Siperde teftiş

Siperde teftiş

Van, Hakkâri, Şırnak ve Siirt illerine Cuma, Cumartesi günkü gezisi kapsamında askeri üs bölgelerini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye-Irak sınırının sıfır noktası ile Gabar Dağı’nda bulunan Akrep Üs Bölgesi’ni teftiş etti. Havada 2 Kobra helikopterin eşlik ettiği Gül, kamuflaj mont giydi ve siperlere girip, Mehmetçik’ten bilgi aldı.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün önceki gün biten Van, Hakkâri, Şırnak ve Siirt’i kapsayan gezisinin fotoğrafları ve ayrıntıları Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayınlandı.

Irak sınırına sıfır noktasında bulunan Çukurca 20’nci Jandarma Sınır Tugay Komutanlığı’na geçip bilgi alan Gül, düzenlenen Sancak Verme Töreni’nde “Türk Ordusu tarihi boyunca dünyaya örnek olacak şekilde sancağını korumuş, onu yüceltmek için uğrunda severek şehit olmuştur. Sizin de onun tertemiz, parlak ve asil rengine leke getirmeyeceğinizden eminim. Bu sancağı şimdi teslim aldığınız gibi sizden sonraki komutana da şerefli ve temiz olarak teslim edeceksiniz” diye konuştu.

GÜL'ÜN SINIR ZİYARETİNDEN YENİ KARELER

Çocuklarımız size emanet

Törenin ardından bölgede görev yapan komutanların öğretmen eşleriyle de bir araya gelen Gül, “Eşleriniz büyük fedakarlık yapıyor. Gurur duyuyoruz. Milletin hep şükranları vardır. Bu görevleri yapanların eşleri de görev yapar. Sizin yaptığınız görevler en zorlarından biri. O bakımdan eşlerinizin en büyük destekçisi sizlersiniz. Bir de çocuklarımız sizlere emanet. Çocukları en güzel şekilde sizler yetiştireceksiniz” dedi.

Siperde teftiş


Askerlerle sohbet etti

Başarılı personeli ödüllendirdikten sonra Şırnak’a hareket eden Gül, üste bulunan mevzileri gezip, askerlerle sohbet etti. Başarılı personele hediyeler veren Gül, askerlere teşekkür ederek, “Sizlerin fedakarlığıyla gurur duyuyoruz. Bütün milletimizin şükranlarını size ifade ediyorum. Verdiğimiz hediyeler semboliktir. Sadece sizin başarılarınızı, fedakarlığınızı ne kadar çok takdir ettiğimizin ufak işaretidir” diye konuştu. Gül, temsili top atışını izledikten sonra da Şırnak 23’üncü Jandarma Tümen Komutanlığı’nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı, er ve erbaşlarla çorba, pilav, kemalpaşa tatlısı, patates ve köfteden oluşan öğle yemeğini yedi. Ardından helikopterle Siirt’teki Gabar Dağı’nda bulunan Akrep Üs Bölgesi’ne gitti. Üs bölgelerini ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı kamuflaj mont giydi. m A.A.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI'NIN ZİYARETİNDEN FOTOĞRAFLAR

Haberin Devamı

1990 rakımda mevzi sohbeti

Siperde teftiş


CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile birlikte çıktığı, Türkiye-Irak sınırındaki askeri birliklere yönelik gezisiyle ilgili fotoğraflar Cumhurbaşkanlığı internet sitesinde yayımlandı. Gül’ün gezisine Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu ve 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük de katıldı. Gül, Gabar Dağı’ndaki 1990 metre rakımlı Akrep Üs Bölgesi’nde mevzileri tek tek gezdi, nöbetçi askerlerle sohbet etti. Üsteki askerler tarafından yapılan çayı içen Gül, askerlere yemeklerinden memnun olup olmadıklarını sordu. “Memnunuz” yanıtını alan Gül, askeri personelin yatakhanelerini de gezdi.

Haberin Devamı

CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN ZİYARETİNDEN GÖRÜNTÜLER / WEB TV

‘Kirpi’ye bindi

Gül, burada da başarılı askerlere hediyelerini vererek, fedakarca çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Üs incelemesi sırasında dürbünle bakan Cumhurbaşkanı, “Buralarda insan hareketi varsa güzelce gözükür, işte hayvanlar gözüküyor” dedi. Gül, mayına karşı dayanıklı Türk yapımı “Kirpi” denilen askeri araca da bindi. 

CUMHURBAŞKANI YÜKSEKOVA'DA / WEB TV

Haberle ilgili daha fazlası: