GeriGündem Somalı Betül ve Furkan hayaline kavuştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Somalı Betül ve Furkan hayaline kavuştu

Somalı Betül ve Furkan hayaline kavuştu
refid:29878090-spot ilişkili resim dosyası

Betül hayallerini kağıda, babasına yazdığı mektuba döktü. Babası Ali Yüksel’in Maden Şehitliği’ndeki mezarına bıraktı. 301 madencimizin hayatını kaybettiği Soma Faciasının birinci yıldönümüydü. Onun mektubu tüm Türkiye’yi ağlattı. Betül pilot olmak istiyor, babasına söz veriyordu. Haberin hurriyet.com.tr’de yayınlanmasının ardından Türk Hava Kurumu Betül’ün hayalini gerçekleştirme sözü verdi.

Betül’ün hayalinden yola çıkıp Hürriyet Dünyası “Soma’nın hayalleri Var” kampanyasını başlattı. Okuyucuların katkılarıyla sevgi çığ gibi büyüdü yüzlerce hayal tek tek gerçeğe dönüştü. Dün ise Betül’ün ikizi Furkan’ın astronot olma hayali yolunda önemli adım atıldı. Kipa’nın desteğiyle İzmir Uzay Kampı’na katılan Furkan ve Betül mezuniyet töreninde sertifikalarını aldı.

Somalı Betül ve Furkan hayaline kavuştu

9 yaşındaki kardeşlerden Betül, facianın birinci yıldönümünde babasının kabrine bıraktığı mektupta "Cennette mutlu bir şekilde bizi bekle babacığım. Ben pilot olacağım, senin yüzünü kara çıkarmayacağım" satırlarını kaleme almıştı. Mektubun ardından Hürriyet Gazetesi'nin başlattığı "Soma'nın Hayalleri Var" kampanyası ile, Betül ve astronot olmayı hayal eden ikiz kardeşi Furkan , perakende zinciri Kipa'nın katkılarıyla İzmir'deki Uzay Kampı'na katıldı. Betül ve Furkan, 16-22 Ağustos tarihleri arasında katıldıkları 6 Günlük Yaz Kampı mezuniyet sertifikalarını Tesco Kipa CEO’su Bill O’Neill’den aldı. O’Neill, futbol düşkünü Furkan’a bir de Pele imzalı top hediye etti.

Somalı Betül ve Furkan hayaline kavuştu


Furkan astronot olma hayaline bir adım daha yaklaşmanın heyecanını yaşadığını, kampta uzayla ilgili unutamayacağı deneyimler yaşadığını söylerken, Bill O’Neill, “Türkiye’ye geldiğimden beri katıldığım ilk büyük etkinliğin böyle anlamlı bir sosyal sorumluluk etkinliği olmasından mutluluk duyuyorum. Topluma katkı sağlamak, içinde bulunduğumuz topluluklarda 'iyi bir komşu' olmak, bizim açımızdan son derece önemli. Kendi çocuklarımız olarak gördüğümüz Betül ve Furkan'ı hayallerindeki uzay macerasıyla buluşturmuş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu vesileyle örnek teşkil edecek bir işbirliği sergileyen Uzay Kampı yönetimine de teşekkür etmek istiyorum” diye ekledi.

Mezuniyet törenine katılan Uzay Kampı Türkiye Direktörü Scott Woodham ise, “Uzay Kampı Türkiye sadece bir uzay bilimleri eğitim merkezi değil, aynı zamanda yetişkinlere ve tüm gençlere fırsatlar sunan, gençler arasındaki küresel arkadaşlığı teşvik eden bir yerdir” dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False