Son dakika... Yakalanan DEAŞ'lı teröriste ilişkin yeni detaylar! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Yakalanan DEAŞlı teröriste ilişkin yeni detaylar Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu
Oluşturulma Tarihi: Eylül 09, 2022 11:36

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü DEAŞ’ın en önemli sözde üst düzey yöneticilerinden biri olan “Abu Zeyd/Üstad Zeyd” kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai’nin yakalandığını duyurmuştu. Yakalanan teröristle ilgili yeni detaylar ortaya çıktı.

Haberin Devamı

İstanbul Terörle Mücadele ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerince ortak yapılan operasyonla gözaltına alınan DEAŞ'ın üst düzey yöneticilerinden biri olan Abu Zeyd/Üstad Zeyd" kod adlı terörist Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Komitesi raporlarına göre DEAŞ, zengin bir aileden gelen Sumaidai'yi önce kadı yaptı.

Mahkemelere girip çıkan Sumaidai'nin dini bilgisinin iyi olduğunu gören örgüt liderleri onu kadıları eğitmekten sorumlu tuttu. Bir süre kadıları eğiten Sumaidai daha sonra örgüt içerisinde eğitim bakanı olarak görevlendirildi. Sumaidai, aynı zamanda DEAŞ'ın lideri Ebu İbrahim el-Haşimi el-Kureyşi ile Ebu Bekir el-Bağdadi'nin de hocaları olduğu öğrenildi. Örgüt içerisinde Sumaidai'nin eğitim bakanlığından sonra adalet bakanı olmasına karar verildi. Bir süre de adalet bakanlığı yapan Sumaidai, aynı zamanda verdiği fetvalarla da Avrupa ve dünya üzerindeki birçok eyleme yön verdi.

Haberin Devamı

7 AYLIK TAKİBİN ARDINDAN SARIYER'DE YAKALANDI

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü Türkiye'ye girdikten sonra şüphelinin yakalanması için il il nerede olabileceğine ilişkin yürüttükleri çalışmalar neticesinde yaklaşık 7 ay önce Sarıyer ilçesinde bir evin adresini belirledi. Burada teknik ve fiziki takibini sürdüren polisler, Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai'nin sakalını kestiğini, peruk ve gözlük takarak kılık değiştirerek sokaklara çıktığını tespit etti. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının düzenlediği operasyonla zanlı gözaltına aldı.

BM RAPORLARINDA ÖRGÜT LİDERİ OLABİLECEĞİNİ DUYURMUŞTU

DEAŞ'ın sözde yöneticilerinden biri olan Sumaidai'yle ilgili 11 Temmuz 2022'de yayımlanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 30. Olağan Raporu'nda da detaylar yer almıştı. Raporda, "3 Şubat'ta DEAŞ lideri Amir Muhammad Sa'id Abdal-Rahman al-Salbi'nin Türkiye sınırına yakın Atmah'ta ABD öncülüğünde gerçekleştirilen operasyonda öldürüldüğü; 10 Mart'ta DEAŞ'ın al-Salbi'nin ölümünü ikrarla yerini Abu l-Hassan al-Hashemi al-Qurashi'nin alacağını açıkladığı; Abu al-Hassan'ın gerçek kimliği henüz belirlenmemiş olmakla birlikte, üye devletler arasında bu kişinin yüksek ihtimalle Iraklı Bashar Khattap Ghazal Al-Sumaidai olabileceğinin değerlendirildiği" ifadelerine yer verilmişti.

Haberin Devamı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BAKMADAN GEÇME!