Son dakika haberler: Söke'de orman yangını paniği! Çok sayıda ev tahliye edildi

Son dakika haberler: Sökede orman yangını paniği Çok sayıda ev tahliye edildi

Son dakika haberi... Aydın'ın Söke ilçesinde başlayan yangın rüzgarın etkisiyle Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırına kadar ulaştı. Milli Parkı tehdit eden yangına 5 helikopter, 2 uçak, 30 arazöz, 10 su tankeri ve 4 dozer ile müdahale edilmesine rağmen şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Aydın Valisi Aksoy, 90 evin tedbir amaçlı tahliye edildiğini bildirdi.

Haberin Devamı

Edinilen bilgiye göre, Söke’ye bağlı Akçakonak Mahallesi’ndeki atış poligonu bölgesinde zirai alanda saat 15.00 sıralarında başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle zeytinlik alandan ormanlık alana sıçramıştı.

Rüzgarın şiddetini arttırmasıyla etkisi daha da artan yangın Kuşadası-Söke ilçe sınırındaki Dilek Yarımadası Milli Parkı’nı tehdit etmeye başladı. Türkiye’nin en önemli doğal mirasları arasında yer alan Milli Park sınırına kadar ulaşan yangına, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri tarafından havadan ve karadan müdahale edilmesine rağmen şiddetli rüzgar nedeniyle kontrol altına alınamıyor. Orman ekipleri havadan ve karadan 5 helikopter, 2 uçak, 30 arazöz, 10 su tankeri ve 4 dozer ile yangına müdahale etmeye devam ediyor.

HAVADAN MÜDAHALE SONA ERDİ

Aydın'ın Söke ilçesindeki ormanlık alanda çıkan yangında, havanın kararmasıyla beraber havadan müdahale sona erdi. Söndürme çalışmalarında alevlerin önü kesildi. Yaklaşık 50 ev tedbir amaçlı tahliye edilirken, alevlerin hafiflemesi sonrasında bazı vatandaşlar evlerine geri dönmeye başladı.

'İLK BAŞTA KÜÇÜKTÜ, ÇALILARLA SÖNDÜRMEYE ÇALIŞTIK'

Yenidoğan Mahallesi'nde oturan ve evlerinden tahliye edilen vatandaşlardan Şahin Kaya, yangında bir TIR'ın alevlerden zarar gördüğünü belirterek, "Hafta sonu olduğu için alkol kullananlar, sigara içenler, hepsi mağazaların olduğu taraftalar. Yangın orada başladı. Sigara içip attıkları söyleniyor, ilk başta küçücük bir yerdi. Oğlumla beraber çalılarla söndürmeye çalıştık ama beceremedik. Çok aşırı rüzgar vardı, alevler hemen büyüdü" dedi.

'GÖZ GÖZÜ GÖRMÜYORDU'

Cumhuriyet Mahallesi'nde oturan ve evinden tahliye edilen bir başka vatandaş Ferhat Kaya ise  işten geldiğini ve bir anda rüzgarla beraber yangının nasıl geldiğini anlamadığını aktararak, "Göz gözü görmüyordu. Hepimiz çok korktuk. Şu anda herkes dışarıda perişan bir durumdayız. Elektriklerimizi kapattık. Ailelerimizde yaşlılar vardı, onları hemen boşalttık, buradan uzaklaştırdık" diye konuştu.

90 EV TEDBİR AMAÇLI BOŞALTILDI

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Sökenin Yenidoğan ile Akçakonak arasında çıkan yangın bölgesinde incelemede bulunduktan sonra açıklama yaptı. Vali Aksoy, "Yangının çıkış nedeni konusunda jandarma teşkilatımız büyük bir titizlikle çalışma sürdürüyor. Yangına müdahale konusunda orman teşkilatımız 6 helikopter ve iki uçakla anında müdahale etti. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ve çevre illerden yapılan takviyelerle birlikte toplam 100 arazöz ve 500e yakın işçiyle orman yangınlarına müdahalede bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de arazözlerle, özel sektördeki arazözlerle yangına müdahaleler konusunda büyük bir titizlikle sürdürülmektedir. Bugün bizler de yangın maline gelerek ilgili arkadaşlarımızdan bilgi aldık. Önlenmesi konusunda her türlü imkanımızı seferber ediyoruz. AFAD ve Kızılay ekipleri de bölgeye yönlendirildi. Özellikle bölgemizde olumsuzluk yaşanmaması adına vatandaşlarımızın olası yangından etkilenmeleri adına 90 hane de tedbir amaçlı boşaltılmıştır. Vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu akrabalarının yanına gitmek arzusunda olduğunu belirtti. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması adına kaymakamlığımızın koordinasyonunda ilgili kurumlarımızın desteğiyle her türlü tedbir ve çalışma yapılıyor. Yangın tam olarak kontrol altına alınmış değil. Özellikle yangının ilk çıkış saatlerinde 45 kilometre hızla esen bir rüzgar vardı. Şu anda da 30 kilometre hızla esen bir rüzgar var. Hava şartları yangına müdahale konusunda bizleri oldukça zorluyor. Ama buna rağmen tüm imkanlarımızla tüm arkadaşlarımız büyük bir hassasiyetle çalışmalarına devam ediyor. Temennimiz yangını kontrol altına alabilmek ve bu konuda yapılan çalışmaları daha iyi bir noktaya taşıyabilmektir. Sabah hava aydınlanır aydınlanmaz havadan müdahale tekrar başlayacak. Devlet bütün imkanlarıyla burada ve yangına müdahale ediyor" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: