Son dakika: Bursa'da uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti! Görüntüler ortaya çıktı

Bursa'da Yunuseli Havalimanı yakınlarında tek motorlu bir uçak düşerek yanmaya başladı. Uçağın düşmesi sonucu öğretmen pilot Furkan Otkum ve öğrenci pilot Murat Avşar hayatını kaybetti. Uçaktaki pilotların, havalandıktan kısa bir süre sonra anormal bir durum oluşunca iniş yapmak istediği öğrenilirken Ankara'dan özel bir kırım ekibinin bölgeye sevk edildiği bildirildi. Öte yandan uçağın düşme anına ait görüntüler ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Olay, saat 15.00 sıralarında merkez Osmangazi ilçesi Bağlarbaşı Mahallesi Sarıgül Sokak’ta meydana geldi. Yunuseli Havaalimanı yakınında bulunan bölgeye tek motorlu uçak düştü. Evlerin arasına düşen uçak alev aldı.

Sokakta bulunan 5 araç da yanmaya başladı. Yangın nedeniyle zaman zaman patlamalar meydana geldi. Mahallede yaşayanlar ise panik yaşadı. İhbarla bölgeye çok sayıda itfaiye, polis, sağlık ve AFAD ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederek kontrol altına aldı.

Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı2 PİLOT HAYATINI KAYBETTİ

Bursa’da tek motorlu uçağın düşmesiyle ilgili Vali Yakup Canbolat ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş açıklama yaptı. Vali Canbolat, “Ankara'dan özel bir kırım ekibi geliyor. Onlar teknik raporlarını verecekler. Şu an bir şey demek uygun değil. 2 ev ve araçlar zarar gördü. 2 pilot hayatını kaybetti. Teknik sebeplerle olduğunu düşünmekteyiz. Bu sivil eğitim uçağı. Sadece pilotlarımız vefat etti. Mahallede yaralanan yok. Başımız sağ olsun” dedi.

Haberin Devamı

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “Geçmiş olsun. İçinde 2 kişinin olduğu 'ultralight' tipi bir uçak. Mahallede yaralanan veya hayatını kaybeden yok. Patlamayla beraber araçlar yanmaya başlamış. Bunlar da park halindeki araçlarmış. Kısa bir zaman içerisinde detaylar ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı
UÇAK EĞİTİM SIRASINDA DÜŞMÜŞ

Bursa'da tek motorlu uçağın sokak arasına düşmesi sonucu pilot Furkan Otkum ve eğitim alan Murat Avşa hayatını kaybetti. Otkum’un özel bir havacılık şirketinde pilot olarak çalıştığı ve eğitim programları kapsamında pilot olmak isteyenlere eğitim verdiği öğrenildi.

Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı

Ayrıca Otkum’un farklı zamanlarda kullandığı uçak kullanma görsellerini de sosyal medyada paylaştığı görüldü. Murat Avşa'nın ise uçuş eğitimi aldığı öğrenildi.
Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı

ACİL DURUM EĞİTİMİ YAPACAKLARDI

Haberin Devamı

Sivil eğitim uçağı olarak kayıtlara geçen UPT kuyruk numaralı Tecnam P2002JF tipi tek motorlu iki kişilik uçağın, havalandıktan kısa bir süre sonra, Yunuseli Havalimanının batı tarafında 500 metre yükseklikte motor emergency uçuş eğitimi yapacağını anons etti. Ancak anormal bir durum oluşunca kalkıştan kısa bir süre sonra diğer piste iniş yapacağını söyledi.

Kalkıştan 3-4 dakikalık bir süre sonra uçak Bağlarbaşı Mahallesinde iki evin üzerine düştü. Evlerde ve sokakta hasar meydana gelirken, yaralanan olmadı. YBS firması Bursa’da sivil havacılık eğitimi veriyor.

Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı

Ağırlığı 750 kilograma kadar olan küçük uçaklar için özel uçuş eğitimi alınabiliyor. Ultralight Pilot Lisansı (UPL lisansı) denilen belgeyi sağlayan bu tarz eğitim kurumlarında, küçük uçaklarla şehir içerisindeki havalimanlarında eğitim uçuşları yapılabiliyor. Düşen UPT kuyruk işaretli İtalyan üretimi uçak da, 600 kilogramlık grupta yer alıyordu.
Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı

Düşen tek motorlu eğitim uçağı TC-UTT T2002JF...

Haberin Devamı

'ÇOK ŞÜKÜR OĞLUMU KURTARABİLDİM'

Bursa'da tek motorlu uçağın düşerken çarptığı evde bulunan Aslı Sarı, o anları anlattı. Ağlayarak yaşadıklarını dile getiren Aslı Sarı, “Olay sırasında evdeydim. Oğlum ve arkadaşım vardı evde. Bir ses duyduk. Biri ‘Uçak’ dedi anlamadım. Arkadaşım ‘Uçak düştü’ dedi ve kaçtı çünkü bebeği vardı. Ateşleri görünce ben evden çıkamadım.

Balkondan atlamaya çalıştım, atlayamadım. Merdivenlerden nasıl indiğimi bilmiyorum. Çocuğumu kucağıma aldım ve yuvarlana yuvarlana kaçtım oradan. Tekrar patlayacak sandım. Her yer gaz kokuyordu. Çok kötü oldu ama çok şükür kurtulduk. Evimiz 2 katlı, ben 2'nci kattaydım.

Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı

Üst kata çarptı. Çok korktuk. Çok şükür oğlumu kurtarabildim. Çok kötüydü. Sadece düşme nedeniyle vücudumda yaralar var. Çocuğum çok kötü etkilendi. Sessizce oturuyor öyle” diye konuştu.
Son dakika: Bursada uçak kazası: 2 pilot hayatını kaybetti Görüntüler ortaya çıktı

Uçağın çarptığı evin sahibi Necmiye Sarı, “Ben komşuya gitmiştim, gelinim evdeydi. Orda ‘güm güm’ diye patladı. Kapımızın önüne uçak düşmüş. 3-4 defa patladı. Çıktım baktım, bizim evin önünde alevler. Arabalar yandı” dedi.

Bursa'da yaşanan uçak kazasını gözyaşları içinde anlattıBursa'da Yunuseli Havalimanı yakınlarında tek motorlu bir uçak düşerek yanmaya başladı. Uçağın düşmesi sonucu öğretmen pilot Furkan Ökten ve öğrenci pilot Murat Avşar hayatını kaybetti. Uçaktaki pilotların, havalandıktan kısa bir süre sonra anormal bir durum oluşunca iniş yapmak istediği öğrenilirken Ankara'dan özel bir kırım ekibinin bölgeye sevk edildiği bildirildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: