Son dakika... Bugün itibarıyla başlıyor! Bakan Soylu duyurdu… Kaçak göçmenlerle ilgili 2 yeni adım

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 09, 2022 10:43

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Göç Kurulu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, kaçak göçmenlerle ilgili atılan yeni adımları açıkladı. Bakan Soylu, "Taksilerle il dışına yabancı yolcu taşınması halinde taksicilere seyahat belgelerinin kontrolü hükümlülüğünü getiriyoruz. Kaçak göçmeni bir ilden bir ile taşımaya kimse aracılık etmesin. Onun için böyle bir yükümlülüğü bugün itibariyle getiriyoruz" dedi. Bakan Soylu, TIR kasalarının brandalarını keserek içlerine kaçak yolcu alınmasına karşı TIR parklarına kamera sistemi kurulacağını da duyurdu. Bakan Soylu, "2016'dan bu yana yakalanan toplam düzensiz göçmen sayısı 1 milyon 459 bin 165 kişidir" dedi.

Haberin Devamı

İçişleri Bakanı Soylu, Gölbaşı Vilayetler Evi'nde 'Göç Kurulu Toplantısı'na katıldı. Soylu, 11 yıldır Suriye ve Orta Doğu kaynaklı, terör ve istikrarsızlık kaynaklı ve vekalet savaşları kaynaklı bir göçü yönettiklerini söyleyerek, "Hemen yanı başımızda 2 ülke var; Suriye ve Irak. 2 terör örgütü PKK/PYD ve DEAŞ bu 2 ülkenin otoritesini alt üst edebilmek için elinden gelen her şeyi ortaya koydu. Bütünleşik yönetimini ortadan kaldırabilmek için her şeyi ortaya koydu. Ve bir taraftan Afganistan, bir taraftan Pakistan, bir taraftan Yemen, diğer taraftan Lübnan, Filistin; etrafımızdaki coğrafyada iklim değişikliğinden gıda krizine kadar, ekonomik yoksunluktan iç savaşlara ve vekalet savaşlarına kadar birçok düzensizliğin ve istikrarsızlığın harekete geçirdiği bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız" dedi.

Haberin Devamı

‘GÖÇ MESELESİ BİR İNSANLIK MESELESİDİR’

Soylu, Türkiye’de yabancı düşmanlığı diye bir kavramın olmadığını ifade ederek, "Bu medeniyetin böyle bir kavramı yoktur. Batı'nın vardır; doğru. Çünkü onların medeniyeti buna çanak açan bir medeniyettir. Bizim medeniyetimiz her insanı bir alem gören bir medeniyettir. Çok net. Kurallarımız açıktır ve bellidir. Komşunun komşunun külüne muhtaç olduğunu ifade eden bir geleneğin devamıyız. Tok yatanı sorgulayan bir inancın mensuplarıyız. Birileri kendi değerlerimizden bizi koparmaya çalışabilirler. Bunu gelecek seçimler için bir siyasi malzeme olarak kullanabilirler. Kullanmak için çaba sarf edebilirler. Bu oyuna da düşmemeliyiz. Göç meselesi bir insanlık meselesidir. Kimse kundaktaki çocuğunu binlerce kilometre ne olduğunu bilmeyen bir maceraya giderken hanımıyla, çocuğuyla giderken keyfi bir şekilde yolculuğu gerçekleştiriyor değil; ya iç savaştan ya yokluktan ya da yoksunluktan" ifadelerini kullandı.

'TAKSİCİLERE SEYAHAT İZİN BELGESİ KONTROLÜ YÜKÜMLÜLÜĞÜ GETİRİYORUZ’

Soylu, 2016’dan bugüne kadar sınır dışı edilen toplam kaçak göçmen sayısının 331 bin 839 kişi olduğunu belirterek, "Bu sayıya yakaladığımız ve 'terke davet' ettiklerimiz hariç. Bugün valiliklerimize göndereceğimiz bir yazı ile taksilere ve TIR parklarına yönelik yeni bir adım atıyoruz. Taksilerle il dışına yabancı yolcu taşınması halinde taksicilere il dışı seyahat izni belgelerinin, yani yabancı yolcuların seyahat izin belgelerinin kontrolü yükümlülüğünü getiriyoruz. Bu ne demektir; kaçak göçmeni bir ilden bir ile taşımaya kimse aracılık etmesin. Onun için böyle bir yükümlülüğü bugün itibarıyla getiriyoruz. Çünkü çok doğal olarak şunu söyleyebilirlerdi; ‘biz taşıdık; ama kaçak olduğunu bilmiyoruz, yabancı’ diyebilirlerdi. Bunun da önüne geçiyoruz. Otobüslerde zaten bilet alırken böyle bir yükümlülük söz konusu. Bu yükümlülüğe uymayanlara da kanunda belirtilen cezaların kesilmesine dair bir talimat veriyoruz. Yani 2 türlü ceza var. Bilerek taşıdığı tespit edilirse insan kaçakçılığına girer, göçmen kaçakçılığına değil. Aynı zamanda bununla beraber valilikler bir idari emir yayınladıkları için de idari para cezasına girer" diye konuştu.

Haberin Devamı

TIR VE KAMYON PARKLARINA KAMERA SİSTEMİ'

Soylu, bugün valiliklere gönderilecek yine aynı talimatta TIR parklarına da düzenlemeler getirdiklerini ifade ederek, "Burada da TIR kasalarının brandalarını keserek içlerine girme veya başka şekilde kaçak yolcu alma durumlarına karşın TIR parklarına, kamyon parklarına, kamera sistemleri kurmayı ve diğer güvenlik tedbirlerini almayı da tedbir olarak getiriyoruz. Burada da bazı TIR'ların arka kasalarında taşınıyorlar. Kişi diyor ki; ‘Brandayı kestiler içeri girdiler, benim bilgim yoktu’ şeklinde bir çok ifade ve değerlendirme ile karşı karşıya kaldığımız için buna ait bir tedbiri de yine 'göçmen kaçakçılığı ile mücadele' başlığı altında getiriyoruz. Kaçak göçle mücadelenin yanı sıra bizim için önemli bir alan hiç şüphesiz uyum politikalarıdır. Pandemiye rağmen bu çalışmaları belirli ölçüde sürdürdük. Bugün de üstelik yoğun bir dezenformasyon ortamında olmamıza rağmen bu çalışmalara yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Şuan toplamda 655 bin 855 kişiye bu eğitimlere bir fiil sadece bu yıl içinde ulaşmış durumdadır" dedi.

Haberin Devamı

'122 BİNİ 3 MİLYON 700 BİNDEN DÜŞÜRECEĞİZ'

Soylu, Türkiye’de göçmen olarak yaşayanlar hakkında bilgi vererek, "Ülkemizde 3 milyon 700 bin geçici koruma altında Suriyeli bulunmaktadır. Bunun 122 bini 2,5 yıldır pasiftedir. Yani bizde göçmen olarak kayıtlı bulunmaktadır; ama ülkemizde olmadığı bizim tarafımızdan tespit edilmiştir. Biraz daha bekleyip bu sayıyı pasiften düşürerek, yani 3 milyon 700 binden 122 bini düşürerek, kamuoyu ile paylaşacağız. Ayrıca 321 bin kişi de uluslararası koruma kapsamında ülkemizde bulunmaktadır. Yani mülteci kapsamındadır. Onun da çeşitli statüleri var. 2016 yılından bugüne kadar yakalanan toplam düzensiz göçmen sayısı 1 milyon 459 bin 165 kişidir ve bunun 1 milyon 250 bini aşağı yukarı tekil kişidir. Ülkeye giriş yapmadan sınırda engellenen düzensiz göçmenlerin sayısı ise 2 milyon 623 bin 44 kişidir. Yani sınırlarımızdan giriş teşebbüsünde bulunup engellenen sayısı. Bu da büyük bir sayıdır" dedi.

BAKMADAN GEÇME!