Sitenin iyisini gözünden tanıyorlar

Güncelleme Tarihi:

Sitenin iyisini gözünden tanıyorlar
Oluşturulma Tarihi: Şubat 09, 2007 00:00

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Kürşat Çağıltay ve ekibi, kurdukları etkileşimli laboratuvarda İnternet sitelerinin kullanımını ve etkinliğini değerlendiriyorlar. Çalışmalarının en ilgi çekici bölümünü, İnternet sitesini dolaşan kişilerin gözbebeklerinin odaklandığı noktaları tespit eden özel bir cihazla yaptıkları deneyler oluşturuyor.

Haberin Devamı

Çoğu kişi, İnternet sitelerinin genel başarısının tasarımının güzelliği ve teknik altyapının sağlamlığıyla ilgili olduğunu düşünür. Oysa bir sitenin ne ölçüde verimli ve faydalı olduğunu ortaya koyan en önemli faktörlerin başında insan unsuru geliyor. Bu noktada ziyaretçilerin siteyi ne ölçüde kolay ve doğru kullanabildiği, sitenin ziyaretçilerin dikkatini önemli noktalara ne ölçüde başarıyla çekebildiği gibi değerlendirilmesi gereken bir çok konu var.

ODTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümünden Doç. Dr. Kürşat Çağıltay, ODTÜ bünyesinde kurulan laboratuvarda bu konuda araştırmalar yürütüyor ve farklı siteleri değerlendirmeden geçiriyor. Bu amaçla farklı yöntemler kullandıklarını anlatan Çağıltay, "Siteleri değerlendirirken gözbebeği hareketlerinin takibi, imlecin ekranın hangi noktalarında daha çok gezindiği, metin kutularının ne ölçüde kullanışlı olduğu ve kullanıcının sesli olarak yansıttığı düşünceler gibi bir çok faktörü değerlendiriyoruz" diyor.

Bakışınız ele veriyor

Haberin Devamı

Kullanılan yöntemlerden en ilgi çekici olanı, şüphesiz ziyaretçilerin gözbebeği hareketlerini takip eden sistem. Bu amaçla kullanılan özel bir algılayıcı gözlük ziyaretçinin gözüne takıldığında, gözün site üzerinde nasıl gezindiğinin ve hangi bölgelerde ne kadar süreyle odaklandığının detaylı bir haritası çıkarılıyor. Buradan elde edilen sonuçlar, diğer yöntemlerden elde edilen sonuçlarla birleştirilerek genel bir kanıya varılıyor.

Çağıltay, "Bu yöntemlerle siteyi ziyaret eden kullanıcıların bir görevi ne kadar sürede tamamladığını, ne kadar az hata yaparak tamamladığını ve siteden ne ölçüde memnun kaldığını değerlendirerek detaylı kullanım raporları sunabiliyoruz" diyor.

Çağıltay ve ekibinin çalışmaları bir çok alanda somut faydalar sağlamaya başlamış bile. Örneğin kullandıkları yöntemle bir çok e.devlet sitesinin etkinliğini ve tasarımını değerlendirerek, özellikle yaşı ilerlemiş kullanıcıların sitede sunulan hizmetlerden ne ölçüde başarıyla yararlanabildikleri konusunda çalışmalar yürütmüşler.

Çağıltay, "Bunun yanında üniversitelerin İnternet siteleri ve eğitsel bilgisayar oyunlarının arayüzleri üzerinde, ilginin gerektiği yerlerde odaklanıp odaklanmadığını anlamaya dair çalışmalarımız da oldu" diyor.

Çağıltay, son olarak katkı sağlayabilecekleri alanlardaki farklı çalışmalara devam ettiklerini sözlerine ekliyor.

Haberin Devamı

HABER EKSTRA eyasam.onpunto.com’da

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!