GeriGündem "Son Sümer Kraliçesi" belgeseli
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Son Sümer Kraliçesi" belgeseli

"Son Sümer Kraliçesi" belgeseli
refid:12626521 ilişkili resim dosyası

Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ'ın, hayatını ve Sümerleri anlatan ''Son Sümer Kraliçesi'' adlı belgeselin çekimleri Anıtkabir'de başladı.

95 yaşındaki Çığ, Anıtkabir'e gelişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin laik ve demokratik bir ülke olduğunu belirterek, ''Atatürk'ün yolundan gitmeye devam edeceğiz'' dedi.

Atatürk'e olan bağlılığını anlatan bir şiir yazdığını anlatan Çığ, bugün Atatürk'ün Mozolesi'nin önünde bu şiirini okuyacağını söyledi.

Çığ, ''kürt açılımı'' çalışmalarına ilişkin de, ''Ayrı dil söz konusu olamaz. Türkiye'de Kürt sorunu yoktur. Bunlar uyduruk şeylerdir, açılım falan değildir. Bu, yalnızca memleketi parçalamak ve savaş çıkarmak içindir'' görüşünü savundu.

Belgeselin yönetmeni Serkan Koç da, belgesele ilişkin çekimlerin Aslanlı Yol, tören alanı gibi Anıtkabir'in çeşitli mekanlarında yapılacağını belirterek, ''Sayın Çığ'ın Atatürk'ün mozolesinin önünde şiir okuduğu kısım da belgeselde yer alacak. Çekimlere, yarın da Çorum'da Hattuşaş ve Boğazkale'de devam edeceğiz'' diye konuştu.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False