜĞÜMÜZ EN UZUN İNSAN!
Lili isimli Çinli kadın Sultan’ın hayatında gördüğü en uzun insan olduğunu söylerken, Hu Beiyang isimli 12 yaşındaki Çinli erkek çocuk da hayatı boyunca hiç bu kadar uzun bir insan görmediğini dile getirdi. Sultan’ı ilk gördüğünde dev bir insan olarak hissettiğini anlatan Hu, Sultan’ı sanki merdiven üzerinde duran bir insan olarak algıladığını aktardı.

Çinliler, Kösen’in kaldığı otelde de kendisiyle fotoğraf çektirerek, sohbet etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın referansıyla, Türk Çin Sanayici İş Adamları Derneği (TÜÇSİAD) ve Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) işbirliğiyle düzenlenen festival Çin’in finans ve ticaret merkezi 23 milyon nüfuslu Şanghay'da 6 Ekim’de başlayacak ve üç gün sürecek.

Haberin Devamı

Çin’de bu yıl başlayan 2013 Türkiye Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında yapılacak ve Şanghay Mart Fuar Merkezi’nde 7 bin metrekarelik kapalı, 3 bin metrekarelik açık alana kurulacak festivalde Türkiye'nin tarihi, kültürel ve sanatsal güzellikleri ile yemekleri, festival katılımcılarının beğenisine sunulacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!